středa 3. února 2010

Věc Makropulos - spojení dvou géniů na prknech pražského Národního divadla


Již v minulé sezóně 2008/2009 uvedlo Národní divadlo v Praze nové nastudování opery Věc Makropulos. Připomněli jsme si tímto hned dvě významná výročí – 80. let od úmrtí Leoše Janáčka (1854 – 1928), 70. výročí úmrtí Karla Čapka (1890 – 1938).


Střídmost a přitom okázalost, zoufalství a naivita, bohatství a nicota. Tohle všechno je součástí Čapkova dramatu, který v roce 1926 geniálně zhudebnil Leoš Janáček (je též autorem libreta).

Nadčasový příběh spojující minulost a přítomnost světa v jedné osobě – Elině Makropulos. Moderní a propracovaná režie Christophera Aldena odkrývá spoustu malých detailů, které jsou dnes aktuální více než kdy předtím.


Christopher Alden není žádným nováčkem operní režie. Jeho práci mohli diváci obdivovat v USA (Washington Opera, Chicago Lyric Opera a San Francisco Opera). Dále pak Fallův Krátký život a Dallapiccolův Vězeň (Il prigioniero) pro Řeckou národní operu, Monteverdiho Orfeo pro Opera North, Wagnerův Bludný Holanďan v Portland Opera, Mozartův Únos ze serailu v Basileji, Verdiho Nabucco pro Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu-Duisburgu a Aida pro Deutsche Oper v Berlíně.Gun-Brit Barkmin nebyla včera ve své nejlepší formě; její jinak výrazný hlas nebyl chvílemi skoro slyšet. Na loňské premiéře zpívala ale báječně. Doufejme, že to byla pouze krátka indispozice. Klobouk dolů před její češtinou - byla srozumitelná a jasná.
Ostatní pěvci odvedli úctyhodné herecké i pěvecké výkony, obzvláště Martin Bárta (Jan Prus) a Gialuca Zampieri (Albert Gregor).


Tuto inscenaci mohu všem jenom doporučit, zajisté se nebudete nudit!! Věc Makropulos v Národním divadle (koprodukce s English National Opera, Londýn) již pouze třikrát v této sezóně: 12.2., 18.3. a 23.3. 2010.

Dirigent: Tomáš Hanus
Režie: Christopher Alden

Obsazení:

Emilia Marty: Gun- Brit Barkmin

Albert Gregor: Gialuca Zampieri

Solicitátor Vítek: Jan Markvart

Kristina: Alžběta Poláčková

Jaroslav Prus: Martin Bárta

Janek: Tomáš Kořínek

Advokát dr. Kolenatý: Gustav Beláček

Strojník: Bohuslav Maršík

Poklízečka: Lenka Šmídová

Hauk-Šendorf: Jan Ježek

Komorná: Stanislava Jirků

6 komentářů:

Marci řekl(a)...

Půjdu příští pátek - minulou sezonu jsem se nedostala. Tak jsem zvědavá.

annav řekl(a)...

Já se určitě vypravím na jednu reprízu v březnu. Je to krásná opera podle úžasného Čapkova románu. Národní divadlo má na repertoáru ještě Janáčkovu Jenůfu a nově v této sezóně i Káťu Kabanovou, tak se máme všichni na co těšit.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den. Gun-Brit Barkmin včera vystoupila navzdory zdravotní indispozici, na niž byli návštěvníci upozorněni na vývěskách. S ohledem na její stav si zaslouží tato vynikající pěvkyně (a herečka!) uznání všech, kteří se na inscenaci podíleli. Při dalších 3 reprízách by již měla být opět ve skvělé kondici. Děkuji za celou operu ND za pochopení, Jiří Hlinka promotion Opery ND

Dana Šimková řekl(a)...

Pane Hlinko, moc děkujeme za informaci! Kéž je paní Barkmin co nejdříve dobře.

annav řekl(a)...

Dobrý den pane Hlinko, vítám Vás oficiálně u nás na operadream blogu. Upozornění na vývěskách jsem bohužel neviděla, a určitě jsem vidět měla! Paní Gun-Brit Barkmin je bezpochyby úžasná pěvkyně a herečka. Všem čtenářům srdečně doporučuji, určitě se běžte podívat na jednu či více repríz. Nebudete litovat!

Anonymní řekl(a)...

Fantastické představení, děkuji za čtení!