čtvrtek 11. února 2010

Blogu k narozeninám


Dnes je to přesně rok ode dne, kdy se zde objevil první článek od zakladatele Miloše. Byla nás malá skupinka nadšenců, kteří chodili na přímé přenosy z MET a měli jednu velkou společnou zálibu - operu. Postupně se náš počet zvětšoval, setkali jsme se několikrát na koncertech, jeli spolu i do zahraničí na představení, navzájem si doporučovali nahrávky, sdíleli zážitky... Jako v běžném životě lidé přichází i odchází. Když jsem v červenci (době, kdy není sezóna a udržet Blog při životě je dost obtížné, protože se "nic neděje") tento Blog dostala do správcování, nebyla jsem si jistá, zda ho udržím, zda ho znovu s další sezónou oživíme... Podařilo se!

Chci Blogu moc pogratulovat k několika věcem:

Spojil dohromady velmi zajímavou skupinu lidí, kteří se navzájem dokáží velmi obohatit. Nejednomu z nás se splnil OPERNÍ SEN - mít s kým chodit na operu, mít s kým si o ní povyprávět, mít možnost cestovat za operou do zahraničí, poznat pěvce...

Blogu se podařilo získat širokou skupinu čtenářů, kteří sice nejsou vidět (a třeba ani nepíší komentáře a příspěvky), ale jsou tam denně, vrací se, přichází noví... OPERNÍ SEN? Nejsou mezi námi jen čtenáři z České a Slovenské republiky! Máme své příznivce v Německu, Maďarsku, Norsku, Polsku, Švýcarsku, Itálii, USA, Kanadě a zdá se, že i v Thaisku (těžko říct, nakolik té češtině rozumí, ale v seznamu IP adres je denně i jedna z Thaiska). :-D

Věřili jste někdy, že budete moci položit otázku svému oblíbenému pěvci/pěvkyni a že vám odpoví? OPERNÍ SEN se tu plní, seznam osobností se stále rozšiřuje...

Podařilo se Blogu získat jméno, které má svou velkou váhu, patří už na český internetový svět. OPERNÍ SEN? Naše jméno, nadšení pro operu, kladné ohlasy lidí... nám otevřely dveře ke spolupráci s českými divadly. Stačí ho třeba jen v Brně vyslovit a hned získáte kladnou odezvu.


Mám pro Blog velký dárek. Možná vás nepřekvapí, protože k němu Blog už delší dobu mířil... Teď už mohu s klidem prozradit, že jsme navázali spolupráci s Janáčkovým divadlem. Budu vám moci přinášet zajímavé reportáže z přípravy nových inscenací - příští týden to bude balet Carmen, po ní hned bude následovat Boris Godunov, Lékárník a Popelka a to mluvím jen o této sezóně... Budou to fotografie ze zkoušek, rozhovory s pěvci a lidmi, kteří se na představeních podílejí... Budete moci být u toho, jak se rodí nové dílo! Také poznáte, jak se dává dohromady Janáček Festival...

Dalším dárkem je spolupráce s Národním divadlem v Praze, kdy nám byla nabídnuta možnost zprostředkování rozhovorů s pěvci a účast na soutěžích o vstupenky na představení.

Co blogu popřát do budoucna? Povím vám svůj velký sen... ráda bych, aby se v našem Blogu spojila předvším česká a slovenská divadla, abychom mohli přinést informace o zajímavých představeních a koncertech u "nás doma". Samozřejmě, o představeních v zahraničí budeme psát pořád, to rozhodně nechci zavrhnout, přesto... o těch píší všichni. Kdo píše o tom, co se hraje u nás? Vím, na co mohu jet do Vídně, Zurichu, MET, ale kdybych chtěla jet třeba do Liberce na operu, jak mám vědět, které představení je tam nejlepší, abych kvůli němu jela přes celou republiku? Jsme tu z různých koutů země, rádi otevřeme dveře všem, kdo mají rádi operu, kdo by chtěli psát o představeních ve svém oblíbeném divadle... Doma pravda není nikdo prorokem, ale takové ty názory, že u nás se "neumí hrát opera", že "nemáme pěvce" a podobně, mi přijdou docela nespravedlivé. Choďme do našich divadel, chtějme je poznat, třeba budeme příjemně překvapení! :-)

