středa 9. června 2010

Trojí debut během jednoho večera


V neděli 30. 5. se naposledy v této sezóně hrál v Janáčkově divadle Verdiho Nabucco. Tato inscenace brzy bude slavit tři roky od své premiéry a stále patří mezi nejoblíbenější a vyprodaná představení. V neděli tomu nebylo jinak.

Nabucco byl tentokrát mimořádný hlavně tím, že jsme zažili tři debuty - v roli Zachariáše se poprvé na prknech Janáčkova divadla představil Martin Gurbal´, Nabucca zpíval Avaz Abdullayev, který se před dvěma měsíci poprvé představil brněnskému publiku v roli Sharplesse a konečně v úloze Abigail se poprvé představila Csilla Boross. Toto představení má své velké kouzlo. Viděla jsem ho už potřetí během jedné sezóny, vystřídali se mi různí představitelé všech rolí a musím říci, že to poslední představení bylo asi nejlepší. :-)

Ve sboru má NDB velmi silnou oporu a v této opeře si ho můžete opravdu vychutnat. Je posílen ještě o pomocný sbor, takže když začnou zpívat Va pensiero, běží Vám mráz po zádech a žasnete nad tou nádherou! Velmi působivé je také to, že se mezi sboristy objevují i děti, takže představa o sužovaném "národě" se vším všudy je mnohem jasnější. Židé mají na sobě světle modré, šedé a bílé kostýmy a jako celek se v záři světel jeví v příjemné světlé barvě, která jako by zdůrazňovala klid, mírnost, nelpění na lidském jmění, naopak velkou úctu k Bohu...

Nabucco a jeho družina jsou naopak v jasných lesklých měděných, červených, černých a zlatých barvách, aby zdůraznili bohatý národ, kterému jde jen o slávu a moc nad druhými.

Martin Gurbal´ mě v roli Zachariáše velmi příjemně překvapil. Už několikrát se mi na jiných představeních stalo, že jsem ho špatně slyšela. Byla jsem zvědavá, jak se ujme této důležité role. Nejen, že byl velmi dobře slyšet, ale zahrál Zachariáše s citem a i svou výškou, když převyšoval zástup Židů, působil jako jejich pravý vůdce a ochránce, ke kterému vzhlíželi a který jim ukazoval cestu.

Ivana Choupenitche jsem viděla v roli Ismaela už podruhé. Nemohu říct, že by mi jeho hlas přímo seděl na tuto postavu (je to úplně něco jiného, než Boris Godunov), přesto herecky se role Ismaela chopí vždy velmi přesvědčivě.

Fenenu pro mě také už podruhé zpívala Jana Wallingerová. Má velmi příjemný hlas a vždy se velmi těším na její závěrečnou árii, kterou zahraje a zazpívá tak procítěně, že vám vžene slzy do očí. Mám moc ráda tyto závěrečné modlitby různých hrdinek (Fenena, Thais, Markétka...). Je v nich upřímná láska k Bohu a velké odpuštění.

Csilla Boross se roli Abigail učila 3 dny. Vystoupila na jeviště a plně je ovládla, jako by zpívala tuto postavu už po sté. V rolích "hodných, nešťastných" hrdinek dokáže diváka dojmout svým úžasným projevem, ale v rolích "zlých, pomstychtivých" má tak obrovskou "sílu", že byste se jí až báli. Budí velký respekt a člověk jen žasne, jak všechny pocity dokáže tak výborně a přesvědčivě zvládnout! Získala opravdu zasloužený potlesk a těším se, že ji v příští sezóně budu moci v roli Abigail ještě vidět.

Avaz Abdullayev mě před nedávnem příliš nepřesvědčil jako Sharpless. Totéž se však nedá říct o jeho Nabuccovi. To byla role přímo pro něj. Uměl si pohrát se svým hlasem a přesně vystihnout všechny emoce, strach, hněv, bolest... Když se pak modlil k židovskému Bohu a omlouvá se mu za svou pýchu, v jeho slovech a projevu byla velká upřímnost. V příští sezóně budeme mít nejednu příležitost jej opět v Brně slyšet, takže se už předem velmi těším.

Byl to moc hezký večer, mám radost, že se tak vydařil a že všichni to tak dobře zvládli! Přijeďte/přijděte se v příští sezóně podívat!!!

Neděle 30. 5. 2010
Giuseppe Verdi (1813-1901) NABUCCO

Slavná opera o touze po svobodě

Dirigenti: Gergely Kesselyák, Jakub Klecker
Režie: György Selmeczi
Scénická koncepce: Karel Drgáč
Výtvarník scény: Josef Jelínek
Výtvarník kostýmů: Josef Jelínek
Sbormistr: Josef Pančík
Pohybová spolupráce: Jiří Kyselák

Premiéra 8. června 2007 v Janáčkově divadle

Nabucco - Avaz Abdullayev
Ismael - Ivan Choupenitch
Zacharias - Martin Gurbal
Abigail - Csilla Boross
Fenena - Jana Wallingerová
Velekněz - Jurij Gorbunov
Abdallo - Zoltán Korda
Anna - Tereza Merklová

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý večer,
děkuji za pěknou recenzi. Všechny tři pěvce znám ( z Národních divadel v Praze, Ostravě a Brně) a rozhodně je řadím k nejlepším v ČR.