neděle 8. listopadu 2009

Marcello Giordani vás všechny srdečně zdraví! :-)

Včera jsme shlédli v několika sálech "napínavý" přenos Turandot z MET. Závidím Českým Budějovicím, že byly ušetřeny těch nervů, které jsme měli s každým "zaseknutím" zvuku a obrazu.

Zeffirelli je už dopředu zárukou dobré práce a velké "podívané" (viz nedávnou Bohému ve Vídni). Inscenaci jsem znala už z DVD s Domingem a Martonovou z MET a s Domingem a Dimitrovou ze Scaly. Byla jsem zvědavá, zda bude nějaká změna v režii, scéně... Pár jich bylo a nejedna znamenala velké zlepšení (hlavně chování Turandot, když k ní promlouvala Liu ve 3. dějství!).

Velkým a příjemným překvapením byl pro mě pan dirigent. Velmi sympatický a pohledný pán, jehož verze Turandot se mi líbila. Mělo to spád a nebylo jediné "hluché" místo.

Maria Guleghina asi nebyla ještě úplně zdravá, v začátcích jsem se trochu obávala o její hlasivky, ale její otázky pokládané v určitých místech v pianu naháněly hrůzu. To nebyla "krvelačná Turandot Evy Martonové", ale Turandot, která touží po smrti, po pomstě jakýmkoli způsobem - po chladné smrti, nikoli horké krvi. S dalšími a dalšími tóny jsem si pak plně vychutnávala part princezny a musím říct, že mě velice potěšila. Herecky to zvládla úžasně (mně se hrozně moc líbí ty dlouhé vlasy :-D) a, když jsem po polibku zahlédla na její tváři slzu, moc mě potěšilo, že jsem ji mohla vidět (ať žijí přenosy, jinak by si jí nikdo kromě Giordaniho nemohl všimnout).

Giordani je pro mě velký otazník, otázka, která pořád nemá odpověď. Líbí, nebo ne? Za první dějství bych mu usekla hlavu i bez otázek, v druhém bych ho víc trápila s otázkami a za 3. bych si ho vzala... On pro mě osobně nebude nikdy "vzorovým" Calafem (tím je Domingo a asi jiného nenajdu), ale za Nesun dorma sklidil oprávněný potlesk. V posledním dějství předvedl opravdu dobrý výkon. Jeho pozdrav mě moc potěšil, jen by se mohl příště podívat do mapy :-D.

Liu je moje nejoblíbenější role v této opeře a moc se mi líbila. Když oslovovala Turandot, její hlas byl tak plný lásky a oddanosti, že on byl určitě prvním plamenem, který aspoň trochu rozmrazil tu ledovou schránku kolem princeznina srdce. Tohle byla Pucciniho opravdu úžasná tečka za jeho operním dílem.

Rameyho mám ráda a v roli Timura mě moc potěšil. Přišel mi hlasově v lepší kondici, než v lednu ve Vlaštovce.

Ministři jsou mistři v oboru. Poprvé jsem se na začátku druhého dějství hodně bavila.

Co ale opravdu pořád trochu nechápu, je, jak stihli tu změnu scény :-D. Asi měli přední scénu, plátno a vzadu nachystanou druhou, kterou najeli na tu přední... Ale tak rychle? :-) V Brně byla změna odměněna obrovským potleskem, takže i dnes dokáže oslnit diváky jako přes 20 lety.

Představení celkově bylo opět hodno velkého divadla, jako je MET!

19 komentářů:

Marci řekl(a)...

