čtvrtek 25. března 2010

VIVA MAGDA OLIVERO

Musím porušit nepsaný zákon jednoho článku :-) a uvádím zde mimořádný medailonek od Martina Bojdy!!! Výsledky soutěže o CD Placida Dominga jsou o kousek níž!


Ve čtvrtek 25. března 2010 oslaví neskutečné 1OO. narozeniny legendární italská sopranistka MAGDA OLIVERO. K této příležitosti posílám skromný propagační materiál a ukázku jejího umění, které bychom si měli připomenout vzhledem k tak pozoruhodnému výročí. Doporučuji ke zhlédnutí zejména její vystoupení z loňského roku, v 99 letech!!!

1) Dojímavé Vissi d´arte z Toscy na archivní nahrávce (právě ve veristických rolích nejlépe vynikal Oliverové mimořádně vroucí, citlivý hlas značící velikého umělce i člověka, jenž umění a hudbu chápe jako ten nejopravdovější obraz života a také je tak dokáže podat). Scarpiou je jí zde Fioravanti.
http://www.youtube.com/watch?v=VaIPjW1u1TE&feature=related


2) Neuvěřitelná Magda Olivero ve svých 99 letech zpívá árii Francescy da Rimini ze Zandonaiovy opery - právě tuto operu s ní v hlavní roli (kromě jiných) mám, mohu poskytnout. Její hlas si zachovává obdivuhodnou italskou citlivost a vroucnost, stejně jako lesklost a čistotu. prostě krásný, typicky italský soprán, stvořený pro Pucciniho a jeho současníky (schopný ale i virtuozních kousků - viz skvělá Violetta v Traviatě!!!).
http://www.youtube.com/watch?v=0qQqsyPPRhM&translated=1


3) V 83 letech v Barceloně na svém recitálu s árií Manon Lescaut.
http://www.youtube.com/watch?v=xtRoHckKoiw&feature=related


Jak nádherný hlas, jaký smysl pro drama a nejjemnější nuance! Její snad nejgeniálnější nahrávkou je Fedora, kterou zaznamenala s Del Monacem a Gobbim.Když jsem ji ještě neznal, říkal jsem si - ,,No, tak zatím je důstojnou zástupkyní božské Tebaldiové", navždy nezaměnitelné Del Monacovy partnerky, jejíž horoucím výkonům ve veristických a pozdních verdiovských operách se nic nevyrovnalo. Ale po finále 2. dějství této neprávem opomíjené Giordanovy opery jsem byl nucen npřiznat, že Olivero žádnou zástupkyní Tebaldi není, ale že plně odpovídá její úrovni! Přesto se co do slávy nikdy Tebaldiové nevyrovnala - působila totiž v době triumfu Callas a Tebaldi, kdy tyto dvě již pro publikum představovaly dostatečný výběr pro ititalské role, takže Olivero zůstávala trochu stranou. Navíc v těch 50. a 60. letech zpívalo neuvěřitelné množství velikých sopranistek - dále Victoria de los Angeles, Stella, Tucci, Price,Scotto........Ovšem neuvěřitelná ,,trvanlivost" hlasu Oliverové přesvědčuje jaköu mistryní byla. Starý italský elitní průměr je víc než nejvyšší
současný vrchol.

Zdraví Martin Bojda

PS: Bohužel z té Fedory na youtube nic není.

Magda Olivero, legendární italská operní pěvkyně, jedna z nejlepších interpretek velkých sopránových rolí italských mistrů. Svými nezapomenutelnými kreacemi zejména ve veristických dílech se podílela na budování světové slávy italského pěveckého umění 20. století.

Narodila se v Saluzzu 25. 3. 1910 v severozápadní Itálii a debutovala roku 1932 v Turíně v Cattozzově oratoriu I misteri dolorosi. Na přání samotného Ciley pak zpívala titulní roli v jeho Adrianě Lecouvreur. Její repertoár obsahuje řadu slavných rolí, jimž vždy dokázala vdechnout svůj horoucí cit. Kromě pěveckého mistrovství dokázala vždy uchvátit mimořádným dramatickým a citovým prožitkem, díky nimž i její nahrávky působí nesmírně lidsky a účinně. Vystupovala na všech prestižních světových jevištích a spolupracovala s nejproslulejšími pěveckými a dirigentskými osobnostmi. Z jejích nejvýznamnějších rolí jmenujme alespoň Fedoru, Minnie v Děvčeti ze Zlatého západu, Mimi z Bohémy, Manon Lescaut, Francescu da Rimini či Violettu z Traviaty. Především její Fedora, kterou nahrála roku 1969 v Monte Carlu s epochálními Mariem del Monacem a Titem Gobbim pod taktovkou maestra Lamberta Gardelliho pro londýnskou firmu Decca, patří k nepřekonaným. Ačkoli na vrcholu byla v 50. a 60. letech, ještě v 90. letech 20. století se párkrát objevila před publikem. Jejím zatím posledním vystoupením byla přednáška a "recitál" s klavírem loni, 17. 4. 2009 v Miláně! Přes neuvěřitelný věk stále jímavý projev i brilantní hlas vzbudily obdiv, jímž je jí nyní celý kulturní svět ještě více povinován, neboť je (i při tradiční dlouhověkosti operních pěvců) první velkou hudební osobností, která se dožila magických 100 let! (Na snímku v roli Manon.)

Žádné komentáře: