úterý 8. září 2009

To nejlepší na závěr (a na začátek také!!!)

Blanka, Anička, Dana a Irena. 4 "dámy", na které hodně dlouho několik lidí nezapomene.


V pondělí 31. 8. jsme společně vyrazily směr bavorský Coburg, kde měl písňový recitál Thomas Hampson. Je to nádherné městečko plné stromů, krásných zákoutí a velkých pěkných domů.


Seděly jsme, jak jinak, v první řadě a to úplnou náhodou vedle dam, se kterými jsme se domluvily na Facebooku, že se tu dnes potkáme. Jedna z nich (seděla přímo vedle mě) pocházela z Prahy a nyní bydlí už hodně dlouho v Německu, takže mluvila plynule česky.


Konečně potemněla světla v malinkém, ale nádherném coburském divadle a na jeviště přišli za velkého potlesku Thomas Hampson a Wolfram Rieger. Pan Hampson byl úplně stejně oblečen jako v Praze. Stál přesně proti mně! :-) V první části nám zazpíval Schumannovy písně. Byla radost ho nejen poslouchat, ale i pozorovat. Každá píseň byla originál, pokaždé měnil svou tvář, gesta, postoj těla... i když jsem mu nerozuměla, měla jsem pocit, že vím, co se v té písni říká. Za celý cyklus sklidil obrovské ovace.


Následovala přestávka. Nečekaně se mi podařilo si ji vyplnit "soukromým recitálem", kdy jsem při hledání východu pro umělce seděla pod oknem Hampsonovy šatny a on si jet tak přezpívával některé pasáže z následujících písní :-).


Skončila přestávka a pánové se za velkého potlesku vraceli na jeviště. Měla jsem pro Hampsona připravenou kytici (ráno v 8 hodin natrhanou na naší zahradě) a právě jsem ji držela mokrou v ruce. Co s ní? Já chci také tleskat. Položit ji na sebe? Budu mokrá. Na zem? NEEE! Pak mě napadl šílený nápad položit ji na jeviště, které jsem měla opravdu na dosah ruky. Květy byla otočená ke mně a k umělcům stopkami. Konečně jsem mohla začít tleskat i já. Ovšem kytice si všimli i ti pánové. Nevěnovala jsem tomu nijak pozornost a jak potlesk skončil, zase jsem sbalila rychle kytici dolů z jeviště. To už se ale Hampson a několik předních řad i s klavíristou neudrželi a začali se hrozně smát. Prostě já jeho koncerty nemůžu mít jednou v klidu, aniž by si mě někdo všiml...


V druhé polovině nám zazpíval excelentní Lisztovy a Mahlerovy písně, za které sklidil opět bouřlivý potlesk. Naštěstí tentokrát sypal přídavky "z rukávu", neboť, jak nás sám ujistil, času je dost a Mahler složil ještě hooooodně písní :-). On i klavírista dostali nádherné kytice. Po dalším přídavku jsem se konečně dostala k předání kytice i já. Na jevišti stáli vedle sebe přesně proti mně oba pánové a s úsměvem čekali, pro koho ta kytice nakonec bude. :-D Oslovila jsem Hampsona a podala mu kytici - věnoval mi za odměnu nádherný úsměv. :-D Ještě jeden přídavek a recitál skončil. Němci mi přišli v potklesku takoví hodně "chladní" - žádný potlesk vestoje (až na velmi málo výjimek v poslední řadě v přízemí) a jako na povel najednou všichni přestali tleskat (my 4 Češky a některé dámy z 1. řady jsme to už nezachránily).

Tak tedy vzhůru na podpisy! Byl nás tam hezký hlouček. Domluvily jsme se, že když se nám dosud nepodařilo získat rozhovor s ním, tak to zkusím domluvit já jako majitelka tohoto Blogu. Nakonec napadlo Aničku, že ho osloví ona (která mi měla beztak tlumočit) jako členka Mahlerova institutu s odkazem na jeho účast na Mahlerových slavnostech v příštím roce.