Mě se Turandot taky líbila, byla jsem moc spokojená - až na výpadky v prvním dějství. To bylo hrozné a vlastně jsme měli narušené celé první jednání. Ve třetím dějství byly také, ale to už byla "drobnost".
Ale teď k představení: moc se mi líbila Marina Paplavskaya jako Liu se svým sytým sopránem, který ale umí patřičně zjemnit. Líbila se mi i Maria Guleghina jako Turandot - přesvědčila mě hlavně herecky, líbí se mi vizuálně (pro Turandot se opravdu hodí) a pěvecky jsem s ní tedy osobně byla spokojená.
Marcelo Giordani - myslím, že byl slušný Kalaf a až na zaváhání na konci druhého dějství - tam nám přišlo, že na konci "přestřelil" jsem byla vcelku spokojená. Mě osobně se kromě zmíněných scén líbila i finální scéna "o samotě" - Kalaf, Turandot. No a na závěr bych chtěla vzkázat Milošovi: tak se Ti to povedlo! Giordani to "Československo" pozdravil. A tuším, že i tady na blogu v rámci ankety tehdy lidé spíše věřili, že to udělá.

Dana Šimková řekl(a)...

PS: Moc mě potěšilo vidět opět Josepha Calleju :-). Už se na jeho Hoffmanna moc těším.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím všechny. Jen stručně. Včerejšek byl pro mě svátek, Giordaniho můžu poslouchat stále a svou roli včera zvládl excelentně. Že James Levine nedávno opět zopakoval, že je jeho oblíbeným tenoristou...jaké větší uznání chtít. Zároveň mě potěšil, že nezapomněl na pozdrav!
Marině Poplavskaye bude ještě pár let trvat, než bude opravdu skvělou Liu, včera byla jen dobrou součástí Turandot. Marii Guleghina ze sebe dala vše a opět ukázala, že je výtečnou umělkyní.
Nádherný večer s nádhernou hudbou v podání překrásných hlasů...co více chtít? Aby všude zpíval Domingo a bylo to jak podle šablony? To snad ne...to by se z toho ztratilo lidství, kouzlo a napětí a chyby. A chyby jsou naší přirozenou součástí. Na "dokonalost" je většina z nás BOHUŽEL zvyklá ze studiových nahrávek a nahrávání opery (kompletních oper na CD) se do studia nemělo nikdy dostat.
A dodávám, že Dominga považuji za NEJ tenoristu minulého století...a i přes to bych dal ve Verdim a Puccinim vždy přednost Giordanimu. Má něco, co ani pan Domingo ne.
A NEJúchvatnější pěvec tenor pro 21.století? Jonas Kaufmann. Ale ať už ho máme naplno ve Wagnerovi!
Miloš

bianca řekl(a)...

To je fakt zajímavé, kolik různých ,často i protichůdných názorů už jsem si za odpoledne přečetla. I´na mě včera nejsilněji zapůsobila Marina Poplavskaja v roli Liu, ztvárnila roli tak přesvědčivě, že při její poslední árii i ta slza ukápla. Marcelo Giordani se mi nejvíc líbil v 1. a 2. dějství až do té chybné výšky na konci 2. jednání ( nevím, jestli byl pod nebo nad tónem, ale prostě to bylo falešně) jsem si jeho interpretaci moc užívala. Při třetím dějství jsem měla strach, aby zvládl Nessun dorma( myslela jsem na to, jak musel být nervozní, nevím, jestli jste si všimli, že při příchodu na scénu zakopl a málem spadl ze schodů). Nakonec vše dopadlo dobře a sklidil zasloužený potlesk. Maria Guleghina se mě také líbila po všech stránkách, její herecké podání bylo opravdu velmi zdařilé. No a inscenačně a režijně neskutečná nádhera. Nedivím se, že diváci propukají v potlesk i při těch překvapivých změnách scény během děje. Na rozdíl od Dany já znám starší verzi s Marton a Carrerasem, ale jestli to má být ta samá inscenace, tak jsem ji moc nepoznávala. Videonahrávka zkrátka zdaleka nemohla nabídnout tak bohatý rejstřík různých záběrů, jako včerejší přenos.

Marci řekl(a)...

