čtvrtek 4. února 2010

Adam Plachetka - bakalářský koncert v Galerii AMU

Včerejší balakářský koncert Adama Plachetky byl jedním slovem úchvatný. V téměř zaplněném sále Galerie AMU v Praze bylo opravdu co poslouchat.


Koncert začal výběrem z Schubertova písňového cyklu Zimní cesta (Die Winterreise). Faktem je, že autor původně komponoval toto dílo pro tenorový hlas; dnes jsou běžně písně interpretovány také barytonisty (např. Dietrich Fischer-Discau) či mezzo-sopranistkami (např. Christa Ludwig).Na programu byl také Maurice Ravel a George Friedrich Händel. A nemohl samozřejmě chybět ani W. A. Mozart! Někteří z operních fanoušku jistě pana Plachetku již alespoň jednou viděli a slyšeli v některé z Mozartových oper ve Stavovském divadle. Je totiž "expertem" na Mozartovu hudbu. To také dokázal včera při koncertě - árie z Cosi Fan Tutte a Le nozze di Figaro určitě všechny potěšily. Já osobně musím vyzdvihnout árii z La Finta Gardinierra, ve které pan Plachetka bravůrně předvedl i své herecké umění (pokud jste ještě ve Stavovském divadle neviděli, tak se určitě na tuto humornou operu vydejte).

Poslední árií na programu byla Rossiniho La Calunnia z Barbiere di Siviglia, po které následoval bouřlivý potlesk a výkřiky Bravo! Dočkali jsem se i několika přídavků - árie z oper Don Giovanni, Il Viaggio a Reims a Attila.

Na klavír doprovážel Adama Plachetku pan profesor Jaroslav Šaroun, který svým uměním okouzlil všechny v sále.

Adam Plachetka je veliký talent a čeká ho jistě slibná budoucnost. Přeji mu jménem všech čtenářů blogu mnoho úspěchů v jeho nadcházejícím angažmá ve Vídeňské opeře, kam spousta z nás tak ráda jezdí za operou. A bude nyní jezdit o to více!

PS: Adam Plachetka vystoupí 31.5.2010 v rámci festivalu Pražské Jaro v pražském Rudolfínu. Pocta Eduardu Hakenovi - tak zní podtitul koncertu, ve kterém se můžeme již nyní těšit na skladby Maurice Ravela, Arnolda Schönberga, W. A. Mozarta a Jeana Sibelia.

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Díky za článek.Musel to být krásný koncert.Jsem na něho zvědavá,doufám že ho uslyším v brzké budoucnosti živě.Zatím ho znám jen z videonahrávek.Krásný mohutný hlas.Věřím, že pan Plachetka má před sebou velkou kariéru.V létě zpívá v Salzburku v Donu Giovannim spolu s pěvci zvučných jmen.
http://www.operabase.com/diary.cgi?lang=cs&code=wasaf&date=20100809

Anonymní řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
annav řekl(a)...

Vlasto, mockrát díky za příspěvek. Koncert to byl skutečně užasný, škoda, že jsem tam nemohla být. Adam Plachetka ostatně není žádným nováčkem na festivalu v Salzburku, o tom ale více v některém s dalších částí KRÁSNÝCH HLASŮ, mezi které pan Plachetka právem patří.

Marci řekl(a)...

Fakt škoda, že jsem termín nevěděla dřív.

Jan řekl(a)...

Hezký příspěvek. Lituji, že jsem se nezúčastnil. OPERA dream čtu pravidelně a vždy si zde přečtu, že "včera" se někde něco konalo. Ale "včera" to už je už pozdě. Pokud o nějakých akcí víte, dejte prosím vědět dopředu na Vzkazy,dotazy, inzerce.... Poslední záznam je tam z 7.12.2009 Předem děkuji.

bianca řekl(a)...

Jsem moc šťastná, že jsem tento koncert mohla zažít. O panu Plachetkovi jsem už slyšela hodně, ale včera poprvé jsem ho slyšela zpívat. A byl to opravdu nezapomenutelný zážitek. Již první cyklus Schubertových písní z cyklu Winterreise nasadil laťku hodně vysoko. Ohromila mě Adamova perfektní němčina - rozumněla jsem skutečně každé slovo, což zážitek mnohonásobně umocnilo. Každá píseň byla ale i do posledního detailu interpretem dokonale prožita, takže jsem si jista, že i posluchači, kteří německy nemluví, se dokázali do každé písně dokonale vcítit. Vrcholem večera byl samozřejmě Mozart - árie z oper, které má pan Plachetka i scénicky zažité, to byly doslova herecké etudy. Nejvíce mě nadchla árie z opery La finta gardiniera a při nejbližší možné příležitosti se půjdu na operu, kterou jsem zatím nikdy neviděla, podívat ( samozřejmě pokud bude zpívat pan Plachetka). Koncert byl báječný i svojí neformální atmosférou ( kdy se vám na koncertě stane, že vás při příchodu do sálu vítá sám progagonista) a spontánností publika.

Dana Šimková řekl(a)...

Jane, to mě mrzí, že jste koncert nestihl. Snažím se zajímavá představení a koncerty dávat nalevo do sloupce, ale asi neobsáhnu všechno... :-( Kdybyste kdokoli věděli o zajímavém koncertě/představení (kdekoli), pošlete mi na mail podrobnosti a já to vyvěsím.

Mějte se všichni krásně!