středa 21. dubna 2010

Evropské operní dny v ND lákají na Martinu Jankovou, prohlídky, film i zlevněné vstupenky


V Praze, 19. dubna 2010 – Na enormní divácký zájem, který v uplynulých letech provázel Evropské operní dny, chce opera Národní divadla navázat i letos. Od 4. do 9. května proto bude v historické budově Národního divadla i ve Stavovském divadle probíhat pestrý program složený z komentovaných prohlídek nebo návštěv generální zkoušky nové inscenace Idomeneo od Wolfganga Amadea Mozarta. V ní se po letech na tuzemskou scénu vrací vynikající sopranista Martina Janková; právě její filmový portrét Všechno je dar bude v rámci Evropských operních dní (EOD) promítnut. Nejde však o jediný film: součástí EOD je také předpremiéra záznamu úspěšné opery A. Březiny a J. Nekvasila Zítra se bude… v režii Jana Hřebejka (koná se v kině Světozor).

Podobně jako v loňském roce si zájemci budou moci v jeden den zakoupit vstupenky na všechna operní představení v termínu od 8. května do 25. června 2010 s 50% slevou. Tentokrát nabídnou pokladny Národního divadla tuto možnost v sobotu 8. května 2010. „Nahlédnutí do zákulisí Národního divadla může být zajímavou inspirací pro nové diváky i ty nejmladší. Návrat Martiny Jankové na první scénu považuji za nevšední dar českému opernímu publiku. Připravovaná premiéra Idomenea v režii fenomenálního herce a tvůrce Yoshi Oidy je součástí Evropských operních dnů. Věřím, že bude jedním z mostů k novému publiku opery Národního divadla,“ konstatuje Jiří Heřman, umělecký šéf opery Národního divadla v Praze. Mimo předpremiéry záznamu opery Zítra se bude… a veřejné generální zkoušky na Idomenea je vstup na všechny akce zdarma. Více na www.narodni-divadlo.cz.

Mezinárodní akci Evropské operní dny pořádá prestižní asociace Opera Europa, jejímž členem je Národní divadlo od roku 2004. Během Evropských operních dnů se po celé Evropě otevírají operní scény široké veřejnosti, nabízejí divákům netradiční setkání a představují operu jako živé a atraktivní umění.

Tématem letošních Evropských operních dnů je „crossing bridges“ – tedy překračování mostů či hranic, spojování různých světů a přecházení z jednoho do druhého. Takovým překročením či spojením bude zcela jistě nová inscenace Mozartovy opery Idomeneo v režii japonsko-francouzského režiséra a herce Yoshi Oidy a jeho mezinárodního týmu. V jeho pojetí se spojí nejen evropská a východní kulturní tradice, ale také operní estetika s Oidovým vyhraněným divadelním stylem ovlivněným slavnými činoherními inscenacemi Petera Brooka, u nějž Yoshi Oida působil jako herec. V rámci Evropských operních dnů mají diváci možnost zhlédnout generální zkoušku inscenace Idomenea.

Podobným „překračováním mostů“ je i soudobá opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude..., která spojuje zdánlivě nespojitelné – operu s komunistickým procesem s Miladou Horákovou. Ve spolupráci s kinem Světozor připravila opera Národního divadla pro Evropské operní dny předpremiéru filmového záznamu této úspěšné inscenace. Na programu je dále projekce dokumentárního filmu o sopranistce Martině Jankové, která hostuje v inscenaci Mozartova Idomenea, a tradiční komentované prohlídky historických budov Národního i Stavovského divadla.

Program:

4. května

Veřejná generální zkouška opery Idomeneo
16:00, Stavovské divadlo
prodej vstupenek od 30. 4. v pokladnách ND

Zítra se bude…
20:00, kino Světozor
Předpremiéra záznamu opery A. Březiny a J. Nekvasila z Divadla Kolowrat
Režie záznamu: Jan Hřebejk
Vstupenky v ceně 120 Kč lze zakoupit od 5. dubna v pokladně kina Světozor.


8. května

Prohlídky historické budovy Národního divadla
9:00 – 16:00
Komentované prohlídky se uskuteční vždy po 45 minutách (dle zájmu).

Projekce dokumentu Všechno je to dar o sopranistce Martině Jankové
16:30, provozní budova ND

Prohlídky Stavovského divadla
9:00 – 12:00
Komentované prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu.

9. května

Prohlídky historické budovy Národního divadla
9:00 – 12:00
Komentované prohlídky se uskuteční vždy po 45 minutách (dle zájmu).

Prohlídky Stavovského divadla
9:00 – 15:00
Komentované prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu.

Stejně jako v loňském roce opera Národního divadla připravila speciální nabídku – v sobotu 8. května 2010 mohou zájemci zakoupit vstupenky na všechna operní představení v termínu 8. května – 25. června 2010 s 50% slevou! Tato nabídka je platná pouze na pokladnách ND v sobotu 8. května 2010.


V rámci EOD hrajeme následující představení:

B. Smetana: Libuše
8. května od 19 hodin v Národním divadle

W. A. Mozart: Idomeneo – 2. premiéra
9. května od 19 hodin ve Stavovském divadle

6 komentářů:

JanM řekl(a)...

Dobrý den,
děkuji za upozornění. Nevíte kdy bude účinkovat p. Janková a kdy p. Kněžíková v opeře Idomeneo? Předpokládám, že na 1.premiéře bude učinkovat p. Janková a co generální zkouška a ostatní představení.
A ještě bych měl jednu otázku, která je sice mimo, ale rád bych se Vás zeptal. Vyšla někde recenze na operu Faust a Markétka uvedenou v NDP 13.4.2010 v podání SND?

Dana Šimková řekl(a)...

Jane, dívám se na stránky ND a nějak tomu nerozumím - na všechna představení v květnu je pořád jedno neměnné obsazení - s paní Jankovou. http://www.narodni-divadlo.cz/Default.aspx?jz=cz&dk=predstaveni.aspx&sb=1&ic=5401&pr=75994 Těžko říct, zda záměrně, nebo je to chyba... Nevím jak v Praze, v Brně rozhodují o pořadí obsazeních na premiéry hlavní a generální zkoušky. Pokusím se zjistit, jak to s tím obsazením vlastně je!

Recenze na představení přímo v Bratislavě vyšla na Operaplusu http://www.operaplus.cz/2010/03/novy-faust-v-bratislave-ma-se-praha-na.html - je tam i reakce jednoho pražského diváka. Další - na pražské představení - zatím hledám, nevím, zda něco najdu...

JanM řekl(a)...

Děkuji za odpověď. Právě po přečtení recenze na Operaplus jsem si okamžitě koupil lístek. Tak mne zajímalo jaký bude názor na pražské představení.

Anonymní řekl(a)...

Myslím, že to není chyba. Květnová představení zpívá M. Janková, červnová K. Kněžíková.
Ad Faust: http://operaplus-precetlijsme.blogspot.com/2010/03/gounoduv-faust-v-bratislave.html

Barbora

Dana Šimková řekl(a)...

Senzační, díky Báro!!!

JanM řekl(a)...

I já Vám děkuji Barboro za informace.