Chci zde na Blogu založit stránky, kam byste mohli k jednotlivým divadlům v České a Slovenské republice napsat své názory, dojmy z představení, vzkazy..., které bychom pak divadlům, případně samotným jednotlivcům předali a přinesli vám pak jejich odpověď... Všechno je o vzájemné komunikaci, pokud nám třeba v našich divadlech něco chybí, s něčím nesouhlasíme, nebo naopak máme z něčeho radost, řekněme to těm, kdo zpívají, hrají, kdo pro nás všechna představení připravují. Všichni uvítají zpětnou vazbu, ať už kladnou, nebo zápornou... Obě jim potvrdí, že jsme tam byli, že jsme je vnímali, že přemýšlíme nad tím, co jsme viděli a slyšeli... Dodá jim to větší radost z jejich práce, jistě nám i vyjdou vstříc, pokud to bude možné, a my tak třeba poznáme spoustu nových lidí, kteří s námi chodí do divadla, ale dosud jsme se nepoznali. :-)

Ráda bych na závěr citovala slova Šimona, která napsal v jednom svém komentáři - má naprostou pravdu:

Nechtějme si dokazovat, kdo je lepší, kdo co umí víc... "Raději se vraťte zpátky k tomu, co nás spojuje, a to je nádherná hudba. Vždyť kde jinde se mohou desítky lidí různých národností, vyznání, politických názorů... potkat nejspíše, aby v tu chvíli mluvili jedním jazykem, jednou vírou a láskou ke stejné věci, než právě v hudbě?"

Takže všechno nejlepší, přátelé, do dalších let hodně nádherných zážitků, splněných operních snů a krásné hudby!


Na zdraví!!!

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Hezky, blog se mně líbí, čtu jej ráda. Blahopřeji a vydržte.

Anonymní řekl(a)...

Dano, tak tohle si precist rano v mrazivem Montrealu predtim, nez vyrazim do prace, kde me dnes cekaji veci na hony vzdalene od opery, je jako vydatny hlt L'Elixir de la vie.

Je to napsane tak uprimne a s nadsenim zapaleneho milovnika zanru - opery. Vim, ze je velmi tezke udrzet pri zivote cokoli ve virtual space jako je internet. Tohle (jak jsem se prave dovedel) uz bezi rok.

At to vydrzi i dale - many happy returns!

Vaclav Tom, Montreal

Anonymní řekl(a)...

Gratuluji k výročí a přeji spoustu dalších krásných zážitků v opeře, které si pak rádi přečteme. S pozdravem, Jana Wallingerová.

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Wallingerová,

přání od Vás mě velice potěšilo!!! :-) Rozhodně dnešní (včerejší) Lazebník zase byl zážitkem, na který nezapomenu (a nebudu sama) a rozhodně na tom máte velký podíl :-)

Milá příznivkyně z prvního příspěvku, děkuji za krásná slova a slibuji, že vydržíme!!!

Václave, Váš příspěvek jsem si přečetla, když jsem přišla z práce :-D a z mrazivých ulic Brna... Také jste mi nalil pořádnou dávku elixíru! Děkujiiiiiii!

Anonymní řekl(a)...

Dano, chtelo by to jeste dalsi dort, at to stoji za to! Co treba poradne tiramisu? Ja na to sladke zase tolik nejsem, ale kdyz je prilezitost... Loni v zari, po premiere La Tosca jako 55th season opening v Lyric Opera of Chicago dostala moje znama Michele chut prave na tiramisu a objednala to z room service v hotelu. Co prislo, to byste museli videt, porce v americkem stylu, na niz by si pochutnala cela rodina po veceri. Mam foto. Myslim, ze za to usili tady by neco takoveho bylo tez zaslouzene.

VT

Dana Šimková řekl(a)...

Václave, na dortu (originále) se už pracuje, měl být už včera hotový, ale nestihla jsem ho dodělat... Dočkáte se!!! :-) Nebude z tiramisu...

Anonymní řekl(a)...

Organizatori prenosu z Met do CR gratuluji blogu operadream k jeho prvnimu vyroci a zaroven konstatuji, ze je tesi, ze kinoprenosy z Met byly jednim z impulsu vedoucich k jeho zrodu:)).

Mame take velkou radost z recenze operadream na posledni prenos Simona Boccanegry z Met. Upozornime na ni v nasem nejblizsim e-mailovem zpravodaji.

hezky valentynsky vikend

martin