sobota 23. ledna 2010

Mozartovy narozeniny oslaví v Národním divadle Pavol Breslik a Marie FajtováU příležitosti 254. narozenin Wolfganga Amadea Mozarta proběhne ve Stavovském divadle ve středu 27. ledna tradiční koncert. Jeho hvězdami budou uznávaný slovenský tenorista Pavol Breslik a přední sólistka opery Národního divadla, sopranistka Marie Fajtová.

V orchestřišti zasednou hudebníci souboru Collegium 1704, které bude řídit dirigent Václav Luks. V průběhu večera zazní ukázky z Mozartových oper jako Cosi fan tutte, Figarova svatba, Don Giovanni nebo Únos ze serailu.

Zde jsou podrobnější informace, které nám poskytlo Národní divadlo:
V úvodu koncertu zazní předehra k opeře Figarova svatba, jejíž premiéra v roce 1786 otevřela Mozartovi srdce Pražanů. Z Dona Giovanniho, který vznikl díky úspěchu předchozího díla v Nosticově divadle, se může publikum těšit na oblíbená čísla Ma qua mai s´offre...Fuggi, crudele, fuggi! nebo Crudele! - Ah no, mio bene… Non mi dir,… S ryze novými inscenacemi Národního divadla jsou pak spojeny další ukázky: operu Così fan tutte, jejíž nové nastudování mělo premiéru 23. a 25. ledna letošního roku, představí například árie Ferranda z 1. jednání Un´aura amorosa.

Collegium 1704 zahraje též čast baletní hudby z opery Idomeneo. Premiéra nového pojetí této opery pod vedením japonského herce a režiséra Yoshi Oidy a jeho mezinárodního týmu se odehraje v květnu. V jedné z hlavních rolí se na tuzemskou divadelní scénu po dlouhých letech vrací vynikající sopranistka Martina Janková. Vedle zmíněných oper během tradičních oslav Mozartových narozenin zazní ještě árie z Únosu ze serailu či předehra k Divadelnímu řediteli.

Slovenský tenorista Pavol Breslik na sebe upozornil už dávno před tím, než jej v roce 2005 německý časopis Opernwelt označil titulem „mladý pěvec roku“. Ostatně to již byl dva roky angažován v Staatsoper Berlin, kde se objevil hned v několika rolích Mozartových oper: Ferrando (Cosi fan tutte), Tamino (Kouzelná flétna) či Don Ottavio (Don Giovanni). Od té doby se představil na mnoha dalších světových scénách - Bayerische Staatsoper v Mnichově, v Théâtre du Châtelet v Paříži, Royal Opera House Covent Garden, berlínské Deutsche Oper nebo v newyorské Metropolitní opeře.

Několik vynikajících výkonů v operách W. A. Mozarta má na svém kontě i Marie Fajtová. Od sezony 2006/2007, kdy ji jako sólistku angažovala opera Národního divadla, se objevuje coby Donna Anna a Donna Elvíra v Donu Giovannim, Zuzanka ve Figarově svatbě, Arminda v La finta giardiniera a nejnověji jako Fiordiligi v Così fan tutte. Publikum oslnila i v roli Armidy v Händelově opeře Rinaldo, kde se mimo jiné potkala se souborem Collegium 1704 v čele s Václavem Luxem. Dobrá zpráva pro všechny její příznivce, na podzim 2009 vydala u firmy Arco Diva své debutní CD Pensive Songs.

Žádné komentáře: