pátek 27. listopadu 2009

Adventní koncert s Magdalenou Koženou a Thomasem Hampsonem v Drážďanech


V předvečer první adventní neděle, v sobotu 28.11., se v Drážďanech koná, letos již po sedmé, Adventní koncer televize ZDF. Tyto koncerty, které se konají v nově zrekonstruované Frauenkirche, se v Německu staly již neodmyslitelnou součástí předvánočního času. V letech 2000 – 2004 se konaly ještě na staveništi a uprostřed lešení, teprve po dokončení stavby v r. 2005 ( kostel byl téměř zcela zničen koncem 2. světové války a po roce 2000 vystavěn znovu podle původních plánů) se koncert poprvé konal uvnitř kostela. Televize ZDF, která se významným způsobem angažovala při financování rekonstrukce spolu s dalšími sponzory z řad významných německých firem, tyto koncerty pravidelně první adventní neděli zařazuje ze záznamu do svého vysílání. ( neděle 29.11. v 18.00 hod ZDF).
Na Adventních koncertech vystoupila již celá řada předních světových hvězd vážné hudby – např. Cecilia Bartoli, Angela Gheorghiu, Angelika Kirchschlager, Christine Schäfer, Elina Garanca, Anja Harteros, Thomas Quasthoff, Simon Keenlyside, Jonas Kaufmann a další. Letos jejich řady rozšíří další dva mimořádní umělci – Magdalena Kožená a Thomas Hampson.


Program slibuje skutečně nevšední zážitek. Bude věnován především tvorbě dvou jubilantů – Georga Friedricha Händela a Felixe Mendelssohna Bartholdyho, významnou součástí programu bude i hudba Antonína Dvořáka. No posuďte sami:

Program koncertu

1. Johann Sebastian Bach - Orchestersuite Nr.4 in D-Dur: Réjouissance
Staatskapelle Dresden


2.Georg Friedrich Händel - Der Messias:

Glory to God in the highest
Chor der Sächsischen Staatsoper, Staatskapelle

The people that walked in darkness
Thomas Hampson, Staatskapelle

For unto us a Child is born
Chor der Sächsischen Staatsoper, Staatskapelle

3. Antonín Dvorák - Biblische Lieder Nr. 5 und Nr. 10: Magdalena Kozena, Staatskapelle

4. Felix Mendelssohn Bartholdy - Weihnachtskantate "Vom Himmel hoch":
Chor der Sächsischen Staatsoper, Staatskapelle


5. Ernest Bloch - Prayer
Sol Gabetta, Staatskapelle


6. Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias:
Herr Gott Abrahams, Isaaks und Israels
Thomas Hampson, Staatskapelle

Dank sei Dir Gott
Chor der Sächsischen Staatsoper, Staatskapelle

7. Antonín Dvorák - O sanctissima dulcis Virgo Maria
Magdalena Kozena, Thomas Hampson, Staatskapelle

8. Sethus Calvisius - Freut euch und jubilieret
Dresdner Kreuzchor

9. Gottfried Wolters (Bearb.) - Maria durch ein Dornwald ging
Dresdner Kreuzchor

10.Samuel Seidel - Uns ist ein Kind geboren
Dresdner Kreuzchor

11. Tochter Zion, freue dich
Magdalena Kozena, Thomas Hampson, Dresdner Kreuzchor, Staatskapelle


Pokud jste dostali chuť se do Drážďan rozjet, tak vězte, že tyto koncerty jsou vždy již půl roku předem vyprodány a zájem je tak velký, že by se prodalo i 4x více vstupenek, než je kapacita. Takže nezbývá než se spokojit s televizním záznamem, který v nás určitě také dokáže navodit tu pravou adventní atmosféru…..


9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Exkluzivní program i oba špičkoví a obdivuhodní sólisté /mimo jiné moji velcí oblíbenci /,to opravdu zaručuje mimořádný zážitek.Je mi líto, že nemohu " být u toho ",ale ani nemám možnost shlédnutí na ZDF. Škoda, přeškoda.

Dana Šimková řekl(a)...

Nebude to někdo natáčet z TV?

bianca řekl(a)...

Já to Dano zkusím natočit, ale mám možnost jen na video, DVD recorder stále nemám. Ale určitě to natočí někdo ze známých v Německu.

Dana Šimková řekl(a)...

Skvělá zpráva pro všechny příznivce Kožené a Hampsona nemající satelit. Bude pořízena HDD nahrávka na DVD! :-)

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Vlastě se podařžilo najít na internetu záznam z tohoto koncertu, můžete se tedy na něj podívat i Vy :-)
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/live#/beitrag/video/910224/Abruf-Video:-Adventliche-Festmusik-2009/ jen nevím, zdá se mi, že ten záznam není celý...

bianca řekl(a)...

Nevím, jaký je záznam v mediatéce ZDF, ale faktem je, že ten záznam, co vysílala televize v neděli celý nebyl, režie vynechala jedno číslo, bohužel to nejkrásnější z celého koncertu - Dvořákovo O sanctissima dulcis Virgo Maria v podání Kožené a Hampsona. Místo toho tam bylo nějaké povídaní o Frauenkirche. Hodně mě to mrzí a jsem rozhodnuta si na to redakci ZDF poštěžovat. Bylo možno vynechat,když už museli něco vynechávat, nějaký méně zajímavý titul... Velká škoda, protože to bylo v jejich podání nádherné.

Dana Šimková řekl(a)...

Tak přesně tohle chybí i v té internetové verzi :-(

bianca řekl(a)...

Napsala jsem dotaz na redakci ZDF a stěžovala si na vynechání Dvořákovy skladby. Dostala jsem odpověď, že to bylo vynecháno kvůli nějaké technické závadě. Zároveň pozitivní zpráva - celý koncert vydá příští rok Sony na DVD ado té doby se tu technickou závadu zřejmě podaří odstranit a koncert tam bude celý.

Therese řekl(a)...

Magdalena opět vypadá nádherně. A sluší jim to i dohromady :-)