neděle 13. prosince 2009

Dvojitá dávka Rybovy České mše vánoční

Že už si 3 roky neumím představit Vánoce bez "Rybovky", to bych chápala, ale, že uvidím a uslyším dvě verze v jednom dni (40 minut po sobě) - jednu příšernou a druhou nádhernou, to by mě ve snu ani nenapadlo. :-D

Dostala jsem 2 VIP vstupenky na "Rybovku" v Divadle Bolka Polívky, a tak jsem se tam šla s mou věrnou operní spolunávštěvnicí Maruškou podívat. Vím, že darovanému koni se nemá na zuby hledět, ještě by mě kousl, v tomto případě jsem však litovala, že mi neuhryzl celou hlavu, abych nic nemohla slyšet ani vidět. Celé představení hrála a zpívala skupina "Slavěna" a bylo to pojato poněkud divně. Na začátku přišel Ryba do třídy, přiběhli žáci, stihli se ještě pořádně porvat a zasedli do lavic. Na úvod hodiny spustili "Sláva budiž Bohu velikému...", o tom, že soprány zpívaly místo basů..., není třeba se dále rozepisovat. Takové ty trapné rádoby směšné scénky, kdy jeden vstane, druhý mu odsune židli, moc k nadšení nepřidávaly. Děti odběhly, přišli dva pánové "z Prahy" a požádali Mistra, aby jim složil něco vánočního. Omluvil se, že ničehož neslyší, proto jim nic složit nemůže. Postavili před něj Pilsner Urquel (trochu přitažené za vlasy... v původní reklamě na pivo byl Smetana, jako inspirace budiž, ale Ryba nebyl hluchý) a začal psát Mši. V tu chvíli ti dva spustili "Hej, mistře...". Další trapné scény na sebe nenechaly dlouho čekat - diskotékové řádění a skákání po jevišti a jiné. Co, kromě občas úplně mimo znějících hlasů do mikrofonu, mě snad nejvíc zvedalo ze židle, byl doprovod - z původního orchestru se staly obyčejné a elekrtické kytary, bubny... prostě rachot. :-( Že se jim podařilo dostat do vánoční mše i poslední večeři Páně, nad tím několik lidí zůstalo nevěřícně hledět. Dlouho se mi nestalo, že bych na konci představení netleskala. Aspoň jsem si mohla šetřit ruce na opravdovou kvalitu, která měla přijít zanedlouho.

Zajímalo by mě, co tohle představení komu dalo? Lidé tleskali, někteří dokonce nadšením, ale našlo se i pár, kteří jen seděli a nechápali. Možná mi bude vyčítána příliš velká láska k tradičním verzím, ale když se něco dokonalého může takhle poničit, ozvu se hlasem kritickým!

A teď konečně něco pozitivního - představení číslo 2. V Mahenově divadle každý rok hrají o adventních nedělích 2x za den Českou mši vánoční, kdy je spojený činoherní, baletní a operní soubor. Po prvním představení se pravidelně rozsvítí i krásný vánoční stromeček před divadlem a je program pro děti. Snad příští rok mi vyjde se na to jít podívat.

Velkým lákadlem pro mě bylo skvělé obsazení Merklová/Zerhauová/Levíček/Hladík, dirigoval Olos. Rozhodně představení překonalo očekávání, orchestr i sbor Janáčkova divadla zahrál a zazpíval všechno moc krásně, čistě, byla radost je poslouchat, o sólistech nemluvě a nádherná hudba byla doplněna o velmi zajímavé scénické pojetí, kdy malý chlapec jde spát a zdá se mu vánoční sen o pastýřích a narození Ježíška. Činoherní herci vyprávěli příběh, recitovali básně Bohuslava Reynka, Jana Zahradníčka a Jaroslava Vrchlického (trochu mě to rušilo, že jsem tak měla přerušenou hudbu, ale bylo to zajímavě vložené do děje!). Děti a posluchači Taneční konzervatoře se chopily baletní části představení a dohromady vytvořili nádhernou pohádku, ze které byly děti v hledišti úplně nadšené! A mně se splnil tak trochu sen, protože kolem mě bylo docela prázdno a znám celou mši zpaměti, mohla jsem si ji s nimi celou zazpívat. A na konci jako rozloučení zazpívali Narodil se Kristus Pán - pokud jsem správně pochopila, mělo zpívat i publikum, ale obávám se, že jsem zpívala sama. :-( Ale radost mi to neubralo! Takže příští rok si to rozhodně zopakuji :-D.

Po představení jsem šla popřát pěvcům krásné Vánoce, protože jsem některé z nich viděla letos pravděpodobně naposledy a podařilo se mi mluvit s panem Levíčkem a paní Zerhauovou. Kdykoli vidím pana Levíčka, vyzařuje z něj obrovský optimistmus. Mám pocit, že se ten člověk pořád jen usmívá, oči mu vždycky září nadšením... I na jevišti v kterékoli roli působí velmi klidně a jistě. V něm mám vždycky záruku, že bude všechno v pořádku a že se mám na co těšit. S paní Zerhauovou jsme si popřály krásné Vánoce a udělaly tak krásnou tečku za dnešním večerem.

Ještě mě napadá jedna verze Rybovy mše, kterou jsem zažila, a to bylo před dvěma lety, kdy do našeho kostela přijel sbor Rastislav a celou Rybovku nám zazpíval během nedělní mše. Byl to vynikající zážitek slyšet tuto skladbu přesně tak, jak byla původně složená. Myslím, že jsme tam měli tenkrát i sólisty z Janáčkova divadla (pana Zoltána Kordu a další, ale už si přesně nepamatuju :-( Musím najít program :-) ).

Pokud jste z Brna a okolí, 25. 12. v 19:00 bude na Petrově koncertní verze Rybovy mše, pokud mi to vyjde, půjdu se na ni podívat.

Chodíte na Rybovku? Víte o nějaké zajímavé verzi - koncertní, mešní, jevištní? Znáte nějaké dobré nahrávky? (Mám Rybovku z edice Mistři klasické hudby a pak tu, v níž zpívá paní Kožená)

2 komentáře:

Marci řekl(a)...

Pocházím z Rožmitálu pod Třemšínem, kde byl Ryba kantorem, takže k jeho dílu mám velice blízký vztah. Z nahrávek, které jsou na trhu k dispozici mám bezkonkurenčně nejraději Smetáčkovu nahrávku v čele s pány Blachutem, Kroupou a Mariemi Vymazalovou a Mrázovou. Právě tato nahrávka byla použita i k stejnojmennému animovanému filmu Pavla Kubanta s postavičkami Josefa Lady, která byla tuším premiérována v loňském roce na ČT a v repríze poběží i o letošním Štědrém dnu. Kdo neviděl, vřele doporučuju.

Anonymní řekl(a)...

Zcela souhlasím s tím že ta první verze je KATOSTROFÁLNÍ - TAKHLE SI LIDI DNESKA PŘEDSTAVUJÍ DNEŠNÍ VÁNOCE!!!!!! TRADIČNÍ HODNOTY SE ŘÍTÍ HO HÁJE!!!!!! Kdybych byl přítomen podobnému představení já, tak se ozvu nahlas a házím jim na jeviště židle, tohle je hanobení jak památky mistra Ryby, tak českých vánoc vůbec - tfuj, třikrát tfuj!!!