středa 23. září 2009

ELIAS - operní gala k 200. výročí narození Felixe Mendelssohna Bartholdyho

Je až k nevíře, kolik významných hudebních jubileí připadá na sezónu 2009/2010.


Joseph Haydn (200 let od úmrtí skladatele),

George Frideric Handel (250 let výročí úmrtí),

Bohuslav Martinů (50. výročí úmrtí skladatele),

Gustav Mahler (150 let od narození - 2010, 100 let od úmrtí - 2011).


A v neposlední řadě Felix Mendelssohn Bartholdy, jehož 200. narozeniny si letos připomíná a slaví celý hudební svět.


Mendelssohn zanechal svůj odkaz v mnoha místech Evropy. Vedle Hamburku, kde se v roce 1809 narodil, a Berlína, kde od roku 1817 studoval kompozici, to je hlavně Lipsko - místo, kde se letos uskutečnil téměř měsíční festival Mendelssohnovi hudby (21. srpna - 19. září). Zde bylo možné slyšet některé z jeho nejslavnějších skladeb.

K těm bezesporu patří také oratorium Elias, které mělo světovou premiéru na festivalu v Birminghamu v roce 1846. 17. září letošního roku jsme Blanka, Irena a já měly to štěstí být přítomny provedení tohoto oratoria pro orchestr, sbor a sólisty. Koncert se uskutečnil ve velkém sálé Gewandhausu, kde sám Mendelssohn od roku 1835 působil jako dirigent orchestru.

Když jsem v podvečer přestavení vstoupila do budovy Gewandhausu, byla jsem překvapena střídmou, ale přesto hezkou výzdobou, která mne upoutala na první pohled. Samotný sál je obrovský, s překrásnými varhany, které dominují celému interiéru. Skvělé akustiky jsem si všimla až po zahájení koncertu, který dirigoval maestro Kurt Masur. Musím smeknout před sborem, který se předvedl v celé své kráse a ani na okamžik nezaváhal.
Solisté tentokráte neseděli na okraji podia před orchestrem. Všichni čtyři umělci měli své partitury a místa k sezení umístěny uprostřed orchestřiště na vyvýšeném stupínku za orchestrem.

ELIAS je někdy interpretován v anglickém jazyce. Tentokráte se zpívalo v němčině. Řekla bych, že to byla velice šťastná volba.


Celé operní gala bylo podle mého názoru velice zdařilé. Orchestr, sbor, solisté a pan dirigent si poprávu zasloužili téměř půlhodinové ovace.
Doufám, že se v budoucnu dočkáme interpretace tohoto úžasného Mendelssohnova díla také v Praze.


Mendelssohn: Elias


17.9.2009

Solisté:
Thomas Hampson, baritone
Sophie Karthäuser, soprán
Annette Markert, alt
Jorma Silvasti, tenor

MDR Rundfunkchor Lipsko
Gewandhausorchester Lipsko

Dirigent: Kurt Masur

Žádné komentáře: