úterý 8. prosince 2009

Pozdrav z La Scaly - Carmen

Dalším z přenosů - tentokrát ne z MET, ale z La Scaly byla nová inscenace Carmen dne 7.12.2009.
Tato inscenace není ani úplně moderní, není ani tradiční. Co jí nechybí je osobitý rukopis a originalita. Scéna zrovna nehýřila rekvizitami, v některých případech si režisérka a kostýmní výtvarnice v jedné osobě Emma Dante poradila pouze s lidským prvkem (např. statisté znázorňující les - pašeráci se tam skrývající (?) - ve 3. dějství), vstup toreadora Escamilla s jeho triumfálním entrée v 2. dějství bylo podáno skoro jako PR prezentace. Moc se mi líbilo ztvárnění mého oblíbeného sboru "La cloche a sonné", kdy jdou ženy po práci k vodě. Poněkud brutálnější bylo míření zbraní na rozběsněný dav žen v 1. dějství a kopání vojáka do jedné z dělnic. Ostatně naturalismů je tam - zejména ve 4. dějství - více, ale takový je život, taková je Carmen.


Anita Rachvelishvili je vynikající Carmen (a pro mě milé překvapení). Má průrazný, byť místy trošku ostřejší hlas. Její Carmen je především domina, žena, která si rozhodně nenechá od nikoho diktovat, co má dělat a musí být vždy po jejím. Ale není to Carmen krutá ani vulgární a mě osobně je toto pojetí sympatické.


Jonas Kaufmann mne opět přesvědčil, že to je v současné době jeden z největších pěvců-herců naší doby. Jestli jeho výkonu předcházela, nebo dobíhala indispozice, tak to tedy klobouk dolů. Zpíval nádherně včetně květinové árie a hlavně finálové scény. Do finálního "Carmen! My adored Carmen!" dal všechno - úžasné. Jeho José to v této inscenaci vskutku nemá lehké: je tu zmítaný mezi osudovými silnými ženami: matkou - reprezentovanou jeho snoubenkou a přítelkyní z dětství Micaelou a osudovou láskou Carmen - a obě s ním docela slušně "zametají".

Trošku si nevím rady s Adrianou Damato jako Micaelou. Její výstup v 1. dějství se mi zdál strašně nevýrazný. Naopak moc se mi líbila ve 3. dějství. Přesto můj ideál Micaely je dívčí hlas a vroucí naléhavost typu Cotrubas nebo Freni. Damato má na Micaelu pro mě moc dramatický soprán. Tato postava byla přitom v celé inscenaci pojata asi nejzajímavěji. Jakoby vždy skrz Micaelu k Josému promlouvala jeho matka. Symbolika - šedivějící vlasy, umírající matka skrz Micaelu - velice zajímavé, ale zároveň zbavující Micaelu její dívčí podstaty. Pokud ale režisérčiným záměrem bylo zdůraznit vliv matky na Josého a nějak to celé zhmotnit, tak se to podařilo.
Erwin Schrott je vynikajícím Escamillem - hlasově i herecky, svou převahu nad Josém si moc pěkně vychutnával.
Dirigent Daniel Barenboim sklidil právem zasloužený aplaus a volání bravo. Režisérka Emma Dante sklidila ovace, ale i volání búúú. Přesto volání bravo bylo silnější a já bych se v tomto případě připojila taky k té silnější skupině.


Teatro Alla Scala
Carmen: Anita Rachvelishvili
Don José: Jonas Kaufmann
Micaela: Adriana Damato
Escamillo: Erwin Schrott
Zuniga: Gabor Bretz
Mercédes: Adriana Kučerová
Fasquita: Michéle Losier

Dirigent: Daniel Barenboim
Režie a kostýmy: Emma Dante

7 komentářů:

bianca řekl(a)...