Dlouho nešel. Několik lidí už čekání vzdalo, ale my jsme byly rozhodnuty, že vytrváme, dokud nepřijde. Přišel :-)! I se svou paní, která byla tentokrát obzvlášť příjemná a řečná. Byly jsme několikáté v řadě a před námi stála čecho-němka. Napadla ji geniální věc, že mi bude tlumočit ona do němčiny, aby nemusela Anička do angličtiny. Jak mě uviděl, s radostí mi hned srdečně podával ruku a děkoval za krásnou kytici. Požádala jsem ho o podpis. První fotografie byla společná se Schadem z Thais (Schadem už podepsaná), která ho potěšila, a druhá mé předávání růže v Praze. Jak ji viděl, myslím, že mu v tu chvíli hned došlo, odkud jsem mu povědomá. Podepsal mi ji a než jsem stihla poprosit o věnování, napsal pod svůj podpis "DANKE" a podtrhl ho. To bylo za všechna věnování! :-)


Za pomoci česko-německé paní jsem mu představila náš Blog a požádala ho o rozhovor s odkazem na další pěvce, kteří nám ho již poskytli. Když se dozvěděl, že jsme z ČR, hned nás ujistil, že příští rok vystoupí u nás 4x - Kaliště, Jihlava... To už jsme nevěřily vlastním uším. Takže víme informace, které nejsou ještě ani na netu přímo od hlavního účastníka. :-)

Měla jsem pro něj otázky vytištěné a ostatní jsem domlouvala s jeho paní, která mezitím dostala otázky do ruky a ptala se nás, v jakém jazyku chceme odpovědi. Ujistily jsme ji, že je to jedno, stejně to budeme překládat, abychom měli českou, německou a anglickou verzi. Když jsme se ujišťovaly, že skutečně odpovědi získáme, řekla "NO PROBLEM!" (tak tomu věřme!!!)


Pan klavírista byl také moc příjemný, s radostí mi věnoval podpis a s každým se srdečně bavil.

Nakonec se nám ještě podařilo udělat ne/povedenou (nejsme tam všechny :-( ) společnou fotku s Hampsonem a pak už vrátil se svou paní a klavíristou zpět do útrob divadla.

Vyšly jsme ven spolu s některými dalšími Němkami z facebooku v nadšeném rozhovoru. Já jsem nebyla schopna slov. Dámy napadlo, že si půjdeme ještě na chvilku sednout do vinárny hned u divadla. Nejdřív se mi tak trochu nechtělo, ale přidaly jsme se.

Sedly jsme si venku, ale odtam nás obsluha hned zahnala dovnitř, že tam už neobsluhují. Šly jsme dovnitř, kde seděli návštěvníci z divadla s programy položenými před sebou na stole. Šly jsme si sednout do vedlejší místnosti. Bavily jsme se o opeře, dnešním koncertu, kdo pojede ještě do Zurichu na představení Ernaniho...

Zanedlouho se však z vedlejší místnosti ozval obrovský aplaus a několikanásobné bravo. Ihned se i v naší (malé!!!) místnosti objevil pes, o kterém jsme si nějakou dobu myslely, že je to Hampsonův Lenny (vypadal hooodně podobně). Za ním šel nějaký pán a pak už jsme viděli i Hampsona s manželkou a klavíristou. Pochopitelně jsme je i my přivítaly bouřlivým potleskem a jen jsme viděli, jak se s námi s radostí opět setkává :-D. Sedli si hned k vedlejšímu stolu, kde už na ně čekala společnost. Když se naše německé dámy vzdálily, zůstaly jsme u stolu jen my 4. Sedly jsme si hezky do rohu, abychom na Hampsona viděly. :-) Povečeřel nějaký steak, vypil si pivečko, občas zazpíval jen tak kousek nějaké písně (vždycky, když jsme konečně ztihly, abychom mohly poslouchat, ztichl... :-( ), pomazlil se se psem a v jednu ráno se zvedl k odchodu. Stál u našeho stolu a rozloučil se s námi: "AUF WIEDERSEHEN, MEINE DAMEN!" Dál nevím jistě, co řekl, ale něco ve smyslu - "pozdravujte nejkrásnější město v Evropě"!


No řekněte, kolikrát se Vám tohle může podařit?!? Prostě neskutečné!!! Tento úžasný zážitek má ještě jednu perfektní dohru (ne, zatím to nejsou doručené odpovědi :-( ), nýbrž mi den poté napsala patrně organizátorka festivalu, která našla moje a Blančiny fotky vystavené na Facebooku přímo na stránce Hampsona, že se jí fotky moc líbí a zda bych jí mohla nějaké poslat, že by je pod mým jménem uveřejnila na oficiálních stránkách festivalu. Už jsem jí je poslala! :-D Vypreparovala jsem z videa i fotografii, jak dávám Hampsonovi kytici (je to trochu rozmazané, ale rozeznáte nás od sebe), tak třeba budeme mít další slavnou květinovou fotografii! :-)

