pátek 23. října 2009

Inspiroval se Puccini Verdiho Aidou?

10. 10. v den 196. výročí Verdiho narození mnozí z nás shlédli přenos Pucciniho Toscy z Metropolitní opery. Názory na režii a pěvecké výkony se velmi různily, jak je možné se dočíst na Blogu paní Věry Drápelové. Už tuto sobotu nás čeká další přenos a tím bude Verdiho Aida.

Tato opera měla premiéru 24. 12. 1871 v Káhirské opeře. Je to až neuvěřitelné! Kdyby nebylo jí, nedívali bychom se před dvěma týdny na Toscu. Aida měla již 8. 2. 1972 premiéru v La Scale. Tam už byl i mladý Puccini v hledišti a s nadšením poslouchal nádhernou hudbu. V pozdějších letech se pro něj stala Aida velkou inspirací pro "témata" oper. Trpící ženy! To, co bylo Puccinimu nejednou vytýkáno už i jeho současníky. Bohéma, Butterfly, Tosca, "Vlaštovka", Plášť, Sestra Angelica... Puccini ve svých operách ukazoval nespravedlivost vůči ženám, násilí, nevěru, smrt... A není přesně tohle všechno v Aidě? Čím si myslíte, že mohla Aida tak uhranout mladého skladatele? V čem je její kouzlo? Čajkovský viděl Carmen a složil Pikovou dámu. Může se Aida srovnávat s Carmen?

Hledali byste inspiraci pro Pucciniho v Aidě, nebo třeba v jiné Verdiho opeře?(nabízí se i Traviata pro Bohému, Trubadúr pro Toscu, "Rigoletto pro Butterfly"...) Vítám jakékoli nápady, návrhy! Třeba nakonec zjistíme, že všechny podobnosti byly jen shoda náhod! Odpověď ani já sama neznám...

Těším se na Vaše názory!

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Premiéru v roce 1972? To asi ne...