středa 15. července 2009

VÍDEŇSKÁ ST. OPERA - do konce

Když jsem se včera chtěla dívat na jeden film, který máme natočený na videokazetě, dívala jsem se do sešitu, kde je máme sepsáno, na které kazetě co je. Otočila jsem na druhou stránku a tam stálo:

VÍDEŇSKÁ ST. OPERA - do konce

Co to může být? O tom nic nevím, ani si nepamatuji, kdy by hráli nějaký dokument o Vídeňské Opeře. Nevím, jak ta vaše, ale moje mamka vždycky točí dokumenty, filmy, kupuje knihy... "dopředu". Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit. Díky tomu máme v knižní podobě životopisy mnoha skladatelů, hudebníků, na videu dokumenty o Monserrat Caballé, Rolandu Villazonovi, koncert Villazona a Cury v Praze, dokument o přípravě Carmen v Národním divadle, kde zpívala titulní roli Dagmar Pecková, všechny díly seriálu o rodině Straussů a dokumenty o skladatelích (Puccini, Mahler, Tchaikovsky a spol. - PS: V Mahlerovi vystupuje Hampson - to jsem ho tenkrát ještě neznala :-) ). Poslední třešnička v našich videokazetách je nahrávka celého jednodenního maratonu koncertů v den výročí Mozarta.

Ale vrátím se k tomu tajemnému názvu. Před tím byl hodinový dokument a jak je napsáno u nějakého filmu "do konce", většinou to nebývá celé :-( - jen na konec kazety, je-li to delší, máme smůlu. Co může na Vídeňské Opeře trvat přes 3 hodiny???

Pustila jsem to. Úvodní titulky chyběly a za doprovodu hudby (nevěděla jsem, jaké, teď už vím, byla to Beethovenova 3. předehra k opeře Leonora) nás prováděli po vstupní hale a schodišti v Opeře. To už se ale objevilo hlediště a jeviště, na kterém stál Seiji Ozawa a dirigoval orchestr Vídeňské Opery. Tu výzdobu jsem už někde viděla...

Následovalo další číslo - Furlanetto jako Leporello a dirigoval Zubin Mehta. V tu chvíli mi začalo svítat - vždyť je to koncert k 50. výročí znovuotevření Vídeňské Opery! Za chvíli určitě přijde Hampson, Schade, Gruberová a další... Přišli! :-D Čirou náhodou ukázky z tohoto koncertu jsem nedávno vložila napravo nahoře do videí. Jen jsem si odříkávala - Hampsona, Schadeho, Isokoski jsem viděla, Furlanetto, Raimondi... mě čekají napodzim... :-)

A následoval další program - Aida - mezi pěvci byli i Plácido Domingo a Agnes Baltsa, Mistři pěvci, Růžový kavalír a Žena bez stínu. Na závěr opět Fidelio a toho už nemám celého - byl konec kazety :-( - závěrečný aplaus už tam bohužel nemám... Ale to vůbec nevadí!

Vzpomíná si někdo z vás na tento koncert? Vysílala ho ČT 2 v přímém přenosu v roce 2005, nebo ze záznamu? Má někdo kompletní videonahrávku? Kvalita obrazu v mé verzi není úplně výborná, takže na nějakou kopii se to asi nehodí - nebylo by skoro nic vidět. :-(

Takže film se včera pak už nekonal, ale byl to úžasný večer ve společnosti těch, které mám ráda a při poslechu některých z nich si v duchu s radostí říkám - toho/tu jsem viděla, mám podpis, společnou fotku... Takže, mamko, díky! :-D

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ten koncert je naprosto skvělej. Mam ho taky nahranej. Nejvíc mě tam uchvátilo finále z Ženy beze stínu / ze sólistů si pamatuju Bothu a Polaski/ vřele doporučuji. fakt nadhéra

d.

Pepa řekl(a)...

Absolutní souhlas, tenhle koncert taky miluju. Hlavně závěr 1. dějství z Dona Giovanniho a trio z Růžového kavalíra. Originální nahrávka je k dostání jako CD i DVD!