neděle 17. ledna 2010

Bohuslav Martinů a jeho tvorba - nové publikace vydané k 50. výročí úmrtí skladatele


Milí přátelé,
dnes bych ráda upozornila na několik zajímavých knižních publikací, které již vyšly a také nově vychazí u příležitosti 50. výročí úmrtí Bohuslava Martinů.

Monografie hudebního vědce a skladatele Zdeňka Zouhara, profesora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, je věnována sborové tvorbě Martinů - jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 20. století. Text provázejí četné notové příklady a černobílé fotografie v příloze.
Další knihou je nové vydání básnického textu Miloslava Bureše, který se stal později předlohou pro kantátu Bohuslava Martinů OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK. Tato ojedinělá publikace vychází společně s CD nosičem.


Poslední knihou, která mne zaujala uplně nejvíce je soubor dopisů; Milý příteli. Dopisy Bohuslava Martinů Zdeňku Zouharovi. Dear friend. Bohuslav Martinů´s Letters to Zdeněk Zouhar, autoři Vít Zouhar a Zdeněk Zouhar, vydala Univerzita Palackého v Olomouci v roce 2009. Kniha je v českém a anglickém jazyce.

V roce 2010 nás všechny čeká ještě několik velice zajímavých koncertů a představení s hudbou Martinů. Pokud budete mít šanci slyšet živě hudbu tohoto geniálního skladatele, tak neváhejte a běžte!
Více informací o tvorbě Martinů mužete najít na oficiálních stránkach Nadace Bohuslava Martinů http://www.martinu.cz/

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Vřele doporučuji dokument O.Sommerové DRŽ RYTMUS. Dá se vidět na www.ivysilani.cz, je to tedy o tancování, ale velmi zajímavý projekt o nastudování tanečního představení na hudbu B. Martinů běžnými, tancem, divadlem a hudbou nedotčenými dětmi pod vedením tan. pedagožky E. Blažíčkové.
Před 5 hodinami ·