neděle 20. prosince 2009

Hoffmannovy povídky

Říkala jsem si, že audio nahrávku s Domingem a Gruberovou snad nic nepřekoná. Teď už si tak jistá nejsem. Už od prvních tónů zpěvu nádherné Múzy bylo jasné, že včerejší večer nám přinese úžasný zážitek.

Kate Lindsey (Niclausse/Múza) předvedla mimořádný výkon a musím říct, že pro mě byla hlavní hvězdou večera.

Josepha Calleju mám ráda, viděla jsem se s ním dvakrát ve Vídni a vždycky to byl velmi příjemný a sympatický člověk. Úplně stejně na mě působil i včera. Ani si nedokážu představit Villazona v této roli. Calleja předvedl nádherný pěvecký výkon doplněný neméně zdařilým herectvím. Prakticky se nehnul z jeviště. A vidět ho znovu pohromadě s Netrebko... hmmmmmmmm :-D (=vídeňská Traviata)

Kathleen Kim bych poslouchala od rána do večera. Takové úžasné koloratury jsem snad v Hoffmannovi ještě neslyšela, jen jsme seděla, slzy mi tekly po tváři a žasla jsem nad tou nádherou. Kde se v tak drobounké postavičce bere takový hlas, nad tím nestačím žasnout.

Alan Held byl pro mě obrovským překvapením, byl tak "odpudivý", až na druhou stranu lákavý. Hlavně při dějství s Antonií šel úplně mráz po zádech. Vynikající výkon!

Anna Netrebko se mi v prvních tónech trochu nezdála, možná byl špatný zvuk, ale co potom předvedla, mě ohromilo. Škoda, že zpívala jen jednu část! Nevím, jestli jste si toho také všimli, těsně před smrtí byl blízký záběr na ni a po tváři jí stekla slza. Tím mě dostala!

Ekaterina Gubanova mě trochu zklamala. Přišla mi jediná jako trochu o třídu nižší hlas... V Belle nuit jsem ji špatně slyšela a měla občas trochu ostré výšky. Přesto uzpívala to dobře.

Klaním se až k zemi před Jamesem Levinem! Pořád z něj září to nadšení, usmívá se během dirigování... Ani by mě dřív nenapadlo, že ho uvidím "naživo"! :-)

Co do režijního a scénického pojetí nemám co vytknout. Počáteční obavy, "co to bude za divočinu" se hned rozplynuly a já jsem se kochala. Když to třeba srovnám s klasickou verzí s Domingem z Covent Garden, kde mě to upřímně moc nebavilo, tohle bylo osvěžující a nové!

Takže opět nádherný večer, na který dlouho nezapomenu.

Ovšem neodpustím si jednu nepříjemnou poznámku k obsazení hlediště v Redutě. Tleskalo se jakž takž, to už ani rozebírat nebudu, ale už od páté minuty 1. části jsem ve svém okolí uslyšela CHRÁPÁNÍ. Nějaký, myslím že úúúmělec, se šel do divadla vychrápat. Bylo to odporné a odpudivé. Druhý jeho kamarád se v první části cpal tatrankou, takže patřičně rušil, v druhé části chroupal ze sáčku oříšky a ve třetí kecal. Bože, máme tohle zapotřebí? Doufám, že na příští představení zaspí a nestihnou přijít, nebo že se tou svou svačinkou hned v úvodu udusí. Bohužel totiž většinou na přenosech sedíme poblíž... :-(

8 komentářů:

bianca řekl(a)...

Naprosto sdílím nadšení z včerejčího představení až na jednu výhradu. Calleja prostě není "můj šálek čaje" a nikdy nebude. Nelíbí se mi barva jeho hlasu a vadí mi neustále přítomné tremolo. V listopadu 2008 jsem měla možnost jako Hoffmana v Lodnýně zažít Villazona a proto vím naproto přesně, že on jako Hoffmann by dal včerejší inscenaci teprve ty správné grády. Jinak Met opět nezklamala a i vedlejší role byly obsazeny velmi zdařile a někteří představitelé v nich předvedli pro mě nezapomenutelné pěvecké a herecké kreace. Co se týká Anny Netrebko pevně jsem si předsevzala nevynechat ani jednu příležitost vidět ji příští rok ve Vídni. Je prostě nepřekonatelná!!!

Anonymní řekl(a)...

Nádherné představení, obrovský zážitek plný emocí. Znalci opery, představte nám Kate Lindsey. Výborně zpívala i hrála ...
Svatopluk

Dana Šimková řekl(a)...

tady je zatím aspoň kontakt na stránku Kate Lindsey! http://www.katelindsey.net/html/slideshow.php

Anonymní řekl(a)...

Slečno Šimková, chtěl jsem se podívat na nová dvd a blu-ray disky na Vašem blogu a nenašěl jsem nic, z jakého důvodu tento pro mne zdroj informací zmizel?
Děkuji, V.

Dana Šimková řekl(a)...

Pane V., omlouvám se, ale nevím jistě, jestli rozumím, co přesně Vám chybí? :-) Seznamy nově vyšlých DVD? Pokud ty, vždycky je měla na starosti Marci... Pokud něco jiného, myslím, že jsem nic takového ze stránek neoddělávala. Ale díky za připomenutí. Snad to nějak vyřešíme. :-) Hezké Vánoce! Dana

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, Dano, konečně se dostávám k PC, abych zareagoval na Vaši bleskovou odpověď. Někde jsem vyčetl - nebo si špatně domyslel, že tento blog http://operanadvd.blogspot.com/
je Vaše záležitost a tak jsem tam občas juknul, jestli už se neobjevuje něco nového, najednou blog nebyl k nalezení, tudíž jsem se dovolil tázat. Myslím, že naposledy tam bylo poukazováno nějaké dílo s Nadjou Michael a Vargasem, snad Don Carlos, ale nejsem si jistý. Děkuju za pomoc a zájem, já zase nějaký zdroj informací najdu, myslím, že tady na operadream je také odkaz na novinky na cd a dvd. Obdivuji Váš přehled a zájem o operní svět a přeji do roku 2010 mnoho zdraví a příjemných hudebních zážitků. Vlastimil

Anonymní řekl(a)...

Spletl jsem se, myšlený odkaz na novinky na cd a dvd je na blogu operaplus. V.

ma--k řekl(a)...

Byla to nádhera, zvlášť v části o Antonii jsem zapomněla na to, že je to "pouze" přenos, na čas a málem i na to, že se to neděje ve skutečnosti. Zzačátek přestávky byl pak hrozný šok :D