úterý 23. března 2010

Ostravska operní Carmen


Dnes Vám přinášíme recenzi Jiřího Urbana na 2. premiéru opery Carmen v ostravském Národním divadle. Foto Daniel Jäger.

Carmen je zosobněním španělské divokosti, vášně a volnosti. Postava dívky je stejně velkým pojmem jako třeba Don Juan a není divu, že se k ní v určitých vlnách vracejí divadelní scény celého světa. Má-li současný divák zájem o příběh španělského vojáka Josého a jeho osudové lásky ke krásné cigánce Carmen, může v současnosti shlédnout hned tři nastudování: baletní provedení Carmen v Národním divadle v Praze (nebo v Brně, poznámka redakce), muzikálové provední v Hudebním divadle v Karlíně a konečně operní nastudování v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (a také v ND v Praze a SOP; v červnu bude mít premiéru i v Olomouci, poznámka redakce). Na přelomu února a března měla slavná Bizetova opera o vášni, pomstě a smrti svou premiéru. Nechme stranou příběh a všimněme si operního nastudování a pojetí, jak byly prezentovány na druhé premiéře 2. března 2010.


Titulní roli operní Carmen ztvárnila Zuzana Dunajčanová, dona Josého představoval hostující Rafael Alvarez. Zazněly kvalitní interpretace oblíbených árií, které nezklamou a vždy u diváka zaberou. Nicméně u Dunajčanové cítíme nesoustředěnost, malou prožitkovost, dokonce slyšíme lehké vibrato. Ani don José není ve svém projevu strhující. Dramatické situace se přece neevokují vytlačovanými tóny. Pochvalu si nejvíce zaslouží Svatopluk Sem jako Escamillo, Zuzana Marková jako Micaela a Erika Šporerová v roli Mercedes, převyšující další účinkující o několik stupňů. Peter Svetlík v roli Remendada byl téměř neslyšitelný, přičemž je obtížné tvrdit, zda je to způsobeno slabým pěveckým výkonem nebo fortem orchestru řízeného Janem Šrubařem.


Režijní nastudování Mariána Chudovského je aktualizační, ale má svých několik "ale". Akceptujeme-li, že scéna Jozefa Cillera evokuje studené industriální prostředí a že v popředí scény během celého představení trčí několik dřevěných palet a zelených barelů, že nad točnou je zavěšen kovový most, nemůžeme přehlédnout, že vyklizená scéna může vyvolat zvukový efekt. Odstraněním veškerých závěsů vzniká podivné akustické prostředí. Ve čtvrtém dějství je zase uplatněn výborný režijní nápad pomyslné arény s otáčivým hledištěm, na němž je umístěn celý operní sbor. Bohužel stojí zase v protiváze dříve uplatněného a notně profláknutého efektu v podobě kouřové clony. Vždyť slavná árie Habanera ho vůbec nepotřebuje.


Nevadí, že je příběh jakoby přemístěn do 80. let 20. století. Kostýmy a rekvizity zapadají do celkové režijní koncepce a návrhy Simony Vachalíkové se povedly. Včetně nevhodného oblečení venkovanky Micaely, která přijde nafintěná mezi oriflovanou městskou omladinu. Výhrady můžeme mít spíše vůči anglické reklamě Improve your times. Je zřejmou stylizací, ale mimochodem řečeno, ve španělském prostředí se dozajista neobjevoval a nápad je zřejmě přejat z amerických muzikálů.


Mezi velmi kvalitní část ostravského operního nastudování patří taneční a pohybová složka, která nezapře rukopis choreografa Igora Vejsady. Vynikající je Veronika Beňová a Zbigniew Hatlas. Kupodivu právě baletní sóla nejvíce sugerují španělský zrychlující rytmus s nečekanými, smrtícími pauzami. Baletní sóla jsou živočišná, provokující, dynamická až rvavá, prvky flamenga jsou přímo strhující. Takové by zřejmě mělo být celé operní nastudování.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Díky za reflexi, ale bohužel se tam objevuje nějak moc chyb. Ti lidé se jmenují Zuzana Dunajčanová, Erika Šporerová, Marián Chudovský, Jozef Ciller. A klasická (nebaletní) Carmen se hraje i v ND Praha a v SOP.

Barbora

Dana Šimková řekl(a)...

Báro, díky moc, už je to opravené.

Anonymní řekl(a)...

Děkuji za recenzi.

Anonymní řekl(a)...

Holky, když už si tu hrajete na recenzenty a odbornice, alespoň si prosím přečtěte a opravte jména, chyby v místopise a termínech. To, že jste naivní fanynky vám bude odpuštěno, ale když už někde něco veřejně píšete, tak by to mělo být alespoň věcně správné. Jeden jediný spisek takdy nemáte bez věcných a obsahových chyb.
Martin

Dana Šimková řekl(a)...

Martine, tentokrát je to dílko mladíka :-D, jen okopírovaný text, který jsem dostala v mailu. Sám mi, bohužel trochu později, poslal opravený text, ale to už se zde objevila reakce Báry.