neděle 17. ledna 2010

Dvě operní představení za jeden večer


Velká spousta z vás jistě 16. 1. seděla v kinech a v divadle na přenosu Carmen z MET. Původně jsem tam měla sedět také, potom jsem chtěla jít na Prodanou nevěstu do Janáčkova divadla a nakonec jsem byla na obou představeních. :-)

Měla jsem dobrý důvod jít na Prodanou nevěstu, protože Peter Berger debutoval v roli Jeníka. V češtině jsem ho ještě zpívat neslyšela (Rusalka mi tenkrát utekla) a přece jen debut je jen jeden! Musím říct, že jsem udělala dobře. I když mi pořád říkal, že nemám chodit, že to nedopadne dobře..., neuposlechla jsem. Vždycky, když tohle říká, představení je nádherné. Nejinak tomu bylo včera. Podle mě je Peter jako stvořený pro role zamilovaných "vesnických mladíků", jako je Lenský a Jeník. Když s ním budete mluvit, jistě vás zaujme, že se s vámi dá hned do hovoru, rozdává úsměvy, má radost, doslova srdce na dlani. A právě jeho Jeník byl zamilovaný až po uši, jako by ho ani nemusel hrát, prostě se choval tak, jak se chová v běžném životě. Tam nebyla ani příležitost si snad jen pomyslet, že to "jen hraje". Líbí se mi, jak se umí vcítit do svých rolí a zahrát je tak přesvědčivě! Jen ještě dodám, jak mám potvrzeno i od dalších dvou účastnic včerejšího představení, jeho taneční kreace byly obdivuhodné!!! :-) Rozhodně debut se povedl a vím, že minimálně 4 osoby půjdou na příští představení znovu! :-) A jako třešnička na dortu, včera tam byla i Terezka Straková, se kterou zde byl nedávno uveřejněn rozhovor, a coby "syn Pinkertona" věnovala Peterovi látkovou postavičku námořníka.


Celé představení mělo správné kouzlo zimní jihočeské vesničky, zaujal mě Martin Gurbal' v roli Kecala. Dosud jsem ho znala jen jako Knížete Gremina v Oneginovi a konečně se mi naskytla příležitost si ho pořádně poslechnout. Jako dohazovač byl vynikající a i díky své výšce na jevišti nepřehlédnutelný. Jen mi občas přišlo, že ho orchestr na několika místech příliš přehlušoval... :-(


Eva Dřízgová byla Mařenkou jak má být - s dlouhým blond copem, říkala jsem si, jestli ho pan Havelka nechá... :-) Krásně zazpívala a zahrála hádku s Jeníkem. Zoltán Korda odkoktal svého Vaška a sklidil velké ovace. Hlavně, že jsme se spolu o koktání bavili 10. ledna po Netopýrovi. :-D


Dvě dobré rady k tomuto představení - pokud máte chuť na pivo, sedněte si do přízemí nejlépe někam na kraj řady. Uvidíte, co se bude dít. Pokud trpíte závratí, raději nesledujte výkon provazochodce předvádějícího své číslo 3 metry nad jevištěm. Dělá to perfektně, sklidil za každý výkon velký potlesk, ale nejednou se vám zatajuje dech a jen hledíte, co za kousky dokáže předvést. O tom, že vám hlavou běží myšlenky, co by se stalo, kdyby spadl, není ani pochyb, a už vůbec nemluvím o jednom momentu, kdy hraje, že skutečně téměř padá! Nevím, jak ze vzdálenějších řad, ale z druhé to vypadá dost napínavě!!! :-)


Rozhodně to bylo moc povedené představení, potlesk se z hlediště ozýval za každou "árií", když se začalo roznášet pivo, diváci se hrozně smáli, tleskali, mělo to svou skvělou atmosféru. To už vůbec nemluvím o tom, že Jeníček se rozběhl do první řady v přízemí a nesl pivo panu dirigentovi - "Vy tady půl hodiny pořád jen máváte rukama..." Ani nevím, jestli se tohle dělá vždycky, ale jako nápad to bylo vynikající! A už nemluvím o tom, kdy paní hostinská zametala v hospodě, smetí nametla na lopatku a šla ji vysypat do orchestřiště... Jak to ten pan Havelka dělá, že vždycky tak skvěle propojí dění na jevišti s orchestrem a dirigentem a nemá to nikdy chybu!?! :-)


Jelikož skončilo představení v devět hodin a přestávka v přenosu Carmen končila ve 21:23, vyběhla jsem z Janáčkova divadla a dostala se ještě do Reduty akorát na popřestávkové rozhovory. Takže alespoň druhé a třetí dějství jsem viděla.Rozhodně kulisy přímo lákaly k tomu se v nich projít, to třetí dějství bylo fascinující a pěvecky radost poslouchat! Garanča byla Carmen, jak má být, už se těším, až vyjde nějaké DVD, abych se na ni podívala na celou, Alagna mě opět utvrdil v tom, že jeho herecký projev má své velké kouzlo a, když jsem v závěrečném duetu opět zahlédla slzu na jeho tváři, skládám mu poklonu. Escamila a Michaely jsem si moc neužila, ale byli to pěvci na správných místech! Povězte mi vy, jaký byl přenos!!! :-)


Takže tomu říkám nádherný sobotní večer. Zde najdete další fotografie. a zde i z jiných přenosů.

PS: Musela jsem se začít smát, když jsem si uvědomila, jaké opery jsem vlastně viděla a v jakém pořadí. První opera, kterou jsem v životě slyšela, byla Prodaná nevěsta a druhá Carmen. :-D

Žádné komentáře: