čtvrtek 18. února 2010

Carmen v baletním kostýmu
Již několik týdnů se v Janáčkově divadle usilovně připravuje premiéra baletu Carmen od Rodiona Ščedrina podle Georgese Bizeta. Nejednou oko fotoaparátu nahlédlo do zkušebních místností a už předem přineslo zajímavé fotografie. Každý je zvědavý, co se bude na jevišti dít. Pár hodin nás dělí od premiéry a už nyní vám přináším fotografie a své dojmy z generální zkoušky ve čtvrtek dopoledne.
V hledišti Janáčkova divadla se sešlo poměrně hodně lidí, kteří velmi zaslouženě odměnili výkony tanečníků po "představení". Dnes to bylo vlastně podruhé, kdy jsem viděla orchestr Janáčkova divadla v civilu i s panem dirigentem Štychem, ale nad jejich výkonem opět smekám. Dnes měl ten orchestr velmi krásný, popsala bych ho slovy "křišťálově čistý" zvuk. Musela jsem se zasmát... Když se hráči před začátkem rozehrávali všichni dohromady, byla to tak šílená zněť nesourodých tónů, že jsem se trochu děsila, co to bude za hudební divočinu... :-D Jakmile ale začali hrát první tóny melodie, která je součástí předehry Bizetovy Carmen, s radostí jsem se zaposlouchala. (Tohle je Bizet pro mou mamku! Říká, že má ráda operu, když ale nikdo zrovna nezpívá - tady má skvělý průřez celou Carmen bez jediného zpěvu!)


Obsazení orchestru je proti klasické opeře trochu jiné, přibyly zvony, bubny, xylofony, ubyly dechové nástroje... Melodie byla upravená, ale milovník Bizeta si rozhodně přijde na své. Najdete výrazně i Ščedrinovu hudbu a celé to k sobě neodtržitelně patří.
Jsem v baletu úplný začátečník, proto se omlouvám, že zde nebudu vypisovat nějaké odborné názvy zvedaček apod... Napíši jen to, co jsem viděla.

Bylo to moje první setkání s moderním baletem a musím říct, že na mě hluboce zapůsobilo. Vždycky, když v něčem vystupuje postava Vypravěče, je mi něčím hodně sympatická. :-) Dnes tomu nebylo jinak, vždycky se tam objevil s kartami života v ruce, zatančil a pak se opět vzdálil. Měl velmi obtížnou chodeografii, kdy v "čupící poloze" (nevím, jak to nazvat jinak :-D) se pohyboval do strany po jevišti. Carmen a Don José byli vynikající, zvedačky, všechno, co předvedli, vás udivovaly svými nápady a obrovskou obtížností! Escamilo předvedl neobyvklou zvedačku, kdy dal hlavu mezi nohy Carmen a takto ji zvedl ze země. Z hlediště se ozvalo "wau"! :-D Už několikrát v různých tiscích zmiňovaný tanec hlavou dolů byl velmi zajímavý! Nevím, za co tam pánové visí a ani jednou jsem nepostřehla, jakým způsobem vždycky z ničeho nic Carmen zmizela (vyzdvihli ji nahoru, ale jak a kdo, kdy...?). Senzační. Hrozně moc se mi líbily "sborové" party, nebo jak to nazvat :-), kdy všichni s jedním tancem přešli v řadě vedle sebe celé jeviště, zatančili určitý prvek, který se vždy opakoval a posunuli se o jednoho člověka doleva. Závěr, kdy Carmen odchází do "lesa" (nebo vln?), byl hodně dobře udělaný - prudký vítr puštěný proti plátnu rozstříhanému na pásy, do kterých vchází baletka. Ten vítr byl cítit až v první řadě (ze zadní části jeviště!).
Potřebovala bych to celé vidět ještě jednou bez toho, abych hlídala, co vyfotit a co ne, protože mi spousta detailů unikla. Nestihla jsem pořádně vnímat děj a postřehnout velkou spoustu symbolů, které tam byly. Jak říkám, jsem baletní začátečník a v moderním baletu jsem úplný nováček, proto se ještě tolik neorientuji v tom, co sledovat pozorněji a kde hledat "vyprávění příběhu". Existuje jistě výklad symbolů v tomto představení, doufám, že se k němu nějak dostanu, kdyby ne, líbí se mi, že si mohu hledat svou vlastní verzi příběhu! Jak jsem slyšela povídat diváky kolem, každý třeba jen v těch pásech na konci viděl něco jiného...

Stojí to za to vidět! Operní Carmen známe zepředu zezadu, zde se nám nabízí úplně jiný pohled...

RODION ŠČEDRIN (1932) / CAYETANO SOTO
CARMEN

Hudba: Rodion Ščedrin podle Georgese Bizeta
Choreografie: Cayetano Soto

Dirigent: Jan Štych
Výtvarník scény: Cayetano Soto

Výtvarník kostýmů: Talbot Runhof
Premiéry 19. a 20. února 2010
v Janáčkově divadle

Tančí:
Carmen: Ivona Jeličová, Markéta Habalová, Andrea Smejkalová
Don José: Jan Fousek, Petr Kondler, Vlastimil Hradil
Vypravěč: Marek Svobodník
Toreador: Adam Sojka, Luděk Mrkos
Dále tančí sólisté a sbor Baletu NDB.

Další představení:
22. 2., 24. 2. v 19:00, 29. 4. v 17:00 a 5. 5. v 19:00.
Stránky baletu Carmen
Fotogalerie ze zkoušek
Zkoušky na jevišti
Pozvánka na premiéru
Fotogalerie Janáčkova divadla na Facebooku
Moje fotografie z generální zkoušky

Žádné komentáře: