sobota 6. března 2010

V Brně vrcholí zkoušky na Borise Godunova
Zatím zde vkládám fotografie paní Jany Hallové. Doplním je vzápětí o vlastní.

Necelý týden nás už dělí od prvního ze tří posledních představení Borise Godunova v Janáčkově divadle. Čtenáři našeho Blogu dostali jedinečnou příležitost "být u toho", sledovat zkoušky a vidět, jak se postupně rodí představení, které vyvolalo při své premiéře řadu protichůdných názorů. Ve fotogalerii (brzy sem dám odkaz), která se bude stále rozšiřovat, nahlédnete pod pokličku.

Paní režisérka Inga Levant zvolila velmi neobvyklou režii. Příběh zasadila do komunistického Ruska a naplnila ji napětím a vyhrocenými scénami. Ačkoli jsem zatím viděla pouze dvě nekostýmované zkoušky a z celé opery celkem 4 dlouhé scény, musím říct, že bylo úžasným zážitkem pozorovat paní režisérku při práci. Naplnila představení obrovským životem, kdy všechno pozorujete pečlivě, aby vám něco snad neuniklo a jen čekáte, co přijde za chvíli. Tam nejsou "stojící" postavy, žádný pohyb nevypadá jako "uměle naučený", nýbrž jako přirozený.
Příjemně mě překvapilo, že ač rusky neumím, bylo pěvcům tak dobře rozumět každé slovo, že jsem ani nepotřebovala chybějící titulky, abych se orientovala v ději a zhruba věděla, co se na jevišti odehrává. Už jen samotné výkony na zkouškách byly moc dobré. Pěvci i sbor zpívali naplno, každý pohyb, který naznačila paní Levant, zahráli hned velmi přesvědčivě, jako by vycházel z nich samotných a ne z nápadu druhé osoby.

Moc se těším, až uvidím všechno v jednom celku. Nepochybuji o tom, že nás čeká mimořádné představení, na které budeme dlouho vzpomínat - ať už jako na mimořádný zážitek, nebo budeme přemýšlet a debatovat, co svými nápady chtěla paní režisérka vlastně říct, zda byly na místě, nebo zvolila příliš kontroverzní režii... Když jsem se dívala na DVD na klasického Godunova z Petersburského divadla, po hodině jsem to vypla, protože mě to nebavilo. Zde jsem strávila před tři hodiny jen na zkouškách a vydržela bych dívat se pořád.

Janáčkovo divadlo přichází také se dvěma zajímavými akcemi, které se pojí k tomuto představení:

1. Všichni diváci, kteří předloží platnou vstupenku, mají příležitost zúčastnit se LEKTORSKÝCH ÚVODŮ známého hudebního publicisty a erudovaného muzikologa Jana Špačka (12.3. v 18.15 hodin a 14.3. v 16.15 hodin ve foyer Janáčkova divadla, 16.3. v 10 hodin mimořádně v hledišti).

2. Pro studenty středních škol je připravená soutěž: Zajdi místo školy na Borise a vyhraj vstupenky pro svou třídu!


Příští týden nás čeká poslední nekostýmovaná zkouška s orchestrem, hlavní kostýmovaná a generální. Fotografie budou uveřejněny na našem Blogu.

Je tu někdo mezi námi, kdo toto představení v roce 2007 viděl? Jak na vás působilo? Půjdete znovu?

1 komentář:

annav řekl(a)...

Velice zajímavý příspěvek, mockrát díky. Fotografie jsou opravdu lákavé, už se těším na další příblížení této inscenace. Hezký víkend všem..