Je skutečně báječné, že jsme měli možnost "být u toho" a zažít v přímém přenose záhájení sezony v La Scale ( nejdražší vstupenky na toto představení se prodávaly za 2 200 Eur a zájem byl prý asi trojnásobný, než divadlo mohlo uspokojit). Jako návštěvník přenosů z MET jsem sice trochu postrádala úvodní a přestávkové komentáře, ale i tak to byl zážitek naprosto úžasný. Režie, scéna i kostýmy se mi velmi líbily a kromě představitelky Michaely jsem byla nadšena i ze všech hlavních, ale i některých vedlejších představitelů. K vrcholným zážitkům pro mě patřila scéna Escamilia s Donem José ve 3. jednání a pak závěr opery, který jsem sledovala naprosto bez dechu. Don José Jonase Kaufmanna skutečně nemá konkurenci a ihned po skončení přenosu jsem se rozhodla, že nevynechám ani jednu možnost ho v této roli příští rok vidět v Mnichově.
Jediné, co mi trochu vadilo na celkové režii filmového přenosu, bylo příliš detailních záběrů na jednotlivé protagonisty i v okamžicích, kdy postavy spolu komunikovaly, protože to dost ubíralo na celkovém dojmu,nebyly vidět reakce druhého partnera - mám teď na mysli zejména scénu Carmen a Dona José ve druhém jednání.

annav řekl(a)...

Osobně bych jeste poznamenala, že se mi pěvecky i herecky moc libil Gabor Bretz v roli Zuniga. Pod taktovkou Gustavo Dudamela se tento talentovaný Maďar objevi ve stejném nastudování Carmen i v příští sezóně La Scally. Jenom pro zajímavost, v této sezoně vystoupil v roli Escamilla v Lipsku.

Anonymní řekl(a)...

Carmen z La Scaly - co víc si přát?
Hlavní protagonisté se předvedli v moc pěkném světle. Pánové se mi líbili víc (pěvecky a herecky!) a především Jonas Kaufmann. V mých očích je v této roli jedničkou! K režijnímu pojetí bych ani netleskal ani nebučel - některé dobré nápady byly shozeny nelogockým režijními nápady. Napadá mne třeba: proč byli na zádech přineseni chlapci veslipech ?! Režie ublížila Micaele, která mne nezaujala ani pěvecky. Přeci jen mám představu sličného děvčete s křehkým hlasem, takhle není nepochopitelné proč dal José přednost Carmen. Mimochodem mi trochu připomínala Halinu Pawlovskou pře -ceti lety...
H k

hospodar řekl(a)...

Zajímavý je ještě jeden aspekt, který není v prvním plánu tak viditelný. Je to mistrný tah Daniela Barenboima, který je hudebním ředitelem Scaly, kdy poněkud riskantní sázku na Emmu Dante a Anitu Rachvelishvili jistil možná nejlepší dostupnou dvojicí mužských představitelů hlavních rolí. Řekl bych, že hra vyšla minimálně na 95 %. Za rok už Rachvelishvili zpívá Carmen v La Scale bez opory hvězd nejvyššího kalibru. PS: Výhrady sebestředných pánů kritiků, pro které optimální věk zpěvaček se posouvá k věčnosti spolu s jejich, je spíš ke smutnému pousmání. Podobně se nedávno vyjádřil kritik o Čajkovského houslovém koncertu v podání Nicolo Benedetti: "hrála moc hezky, ale Čajkovský to nebyl, na toho musí dozrát." Zřejmě neopakovatelná kvalita, kterou skladbě dodala svým mládím, nadšením a vášní, pánovi nic neříká.

Anonymní řekl(a)...

Ano, Nikola Benedetti hrála Čajkovského v Rudolfinu absolutně famózně, srovnám-li s Repinem, toho překonala, srovnám-li s Karvayem, toho zadupala.
K.

Anonymní řekl(a)...

A kde jste prosím četl o koncertě Benedetti? Nemohu nikde nic najít:-(.
Děkuji K.

Anonymní řekl(a)...

Již byl zveřejněn program festivalu Dvořákova Praha 2010, Benedetti tam bude, tak si její hru můžeme vychutnat znovu.