pátek 15. ledna 2010

Pražský úspěch Nino MachaidzeV úterý 12.1.ve Smetanově síně Obecního domu v Praze vystoupila poprvé v České republice mladá gruzínská sopranistka Nino Machaidze. Spolu s ní se ve velmi lákavě sestaveném programu předvedl také italský barytonista Guido Loconsolo. Oba umělce doprovázela Pražská komorní filharmonie, řízená italským dirigentem Marcem Zambellim, který je pražskému publiku znám např. z prvního koncertu Rolanda Villazona, a pod jehož vedením vystupují světově proslulí umělci v koncertních síních a operních jevištích po celé Evropě.


Dá se říci, že Machaizde si publikum hned po první árii Lucie z opery Lucia di Lammermoor naklonila a postupně doslova oslnila. Mile a příjemně vyhlížející mladá operní diva potvrdila, že je právem považována za vycházející hvězdu operního nebe, a že ji určitě čekají velké role na světových jevištích. Má nastudovány role jako je Adina v Nápoji lásky, Lucie v Lucii di Lammermoor, Elvíra v Puritanech, Julie v Romeo a Julietta, Amina z Náměsíčné a další. Árie z uvedených oper byly také hlavní náplní pražského koncertu. V letošní sezoně Machaidze obohatí výčet rolí o Gildu v Rigolettovi, se kterou bude debutovat v Metropolitní opeře.


Její soprán je nádherně zbarvený, pevný, dynamický, s široce otevřenými tóny si doslova pohrává. Samozřejmě není ještě dokonalá, ale je radost a potěšení ji poslouchat i vidět. Obecenstvo její výkon poprávu ocenilo bouřlivým potleskem ( včetně závěrečného potlesku ve stoje).

Ital Guido Loconsolo zdaleka takových kvalit nedosahoval. Jeho baryton je poměrně útlý, málo znělý, s nepříliš zajímavou barvou. Rozkošný byl v duetu Dulcamary a Adiny " Quanto amore" z Nápoje lásky, ovšem árie Escamilla z Carmen, na kterou se obecenstvo jistě těšilo, nedopadla nijak dobře. Místy nebo i dost často byl jeho hlas přehlušen orchestem.


Pražská komorní filharmonie podala výborný výkon, jak už to bývá u tohoto tělesa téměř pravidlem.

I přes rozdílnou úroveň předvedených výkonů obou umělců ve mně celý koncert zanechal velmi silný dojem. Nino Machaidze na tom má obrovský podíl. Je maximálně lákavé setkat se s ní naživo znovu v některém evropském operním domě, například v červenci v Mnichově, kdy vystoupí v Nápoji lásky společně s Rolandem Villazonem.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Víte, měl jsem tu vzácnou příležitost poznat slečnu Nino o den dříve. Den před vystoupením na zkoušce seděla a kromě pár naplno zazpívaných tónů markýrovala. I přesto by Vás pravděpodobně taky očarovala. Všechny fráze dodýchané, žádný tón neodbytý, vše zpívala lehce a navíc byla přirozeně rozkošná. Pokud, jak píšete, ještě není dokonalá, možná o to lépe. Alespoň se máme na co těšit. S pozdravem Martin Bialas.