neděle 24. ledna 2010

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze - pozvánka nejen pro milovníky operyRáda bych Vás všechny pozvala do Muzea Antonína Dvořáka v Praze, které je opravdu místem krásným, a to nejenom pro operní nadšence.

pracovní stůl Antonína Dvořáka; Beethoven byl jistě velikou inspirací pro skladatele, obraz byl součástí pracovny

Muzeum není velké, ale přesto svým obsahem a atmosférou přináší spoustu zajímavých informací o skladateli, kterého si možná myslíme, že dobře známe.

talár Antonína Dvořáka z promoce z Cambridge 16.6.1891

Já jsem osobně objevila spoustu nových poznatků a zajímavostí, o kterých jsem neměla ani tušení.

diplom čestného členství, uděleno A. Dvořákovi Uměleckou Besedou Praha (1882)Více informací o tomto vskutku unikátním muzeu naleznete na webové stránce http://www.nm.cz/ceske-muzeum-hudby/antonin-dvorak.php . Zde jsou také informace o Památníku A. Dvořáka v Nelahozevsi.

drobnosti z majetku Antonína Dvořáka

V Muzeu hudby jsou od letošního roku poprvé oficiálně k vidění unikátní ručně plané Dvořákovi dopisy. Je tedy na co se těšit. Přeji krásné zážitky...

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

V týdnu se tam vydám, díky za tip! Aleš

bianca řekl(a)...

Ano, návstěva muzea opravdu stojí za to. Trochu smutné je, že když tam přijdete, paní pokladní vás automaticky osloví anglicky, protože návštěvníci z řad cizinců prý naprosto převažují, Češi tam zavítají jen velmi zřídka. Prohlídku zpříjemňuje - jak jinak -hudba Antonína Dvořáka- a při pohledu na psací stůl, u kterého psal své skladby, klavír, na kterém si je přehrával, ale i na mnoho drobností, jako třeba brýle a pouzdro na ně, na němž je Dvořákovou rukou napsáno " silnější", se člověka zmocní nepopsatelný pocit. Mimochodem, všem doporučuji i návštěvu Památníku A.Dvořáka na Vysoké u Příbrami- je tam také krásné muzeum a navíc, za zámečkem v lesích je možno navštívit i "Rusalčino jezírko", místo, které Dvořáka inspirovalo k té nádherné hudbě ( informace na www.antonindvorak.cz)

annav řekl(a)...

Aleši, až navštívíte muzeum, napiště nám, jak se Vám líbilo. Určitě to bude čtenáře moc zajímat. Předem díky a přeji krásné zážitky.