neděle 25. října 2009

Návštěva v zemi faraónů

Právě jsem se vrátila z brněnského Mahenova divadla, kde výjimečně proběhl přímý přenos Aidy z Metropolitní opery.

Po zkušenosti z minulého přenosu jsem se raději ani neodvažovala těšit. Když se moc těším, nedopadá to dobře. :-( Tuto inscenaci Aidy znám už několik let, kdy jsem se kdysi v Mahenově knihovně (asi týden po shlédnutí Zeffirelliho Turandot) dívala na malou obrazovku někde vysoko na skříni sama ve velké místnosti a žasla jsem nadšením. Spojení Dominga a tak nádherné režie bylo zárukou dokonalosti.

Je možné takovou dokonalost ještě překonat, nebo se jí alespoň vyrovnat? Laťka byla nastavena hodně vysoko - jak tedy dnešní pěvci obstojí?

Jako pokaždé, i dnes jsem si tipovala, kdo bude přenos uvádět (ani jeden z mých tipů nevyšel - Di Donato, která dnes večer zpívá v Lazebníkovi, Vargas, který zpívá v pondělí a nebo Hampson, který po putování po Americe pravaděpodobně konečně zase zakotvil v New Yorku). Renée Fleming, velké příjemné překvapení na začátek!

A nebylo jediné! Mám opět důkaz, jak je svět malý, dnes jsem poprvé v Brně potkala jednoho pána z Japonska, který v Brně na JAMU studuje dirigování a s nímž jsem měla příležitost se poznat v červnu ve Vídni po Mlčenlivé ženě (Pavle, určitě víš, o kom mluvím! :-D) Dokonce si mě i pamatoval a upozornil mě na fakt, že pan dirigent zná nejednu Verdiho operu nazpaměť a že pravděpodobně ani dnes nebude mít před sebou partituru. Neměl! (PS: Jak mě vždycky potěší vidět toho prvního houslistu v orchestru, který tak dokonale hrál v prosinci Intermezzo z Thais :-) )

Zvedla se opona a všechno mohlo začít. Překvapení číslo 3 - Ramfis. Nevím, jestli jsem slepá, nebo mám krátkou paměť, neuvědomila jsem si, že Roberto Scandiuzzi je jeden z mých oblíbených barytonistů a že mě nadchnul jako Banco v Zuryšském Macbethovi s Hampsonem. A nejen tam. Vůbec jsem si ho v seznamu dnešních pěvců nevšimla... Jak mě tedy musel příjemně překvapit! Jeho výkon byl opět vynikající. Škoda, že letos nezpívá ve Vídni, hned bych se na něj jela podívat...

Že je Johan Botha "obr", to už se ke mně doneslo. Ale že se mu podaří, že na něm budu viset pohledem a sledovat každý jeho pohyb, pohled..., to by mě ani nenapadlo. Jeho skvěle odezpívaná a hlavně odehraná role mě přesvědčily, že tento pěvec stojí na prknech, na která právem patří!

Paní Zajick má můj obdiv už dlouhou dobu. I když vzhledově mi úplně do oka nepadla, hlasově ji mám moc ráda. Pro mě to byla a bude nejlepší Azucena, co znám, a pravděpodobně i Amneris. Vystoupit po tolika letech opět ve stejné roli a "konkurovat" sama sobě, to musí být velmi náročné. Klobouk dolů, předvedla vynikající výkon.

Pro výkon paní Urmany nemám slov. Bravo, bravo! Při jejích áriích mi šel mráz po zádech. Děkuji zvukařům, že dnes byl zvuk naplno a že jsem si mohla její hlas pořádně vychutnat!

Stefan Kocán má můj obdiv už od chvíle, co jsem ho viděla ve Vídni v Kouzelné flétně. Sice bych ho, kdybych nevěděla, že je to on, v tom kostýmu asi nepoznala, ale když jsem si ho prohlédla pořádně, už jsem ho v něm viděla. :-) Má nádherný nosný hlas, který byl skvěle slyšet i přes sbor zpívající ve fortissimu. Přeji mu hodně štěstí a jen takové pozvání, v prosinci bude zpívat ve Vídni Macbetha!

Co dodat k nádherné režii a choreografii? Jako se mi režie líbila a nadchla mě už tenkrát, dnes, na obrovském plátně s pohledy ze všech možných stran, jsem zářila nadšením od začátku do konce. Nedokážu si představit, jak obrovské musí být do výšky i do hloubky v podzemí zákulisí, že se tam to všechno vejde! Trimfální scéna byla opravdu právem odměněna potleskem. Dodnes neztratila své obrovské kouzlo a i dnes nadchne publikum. Velice se mi líbila choreografie. Mladý choreograf udělal obrovský kus práce. Bylo to svižné, ani chvíle zaváhání, dobře vymyšlený skupinový balet (skvělý nápad s těmi pohledy zeshora!!!). V té staré verzi mě choreografie moc neoslovila, dnes jsem tleskala nadšením.

Říkám si, že to byl minule jen takový "omyl" - nemůže být vždycky všechno dokonalé. Dnešní večer byl pro mě obrovským zážitkem a už dnes se velice těším na přenos mé další srdeční záležitosti Turandot!

Jak se to líbilo, případně nelíbilo Vám? Povídejte, přehánějte! :-)

PS: Musím se nakonec přiznat, Miloši, budeš mít ze mě radost, dnes jsem poprvé ráda videla Giordaniho. Mnozí z Vás ví, že ho zrovna moc v lásce nemám, ale dnes vypadal moc dobře a sympaticky! Giordani, držím palce, moc ráda bych Vás také konečně zařadila mezi pěvce, ke kterým vzhlížím s láskou a nadšením! :-)

5 komentářů:

Marci řekl(a)...

Dano, tak já z dneška tak nadšená jako Ty nebyla. Tady jsou moje postřehy:
Violeta Urmana v titulní roli Aidy měla místy krásné momenty ve středních polohách, ale výšky měla na můj vkus ostré jako břitva. Radames Johana Bothy vládne krásným, plným hlasem. Jeho výkon - i díky jeho postavě je však přece jen statičtější, i když zejména ve 3. a 4. dějství se snažil něco uhrát. Dolora Zajick po počátečním "rozezpívávání" se, kdy se mi nezdála moc ve formě to ve 4. dějství "rozbalila" jako zamlada.
Z menších rolí mě nejvíce oslovil Štefan Kocán v roli Krále. Byl nejlepší. Zde se potvrzuje to staré známé otřepané, že "není malých rolí".
Po počátečních rozpacích - zejména v prvním jednání - jsem přece jen díky posledním dvěma dějstvím nebyla nespokojená. Strhující inscenace podle mě ale vypadá ale přece jen jinak.

Anonymní řekl(a)...

Milá paní Dano, sdílím s vámi své nadšení z Aidy. Na Urmanu jistě jdete do ND.
Botha nic moc herecky, ale hlasově super.
Já jsem si přímo jistý, že pan Giordani bude právě tím Kalafem, který vás zarazí do sedadla. Měl jsem tu čest ho již v této roli slyšet a mrazilo mě v zádech.

Kuba - Ostrava

Anonymní řekl(a)...

Nudná režie, ale vypadalo to velkolepě. Zajick byla vskutku zvláštní, hlas má ale výtečný.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím všechny, kdož chtějí zvolit své dojmy o včerejší Aidě. Nebyl to pro mě strhující zážitek, který bych chtěl z nejprestižnější operní scény mít, nebylo to ani zklamání. Jsem moc rád, že jsem mohl porovnat nahrávku s Aprile Millo.
Na DVD není dle mého názoru stoprocentní ani Domingo, nicméně největším zklamáním večera pro mě bylo vystoupení Johana Bothy v prvním dějství. Zakřiknuté, ostýchavé, nejisté a jakoby bez jiskry zazpívané Celeste Aida, bylo ne zrovna šťastným začátkem. O to skvělejší pak byla ale druhá část opery, kdy se Botha ukázal v tom nejlepším světle! Hlas Violety Urmany znám velmi dobře z nahrávek a Aida to pro mě byla takřka ideální. Těším se na ni do našeho Národního!
Dolora Zajick se podivně prezentovala na jevišti i mimo něj, rovněž zejména ve druhé polovině večera však mohla aspirovat na titul Amneris století. Ten výraz v hlase je jedinečný.
Carlo Guelfi nic nepokazil a ničím neoslnil. Dobrý výkon.
Štefan Kocán - luxusní v hlase i zjevu, budoucí král basového repertoáru celé MET. Překrásný sytý hlas pevný jako skála, kdo ví, kým tak dokonale naladěný pro naše uši? Zřejmě on sám. Talent, skromnost, sebekázeň, pokora...pane Kocáne, kéž by takových, jako jste Vy, po světě chodilo více.
Moc se mi líbila Christina Freeman, coby sólistka prvního baletního čísla. Mluvím-li o choreografii celkově, tak porovnám-li s baletem v současné Aidě z La Scaly (Chailly), byl tento chudým pocestným.
Na závěr jedna provokativní výzva pro ty, kteří v MET plánují přenosy z MET : Prosím, více Wagnera! Nebo spíše, alespoň jednoho za rok!
Miloš

Anonymní řekl(a)...

Zveřejněn program PJ 2010!