čtvrtek 12. listopadu 2009

Zlatý hlas ve Zlatém sále - recitál Renée Fleming ve vídeňském Musikvereinu


V pondělí 9. 11. se uskutečnil ve Zlatém sále recitál Renée Fleming za klavírního doprovodu Macieje Pikulskiho. Vstupenky byly za poměrně přijatelnou cenu (61-19 euro na sezení, 5 euro na stání).

Ani nebudu popisovat, kdo všechno měl se mnou do Vídně jet, nakonec jsem se tam vydala sama :-). Koupila jsem si vstupenku na stání a měla jsem poměrně štěstí (byla jsem poslední, kdo ještě stál v první řadě). Do Musikvereinu stejně jako do Staatsoper si musíte vystát frontu, pokud chcete něco i vidět a ne jen slyšet. Vstupenku už máte ale dávno v ruce. Nevzít si skládací židli nebylo zrovna rozumné, takže z dvouhodinového recitálu se staly 4 hodiny vestoje... Ale ať žijí vídeňské fronty! Když půjdete párkrát do Opery, zjistíte, že tam chodí určitá skupina stále stejných lidí. A ty stejné lidi můžete potkat i v Musikvereinu (potkala jsem tam celkem 3!). Jedna Japonka seděla va frontě proti mně na Faustovi, jednu starší paní znám z několika front a mladík (takový hrozně upovídaný, vždycky bývá vepředu a chodí na Galerii, mám Tě od něj, Pavle, pozdravovat, ptal se, zda tam nejsi taky :-D, potkávali jsme ho v červnu denně).


Do budovy vás pustí dvě hodiny před začátkem (to je ještě fronta poměrně malá), takže není nutné nějak moc dlouho před budovou čekat. Co je takové trochu nepříjemné na místech na stání, je, že je tam zábradlí pouze vepředu, takže ti v dalších řadách se už nemají o co opřít. Je poměrně vysoké a studené (železné :-) ). Na místa se jde stylem - kdo uběhne těch 5 metrů rychleji, stojí na lepším místě... Oblečení na místech na stání nebylo občas zrovna reprezentativní. Viděla jsem tam i kluky s vytahanými mikinami a div ne roztrhanými riflemi. :-( Vůbec i lidé na sezení volili ne moc slavnostní oblečení (jako, kdyby šli rovnou z práce). Potkat ženu v sukni byla náhoda, v šatech téměř nemožné. Nejlépe oblečení byli asi pánové. Oblek zvolila většina. (jak velký rozdíl oproti Staatsoper...!)


Na jeviště přišla za velkého potlesku paní Fleming (měla na sobě šedostříbrné šaty) a klavírista. Na programu byli v první části Olivier Messiaen a Henri Dutilleux. Nemohu říct, že by mě tato moderní hudba nějak zvlášť oslovila, ale jistě si našla hodně příznivců! Jen mě rušilo to, že jsem Renée skoro vůbec neslyšela. Jestli ty všechny písně byly v pianissimu, nebo jsem od ní stála příliš daleko, nebo klavírista hrál moc nahlas... Nevím. Občas jsem se musela hodně soustředit, abych její hlas zachytila. :-( Ale ta "opravdová pianissima" byla úžasná!!!

O přestávce jsem se pokusila projít si sál ze všech možných úhlů. Podařilo se mi dostat se i na jeviště, kde seděla i část publika (dobrá místa, jen viděli Fleming zezadu :-(). Rozhodně je to pěkný pohled úplně odzadu do sálu! :-)

V druhé polovině se do toho Renée už pořádně opřela a konečně jsem si pořádně vychutnala její hlas. Všechno, co zpívala, bylo neskutečně obtížné. Říkám si, jak se mohou takové písně zapamatovat... :-) Slyšeli jsme Richarda Strausse a Brada Mehldaua. Tentokrát mi Strauss přišel mnohem "snesitelnější", než jindy (proti Messiaenovi to byla úleva :-D).

Zasloužila si obrovský potlesk s několikanásobným "BRAVA"! Přídavky byly obrovské třešničky na dortu a musím říct, že pro mě zanmenaly největší zážitek z celého recitálu :-). Zazpívala nám dalšího Strausse, Leoncavalla a Giordana.


Po skončení jsme ve velké skupině čekali na podpis (já jako na trní, neb mi měl jet 50 minut po koncertu poslední vlak domů...). Měla hodně gratulantů, a tak jsme čekali dost dlouho, ale dočkali se! Byla velmi příjemná a, když jsem jí složila poklonu za Thais, zářila nadšením.


V sobotu ji budeme mít v Praze (v přímém přenosu v TV), takže se moc těším, že ji znovu uvidím! :-)


Program:
Olivier Messiaen
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes aus dem Zyklus "Poèmes pour Mi"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "L´épouse"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Ta voix"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Les deux guerriers"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Le collier"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Prière exaucée"


Henri Dutilleux
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Le temps l´horloge"

-------- Pause --------

Richard Strauss
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Verführung", op. 33/1

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Freundliche Vision", op. 48/1

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Ständchen", op. 17/2

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Winterweihe", op. 48/4

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Zueignung", op. 10/1


Brad Mehldau
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes aus "The Book of Hours: Love Poems to God"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "I love you, gentlest of ways"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "No one lives his life"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "His caring is a nightmare to us"

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Extinguish my eyes, I´ll go on seeing you"


Zugaben:

Richard Strauss
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Extinguish my eyes, I´ll go on seeing you" "Cäcilie", op. 27/2


Umberto Giordano

Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Extinguish my eyes, I´ll go on seeing you" "Nel so amore". Arie der "Stephana" aus der Oper "Siberia"

Ruggero Leoncavallo
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Extinguish my eyes, I´ll go on seeing you" "Musette svaria sulla bocca viva". Arie der "Mimi" aus der Oper "La Boheme"

Richard Strauss
Erinnerung an den Vorverkaufsbeginn des Werkes "Extinguish my eyes, I´ll go on seeing you" "Morgen", op. 27/4

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý večer, Dano, prosím Vás, upřesněte kdy a na jaké televizi uvidíme v sobotu Renée Fleming, nějak to v programu TV nemohu najít. Děkuji

Dana Šimková řekl(a)...

Dobrý den, je to v sobotu 14. 11. ve 20:00 na ČT 1 pořad Už je to tady (Přímý přenos koncertu z iniciativy Václava Havla k dvacátému výročí politických změn v Československu a pádu železné opony z prostor Pražské křižovatky. Účinkují: Lou Reed, Suzanne Vega, Joan Baez, Renée Fleming, Jiří Stivín... Hraje Pražská komorní filharmonie, dirigent Jiří Bělohlávek.)

Anonymní řekl(a)...

Krásné čtení, děkuju!
Jako chlap musím říct, že pohled zezadu na Fleming je opravdu pěkný. Tedy stále ještě:)). Láďa

Anonymní řekl(a)...

Paní Šimková, děkuji za informaci. Vazba Fleming - Havel je mi známa, nevím proč mne to nenapadlo :-)

Dana Šimková řekl(a)...

Nemáte zač, stane se :-)