pondělí 20. července 2009

Sobotní koncert Renée Fleming v Českém KrumlověPořád jsem si říkala - počkám, jestli někdo něco napíše... Nikdo nic. Tak alespoň očekávám hromadné dojmy v komentářích.

Po dvou měsících se nám zase podařilo, že se téměř všichni hlavní příznivci a autoři našeho blogu sešli pohromadě na jednom místě. Do Českého Krumlova nás přilákala Renée Fleming, nezapomenutelná Thais v přímém přenosu z METu (podle hlasování také považovaném za nejkrásnější) a oslnivá Traviata v ROH na přelomu června a července.

V době, kdy každý den prší, jsou záplavy, padají kroupy a v den, kdy se plánovalo velké ochlazení, měl proběhnout tento koncert. Nazvala bych to opravdu zásahem shůry! Všude pršelo, jen v Českém Krumlově ne! Jen trochu začalo kapat až po skončení koncertu.


Fronta k bráně do Pivovarské zahrady se táhla úzkou ulicí a lidí přibývalo a přibývalo. Naše skupina byla rozdělena na sektor B - hned proti pódiu a sektor C, kde jsme ve třech obsadili hned pvní řadu a měli jsme, podle mého názoru, velmi dobrý pohled z boku a co jsem hodně docenila, přímo před sebou výhled na věž zámku, kde každou půlhodinu vyzváněly zvony. Byl to perfektně zorganizovaný koncert. Každý dostal 1-2 polštářky na sednutí, na požádání i deku a měli jsme připravené i pláštěnky pro případ deště. Čekala jsem oblečení méně společenské (většinou na venkovních večerních představeních a koncertech jsou lidé "běžně" oblečení, hlavně, aby jim nebyla zima). Zde chodili lidé nastrojení, viděla jsem nejednu dámu v róbě...

Při zahájení koncertu uvaděč přivítal předsedu vlády... (ticho), velvyslance... (ticho), bývalého prezidenta republiky Václava Havla (velký potlesk) a koho vítal potom, to už nevíme :-).


A pak to začalo. Po předehře k Figarově svatbě, kterou dirigoval John Keenan, už přišla na pódium nádherná Renée Fleming za velkého potlesku. Zazpívala nám árii z Rossiniho Armidy, ve které ji v příští sezóně uvidíme v přímém přenosu z METu. Následovalo Intermezzo z Cavallerie Rusticany, árie z opery Die Kathrin od Korngolda a už se rozezněla překrásná melodie Měsíčku na nebi hlubokém. Jen začal orchestr hrát první tóny, na zámecké věži se rozezvučely zvony oznamující devátou hodinu. Výslovnost byla dokonalá, úplně něco jiného, než jsme někteří mohli slyšet v rádiu v přenosu z METu letos najaře. Potlesk byl obrovský!

Pak nás orchestr zavedl zpět do Španělska s předehrou z Lazebníka Sevillského a po ní přišla zpět na pódium Renée, aby zazpívala nárhernou árii Desdemony - Píseň o jívě a Ave Maria. S ničím mně osobně nemohla udělat větší radost! A znovu, jakmile začala zpívat první slova z Ave Maria, rozezvučely se zvony a hlásily půl desáté. Tomuhle říkám načasování! :-) Pak nám zazpívala Bolero Eleny ze Sisilských nešpor, orchestr zahrál předehru k 3. dějství z Carmen a následovaly Summertime a I Could Have Danced All Night z My Fair Lady. Zazpívala první sloku a u druhé už dělala opožděné nástupy a čekala, že se přidáme. Přímo nás vybízela, abychom zpívali! Kdyby jen tušila, že jsem už od začátku s ní zpívala českou verzi... :-)) Aspoň jednou jsem měla oficiálně povolené s někým zpívat na koncertě a nikdo mě neosočoval z rušení! :-D


Názvy prvních dvou přídavků mi bohužel unikly, snad to někdo z vás doplní, ale ten poslední potěšil snad každého. Sotva oznámila O mio babbino caro, ozvalo se radostné jé, jó... :-) Hlavně, že jsme si tuto árii celý den s Pavlínou (další velkou operní milovnicí, která s námi byla ve Vídni na Traviatě) notovaly v autobuse a v autě :-)! Tomu říkám výborná tečka za nádherným večerem ve společnosti Renée Fleming.

