pátek 14. května 2010

Popelka s Ludvíkem XIV.


V Brněnském Mahenově divadle se už několik týdnů připravuje nová premiéra Rossiniho Popelky. Na stránkách divadla v rozhovoru s režisérem a scénografem této inscenace panem Roccem se můžete dočíst, že nás čeká barevný svět s prvky pop-artu a zcela mimořádně ve středu 19. 5. při předpremiérové besedě v 16:00 budou mít diváci příležitost se projít po jevišti mezi kulisami. (vstup je volný)


Shlédla jsem zatím dvě zkoušky - v první se zkoušely jen některé scény bez kostýmů a v druhé byla první kostýmová kompletní opera s klavírem a cemballem. Už samotné kostýmy vám zaručují, že se budete během večera dobře bavit. Nejsou ani klasické, ani příliš "moderní". Jsou vtipné. Popelka se prochází po většinu opery v růžové kombinéze, potom ve fialových a zlatých šatech, její sestry v županech - jedna s turbanem na hlavě, druhá s růžovými vlasy, potom mají obrovská péra na hlavách... Princ a mužský sbor jsou v černobílém se zlatým oblečejem a slunečními brýlemi. Alidoro je tu jako mnich s velkým A spící po celou dobu představení na kraji jeviště ve spacáku.


Nejoriginálnější kostýmy však mají Don Magnifico a Dandini. Dříve jmenovaný vběhne na jeviště v oranžovo žlutém pyžamu s červenou kšiltovkou na hlavě nasazenou na stranu a velkým M podobným McDonaldu a stejnými papučemi a Dandini je ze všech postav nejvíce k nepoznání. Na scénu při svém vstupu přichází, o poslední schod zakopává a na zemi se válí postava oděná ve zlatém oblečení se zlatým obličejem, obrovskými kudrnatými černými vlasy, zlatým pláštěm a sluncem kolem hlavy. První, co mě napadlo - to je úplně jako Ludvík XIV. král slunce. :-)


Velmi se mi v této inscenaci líbí propojení jeviště s publikem. Téměř většina nástupů sboru i sólistů je ze zadní části hlediště a nejednou je do děje "zapojeno" i publikum. Nemusíte se však ničeho obávat, budete se příjemně bavit!

Co do režijního pojetí v žádném případě nepočítejte s pohádkou. Popelka je praktická dívka, která umí žehlit, sekat trávu, věšet prádlo..., její sestry cvičí aerobik, jezdí se svým otcem v autě a sluhové prince hrají golf...
Jak to všechno může vypadat dohromady? V této sezóně proběhne 21. 5. premiéra (již vyprodaná), 23. 5. je druhá premiéra a pak nás čekají ještě 4 představení: 27. 5., 6. 6., 13. 6. a 22. 6. - toto představení bude úplně posledním operním v sezóně. Všichni jste srdečně zváni, myslím, že to bude velmi originální třešnička na dortu za velmi povedenou sezónou v Národním divadle v Brně!Gioachino Rossini (1792 - 1868)
Popelka

Opera o dvou dějstvích
Libreto: Jacopo Ferretti

Hudební nastudování: Jakub Klecker
Dirigenti: Jakub Klecker, Ondrej Olos
Režie: Rocc
Scéna: Rocc
Kostýmy: Rocc, Vendula Johnová
Pohybová spolupráce: Štefan Capko
Sbormistr: Pavel Koňárek

Premiéra 21. května 2010, Mahenovo divadlo
Osoby a obsazení
Don Ramiro Tomáš Kořínek, Otokar Klein
Dandini Roman Janál, Jakub Tolaš
Don Magnifico Jiří Sulženko, Jevhen Šokalo
Clorinda Andrea Priechodská, Daniela Straková-Šedrlová
Tisbe Václava Housková, Jana Wallingerová
Angelina (Popelka) Michaela Kapustová, Terezia Kružliaková
Alidoro David Nykl, Jan Šťáva

fotografie: J. Hallová

Žádné komentáře: