sobota 17. října 2009

Mých 5 TOP DVD - díl pátý, Carmen

Georges Bizet: Carmen, Royal Opera House, 2007

Pětici mých oblíbených DVD uzavírá nejnovější inscenace Carmen z Covent Garden v režii Francescy Zambello a hudebním nastudování šéfa ROH Antonia Pappana.
Ústřední barvou scény je oranžovo-hnědá barva znázorňující rozžhavené ulice Sevilly. Okolo pomerančovníky, nechybí drůbež, osel a dokonce i Escamillo přijíždí na koni. Stejná barva a vlastně i kulisa je použita pak i ve třetím jednání. Tentokrát však v kombinaci s ohni představuje hory.


Carmen Anny Cateriny Antonacci vnímám jako ženu velice smyslnou, nevypočitatelnou šelmu, která přesně v pravou chvíli dokáže použít intuici a dostat Josého tam, kam potřebuje. Její hlas není ani hutný ani světlý. Něco mezi tím a velmi dobře zní ve všech polohách.
Přestože se inscenace jmenuje Carmen (a tahle byla výborná), tak toto představení dle mého názoru patřilo Donu Josému. To, jak Jonas Kaufmann svoji postavu pojal pro mě bylo zážitkem. Od počáteční lhostejnosti, okouzlení a zamilovanost ke Carmen (květinová árie nebyla odzpívaná ale odžitá) po vývoj v muže, kterého sžírá žárlivost až po finále, kde už vidíte člověka naprosto šíleného (ta studie šílenství - ty zlověstno-zoufalé úsměvy, škleby, prosby - to mě prostě dostalo). Kaufmann se dokáže naprosto vžít do postavy, kterou hraje, věříte mu každé slovo, gesto. Jeho hlas tmavšího až baritonálního zabarvení je nezaměnitelný, a proto skoro místy "překvapí" do jakých výšek se vyšplhá.


S Micaelou Norah Amsellem jsem měla trochu problém. Její výkon bych nazvala asi takovým tím univerzálním "spolehlivý". Nicméně z těch čtyř hlavních představitelů mi připadal jako nejméně čitelný, občas těkavý, neklidný. Je to můj subjektivní pocit.


Escamillo Ildebranda D'Arcangela je toreador par excellence. Speciální uznání si zaslouží za titulní árii odzpívanou vsedě na živém koni. Klobouk dolů. Jeho Escamillo má vše - dokonalý vzhled, krásný hlas a šarm.
Celkově tedy inscenaci hodnotím kladně, má švih, není sice nijak novátorská, ale není ani statická a moc ráda se k ní vracím.Hodnocení:
Carmen: Anna Caterina Antonacci 5
Don José: Jonas Kaufmann 5
Micaela: Norah Amsellem 3
Escamillo: Ildebrando D'Arcangelo 5
The Orchestra of the Royal Opera House: Antonio Pappano 5
režie: Francesca Zambello 4-55 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Marci,díky.
Na Youtube jsem viděla ukázky z této inscenace,Kaufmann mě velmi oslovil.I z těch pár ukázek bylo patrné, že roli úžasně prožívá. DVD si pořídím.

Pepa řekl(a)...

Zmiňované DVD vlastním, ale musím se přiznat, že daleko raději mám inscenaci Carmen z Glyndebourne (vydanou Opust arte) v titulní roli s Anne Sofie von Otter. Její interpretace této stěžejní mezzosopránové role je podle méno názoru zdaleka nejlepší, jakou lze na dvd shlédnout. Anna Caterina Antonacci se snaží Carmen ztvárnit věrohodně, a povětšinou se jí to úspěšně daří, avšak prožitek i vokální umění Anne Sofie zůstává i pro ni nedostižnou metou. Antonacci se jednoduše snaží Carmen zahrát a zazpívat, zatímco von Otter Carmen je.

Anonymní řekl(a)...

Inscenace je výtečná, pěvci také! Nyní se hraje v Covent Garden v jiném obsazení - Alagna, Garanča. Marci, jak myslíte, že by Vám vyznělo toto jiné obsazení v porovnání s DVD? Škoda, že se to asi nevydá, bylo by to porádní srovnání.

Více informací zde :
http://www.musicalcriticism.com/opera/roh-carmen-2-0909.shtml

Jindra

Marci řekl(a)...

Jindro, nebudeme sice moci porovnat dvě stejné inscenace z Covent Garden, ale obsazení Garanča, Alagna by mělo být v lednu 2010 v MET. Na Garanču jsem zvědavá. Co se týká Alagni: u něj mám vždycky problém, že nedokážu tu postavu jak on ji interpretuje přijmout úplně na 100 %. "Něco" tam mezi mne a obrazovku nebo plátno vstupuje.
Takže já jsem spokojená za obsazení, které máme k dispozici na DVD - navíc jsem díky tomu pro sebe minulý rok objevia právě Kaufmanna.

Anonymní řekl(a)...

Osobně se mi tato inscenace moc nelíbila. Bylo to asi způsobené představitelkou Carmen.Anna Caterina Antonacci vládne pro mě na Carmen příliš útlým hlasem, který se mi k této roli moc nehodí. Ale musím souhlasit, že hlavní hvězdou je Kaufmann. Opravdu velký umělec s překrásným hlasem.

David