středa 27. ledna 2010

Cosi Fan Tutte - druhá premiéra nového nastudování ve Stavovském divadle v Praze


Premiéra opery Cosi Fan Tutte byla jednou z očekávaných událostí této sezóny. Splnila však očekávání všech?

Leckdo potěšil, ale i zklamal. Nepropracovaná režie pana Čičváka mě opravdu nutí k zamyšlení. Nelze mu upřít několik zajímavých nápadů; kruhové vyvýšené jeviště či některé docela chytře řešené dekorace. To je ale asi vše.

Bohužel jsem neviděla první premiéru 23.1.2010, nemohu tedy srovnat hlasové ani herecké výkony sólistů zpívajících během oficiální sobotní premiéry. Pondělní inscenace byla vskutku nevídaná.

Asi největším překvapením pondělní premiéry byla mladičká sopranistka Lenka Máčiková (Despina). Svým komediálním talentem a příjemným hlasem si okamžitě získala obecenstvo, které ji odměnilo zaslouženým potleskem.

Lenka Máčiková (Despina) a František Zahradníček (Don Alfonso)

Byla jsem opravdu zvědavá na Csillu Borros, kterou jsem nikdy předtím živě neslyšela. Bohůžel asi neměla svůj nejlepší den. Paní Borros má bezesporu krásný hlas; ale co ty výšky a nápověda!! V poslední době svůj hlas nesmyslně přepíná, méně by v jejím případě znamenalo více!! Odzpívat dvě zcela odlišné operní premiéry během několika dní nebude asi to pravé ořechové..

Katarzyna Kuncio (Dorabella) a Csilla Borros (Fiordiligi)

Aleš Briscein není v žádném případě mozartovský tenor!! Jako Lenski v pražské inscenaci Evžena Oněgina se mi naopak líbil. Myslím, že by to chtělo důkladněji volit repertoár.

Františka Zahradníčka diváci již velice dobře znají. A opět potěšil a to nejenom pěvecky. Jeho Don Alfonso byl nonšelantní, důvtipný a plný elegance.

František Zahradníček společně s dirigentem Robertem Jindrou sklízí zasloužené ovace

Orchestr pod vedením Roberta Jindry hrál jistě a svižně. Důsledná průprava hudebního nastudování přinesla očekávané ovoce.

sólisté při závěrečném potlesku ve Stavovském divadle

4 komentáře:

bianca řekl(a)...

Také mě se v pondělním představení nejvíce líbila dvojice Despina - Alfonso. Obě hlavní představitelky nesklamaly, ale ani nenadchly, zato hlavní představitelé mě sklamali dost. Pan Hajný nemá příliš zajímavý hlas a roli občas intonačně nezvládal. Hlas pana Briscejna se na Mozarta naprosto nehodí, svojí intenzitou výrazně čněl nad ostatními interprety, což působilo rušivě. Ani zabarvení hlasu není nijak zajímavé. Režie spíše rozpačitá s občasnými vtipnými nápady. Ale proč "albánští šlechtici" vystupují v kostýmech šlechticů čínských pro mě zůstává záhadou.... Celkově tedy průměrné představení, ani publikum nereagovalo nijak bouřlivě. Příjemným zážitkem byl výkon orchestru pod vedením pana Jindry.

Dana Šimková řekl(a)...

Asi to bude opravdu tím, že se ti dva pro Mozarta nehodí... Paní Boross jsem slyšela v pátek v Aidě a hlas byl úplně v pořádku, jak má být, a pana Brisceina hned 26. 1. (den po Cosi) v Netopýrovi a zazpíval svého Gabiho s naprostým přehledem.

S tou režií... slyšela jsem už různé názory, na toto představení se chystám, tak se nechám překvapit.

Anonymní řekl(a)...

pokud je jedinou zásluhou pana režiséra scénografie, tak to asi není úplně v pořádku, ne? Měl přece scénografa.

Anonymní řekl(a)...

paní Bianco
Není to Pan Hajný ale Pan Jiří Hájek a má velmi pěkný hlas.