Ne Blanko, ta vídeňská inscenace s Carrerasem a Marton není Zeffirelliho inscenace. Ale jak jsem včera říkala, miluju jí moc taky. V Kronice opery jsem si dokonce přečetla, že to měla být Turandot ala muzikál (píšu o té vídeňské inscenaci z roku 84) a prý po premiéře neměla takový úspěch, ovšem pěvci ano. Já teda musím říct, že ta inscenace mě osobně se moc líbila.

Anonymní řekl(a)...

Myslím, že včerejší Turandot byla pro všechny nádherným zážitkem.Podívaná to byla úžasná,pohádková,hudebně i pěvecky na vysoké úrovni.Že se vyskytly chybičky /třeba Giordani na konci 2.dějství se dostal nad tón/, to snad není taková hrůza ,nic nemůže být ideální. Věřím, že jsme to všichni rádi zapomněli, obzvlášť, když nám poslal do naší malé zemičky tak sympatický pozdrav./Miloši,díky,podařilo se ! / Při Nessun dorma všechno napravil,ta árie byla velmi velmi krásně zazpívaná. Ošidné je srovnávání s Pavarottim,to by snad neobstál nikdo.
Maria Guleghina se jako Turandot předvedla naprosto skvěle, je to pěvecká i herecká osobnost. Marina Poplavskaya se mi se svým lahodným, krásně malebným sopraánem moc líbila,i herecky roli Liu ztvárnila krásně.Samuel Ramey v roli Timura mne tolik neoslovil, zato královští ministři byli docela rozkošní,nejvíc zdařilá byla barytonová role.
Mladý pan dirigent Nelsons - klobouk dolů,nezměrná energie,skvělý výkon.

Marci řekl(a)...

Já si prostě neodpustím poznámku: proč všichni srovnávají jenom s Pavarottim? Jako kdyby nebyl nikdo jiný, kdo tuto árii úžasně zazpíval a byl a perfektním Calafem se vším všudy - když pominu pány Dominga, Carrerase, tak třeba neuvěřitelný Franco Corelli!!! Ještě teď, když se občas podívám na stařičkou inscenaci z roku 58, tak nestačím zírat. A ze současníků bych ráda viděla Curu.

Dana Šimková řekl(a)...

Marci, jsi můj člověk. Corelli mě dost oslovil, ale když jsem viděla jakýsi koncert (nebo dokument?) o Curovi, kde zpíval Nessun dorma a celé si to ještě oddirigoval, nestačila jsem zírat! Pro mě nejkrásnější Nessun dorma je na CD Cura - Puccini Arias, kdy diriguje Domingo. :-)

Anonymní řekl(a)...

Asi jsem zrovna zíval:-), ale nic "falešného" jsem na konci 2.dějství neslyšel. Každopádně, mám-li dobré informace, i tato Turandot má vyjít na DVD, tak si ten špatný tón nechám ukázat:-).
Blani, to že zakopl, určitě nebylo tím, že byl nervózní. Vždyť po kolikáte již tuto roli zpíval a za poslední 2 týdny v této inscenaci počtvrté. Živě jsem v přenosu jeho Nessun dorma slyšel zpívat potřetí (pozorným milovníkům přenosů z MET jistě neuniklo, že byl přímý přenos z vysílán z MET již 28.10. - nezpívala kvůli indispozici ale Guleghina) a vůbec mě nenapadlo, že by neměl něco zvládnout.
A k dirigentům. Kolik lidí by rozpoznalo rozdíl mezi provedením Nelsonse, Thielemanna, Levina a třeba Bělohlávka u Evžena Oněgina z MET (kde ho Bělohlávek dirigoval)? Skoro nikdo na světě. Jen možná oni dirigenti. Takže vždy jde jen o naše rozpoložení a to, zda MÁME POCIT, že "tohle je jasné, tohle je určitě ten slovanský Bělohlávek!"......a když by tento soudce sundal šátek z očí a on tam stal germán jako Brno, tedy například Thielemann, valili by milióny "odborníků" oči. Tož tak. Ale to jsem zcela mimo téma odbočil
Miloš

Anonymní řekl(a)...