Jak já se těším do Zurichu!!!!!!!!!! A jestli se do 10. 9. nedočkám odpovědí, ať si mě v Zurichu nepřeje!!! (nedostane kytku a bude to mít) :-D

http://www.np-coburg.de/nachrichten/kultur/npfeuilleton/art2405,1001591
http://www.np-coburg.de/nachrichten/kultur/npfeuilleton/art2405,1002163
http://www.infranken.de/nc/nachrichten/lokales/artikelansicht/article/weltstar-hampson-begeistert-in-coburg-32319.html

Takže co dodat? Naprosto nádherně jsme zakončily minulou sezónu (dosud pro mě nejkrásnější) a originálně zahájily tu novou! :-) Jen tak dál...

PS: Obrázky s datem jsou moje, bez data Blančiny!
PPS: A teď se můžete také posadit do hlediště a vychutnat si 2 přídavky (nejdou rozkliknout, zkopírujte si odkazy):

http://www.youtube.com/watch?v=v90hm7dw7mc
http://www.youtube.com/watch?v=1jnYweJK0k0

13 komentářů:

annav řekl(a)...

Byl to skvělý koncert, opravdu moc povedený...

ma--k řekl(a)...

Teda, tolik věcí najednou, to se snad může povést jen Tobě! :D

Dana Šimková řekl(a)...

Maruško, nejen mně!!! :-) Ráda Tě tu vidím

ma--k řekl(a)...

Dano, když k tomu přičteš to rozesmání Hampsona tak originálním způsobem, ta by se o tom dalo diskutovat. :D

Dana Šimková řekl(a)...

no, na tohle zase já jsem číslo, to by mi šlo :-)

Anonymní řekl(a)...

Tak to je super, takhle si to užívat! Díky za zákulisní reportáž! Chceme další, vlezte takhle třeba za Curou!!!

Dana Šimková řekl(a)...

Za Curou bych vlezla hned, jen ho člověk tak často nepotká :-D. Ale ujišťuji Vás, že se chystám na jeho Toscu i Pagliacciho s Cavallerií ve Vídni, takže Cura bude!!! A informace pro všechny, včera jsem domluvila rozhovor s paní Csillou Boross! Teď jede ještě domů a až se v půlce října vrátí, budeme mít rozhovor :-)

Anonymní řekl(a)...

Nojo, HAmpson je nejen můj idol mezi barytonisty. Je nejen frajer, ale i zpěvák. Snad mi to paní profesorka Jeřichová promine, ale zaspat do školy před 20 po představení Dona Giovanniho s hostováním Thomase Hampsona, takového D. G., jak má být., to nebyl hřích.
Jinak Dano, to se ti povedlo :-). Bára 1 z Prahy- Vyšehradu.

Anonymní řekl(a)...

Nojo, HAmpson je nejen můj idol mezi barytonisty. Je nejen frajer, ale i zpěvák. Snad mi to paní profesorka Jeřichová promine, ale zaspat do školy před 20 po představení Dona Giovanniho s hostováním Thomase Hampsona, takového D. G., jak má být., to nebyl hřích.
Jinak Dano, to se ti povedlo :-).

Tantris1978 řekl(a)...

Takže zase utrosím trochu jedovaté sliny, jak jste ostatně zvyklí. A přenesu sem něco z toho, co bylo naťuknuto v diskusi u PĚVCI ODKAZY... Aneb "jak odešel Miloš"... Je pěkné, když někdo jezdí za svým idolem (taky jich pár mám, také jedné zpěvačce posílám kytky...), ale některé věci dříve holky psaly do svých papírových deníčků a nikdo to neměl vidět, snad jen nejlepší kamarádky... Naštěstí z příspěvku po pár hodinách zmizely historky Bayreuth - Bajrojt - Bejrút... No nic, opravdu to už není nějak ono, takže se také loučím.

bianca řekl(a)...

Tantrisi, bohužel Vám musím dát za pravdu, ten příspěvek v té původní verzi sem skutečně nepatřil, na můj popud sice zmizel, ale jak vidím, tak ne dostatečně brzy..... Škoda, že blog opouštíte, Vaše příspěvky byly velkým přínosem....

annav řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
annav řekl(a)...

Přidávám se také k biance! Tantrisi, byla by škoda, abyste blog opouštěl. A stejně tak i ostatní, kteří mohou být člankem ne příliš "nadšeni". Myslím si, že pokud ostatní mají co psát a s čím se podělit, tak by neměli váhat a přidat své přizpěvky také.