Ke Curovi. Je tám tedy nebyl a ani jsem to neslyšel. Ale četl jsem tenkrát odbornou kritiku, už nevím kde. Hodnotili jeho Nessun dorma z Obecního domu, prý se ve Vincero ani nedostal na onen vytoužený tón...a zazpíval něco nižšího...nevím. Nebyl jste tam někdo?
Miloš

Marci řekl(a)...

Já to mám nahradné na DVD z TV. Tak nezbývá než se na to podívat, určit rozhodčí soud a rozsoudit.

Anonymní řekl(a)...

Marcelko, na to zapomeň. Půlka lidí by říkala, že to byl ten správný tón a druhá půlka že ne:-). A co se týká mé osoby, jeho výkon by se mi určitě líbil, i kdyby tam ten tón nedal

Marci řekl(a)...

No vždyť právě, proto to říkám :-) A o tom to je.

Dana Šimková řekl(a)...

Ten koncert, co jsem myslela já s Curou, byl buď z Budapeště, nebo to byl dokument o něm, kde se ještě rozebírala jeho role Otella... Zkusím to najít :-), na You Tubu to není :-(

annav řekl(a)...

Nechci tedy nikoho ovlivńovat, ale Giordani byl v báječné formě. A že se pěvci občas někdy "uzpívnou"? Jsou to přece taky jenom lidi, nikomu bych to nevyčítala. Už se také těším na DVD, které má vyjít (díky Milošovi za info).

Anonymní řekl(a)...

Reakce na londýnskou Toscu :

http://www.marcellogiordani.com/reviews/index.php

Víc snad není třeba komentovat.

Jindra

rastislav řekl(a)...

Domingo idealny Calaf???tak možno len na nahrávke(aj to pochybujem).Samozrejme,proti gustu...Ale čo sa týka kiksov,treba si počúvnut tie...napr. Domingove,ale aj iných,údajne bezchybných,Calafov zo živých"neoficiálnych"nahrávok a potom kritizovať iných.Mám taký pocit,že napr.Pavarotti nikdy v Turandot neúčinkoval,myslím live.Takže aký ideálny Calaf?Od môjho kamaráta z NY mám informácie o mnohých Domingových predstaveniach v MET,ktoré ani zďaleka neboli ideálne.Samozrejme,že si týchto dvoch pánov neskonale vážim a obdivujem ich,ale treba byť na zemi a hodnotiť s čistou hlavou a zabudnúť na modly.Aj oni sú a boli len ľudia.Giordaniho som počul v lete vo Verone.Bol skvelý!!!Lepšieho tenora som na živo ešte nepočul.Opakujem...na živo(nie live nahrávky,alebo prenosy)...to je jediný prípad,kedy môže niekto skutočne spávne ohodnotiť spevácky výkon.Už som tu viac krát čítal pochybnosti o Giordanim.Odporúčam teda vybrať sa teraz do Viedne kde spieva a vypočuť si ho.Prajem krásny zážitok!

Anonymní řekl(a)...

Pane Rastislave, jsem rád, že jste to napsal tak jak jste to napsal. Trefné a přesně má řeč. Giordani má obrovské charisma, sílu a hlas jako zvon.
Všeobecně řečeno by ze sebe posluchači nemuseli dělat hrdiny. Tím, že oznámí, že se jim něco nelíbilo, ukazují světu, že tomu rozumí, že jsou fajnšmekři. Ano, ve státní opeře Praha možná, ale v sobotu to byla ve všech směrech první liga.
Honza z Plzně

Anonymní řekl(a)...

Pane Rastislave, díval jste se, co napsal např.Radek na blogu Věry Drápelové? Těžko říci, jak je vůbec možné takto Giordaniho vnímat, když nám přijde jednoznačně úžasný. Případně tam přidejte svůj komentář, budu ráda.
Alena