Říkala jsem si - když jí ponesu kytici, zvadne mi. Tak jsem jí vylisovala kytku z naší zahrady a po Puccinim jí ji zanesla. Na celou Pivovarskou zahradu se ozvalo její nadšené "Wonderful!" a já už jsem jí stihla jen říct, že jí děkuji a že ji miluji :-D. Takže, i když nemám její podpis, byla jsem od ní asi jen 10 cm daleko a to mi úplně stačí!


Mám takový dojem, že zde ji Blanka zachytila přímo při mém "vyznání" :-)

Autogramy se nekonaly, ale líbilo se mi, jak náš hlouček čekal trpělivě, i když už jsme věděli, že tam asi skutečně už není. Tak se už moc těším na přenosy z MET, že ji zase uvidím "naživo"!

PS: Jak se mi teď příjemně dívá na Thais, když vím, že jsem všechny 3 hlavní představetele viděla osobně :-).

29 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dano, díky,píšeš barvitě.Je mi líto, že jsem nebyla s vámi, ale nic není ztraceno, Fleming prý přijala pozvání od Václava Havla a bude v listopadu zpívat v Praze.Takže máme další společný kulturní cíl. Už se těším.

Marta řekl(a)...

Renée bude koncertovat 14.11. v Praze,takže autogramy určitě budou. Label DECCA chystá na září CD VERISMO -další radost !!!

Anonymní řekl(a)...

Marto, už jsou v prodeji lupeny? A jak víte o chystaném CD?
Jindra

Anonymní řekl(a)...

Paní Dano, vždyť čeština při Rusalce byla úplně příšerná! Ještě mnohem horší než v rádiovém přenosu z MET!!
Karlos

bianca řekl(a)...

Karlosi, čeština v Rusalce byla rozhodně lepší, než v MET a jestli ji považujete za příšernou, tak si zkuste někdy třeba něco zazpívat ve francouzském originále a nechte to posoudit to rodilým Francouzem! Myslíte, že to zvládnete lépe? Mě Renée Fleming v sobotu Rusalkou udělala velkou radost!

bianca řekl(a)...

Zážitek to byl v sobotu skutečně krásný, počínaje společnou cestou autem do i z Krumlova, kdy jsme si stejně nestihly všechno vypovídat. Dále čekáním ve frontě na místa, protože sedadla nebyla číslována, a setkáním s dalšími a dalšími přáteli z blogu. A vlastní koncert, to byla dokonalá ukázka všestranosti Renée Fleming, která bravurně zazpívala vše počínaje Rossinim a konče Bernsteinem. Na podzimním koncertě v Praze rozhodně nebudu chybět.
Dano, první přídavek byly dvě americké lidové písně, první už jsem zapomněla, druhá byla Shenandoah, druhý přídavek byla píseň Cecilia od Richarda Strausse.

Dana Šimková řekl(a)...

Díky, Blanko, na tu Cecilii jsem zapomněla. Taky nevím, co na této Rusalce bylo v češtině špatně... Bavila jsem se i se známou, co to poslouchala z rádia, a říkala, že to bylo bez chyby a krásně rozumět. Asi je to i věcí názoru :-)!

Pepa řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Pepa řekl(a)...

Poslouchal jsem také jen z rádia a výslovnost nebyla skutečně ideální - hodně se Renee zlepšila pokud jde o "ř", místo "ch" však celou dobu zpívala "k" (kviličku). Ale co na tom záleží... Vzala mě především její Desdemona, tu zbožňuju, ale už při úvodní Armidě jsem si říkal, že přicházím o hodně... A bohužel se tak stalo. Snad někdy příště.

Pepa řekl(a)...

Nové album Renee Fleming Verismo

http://parsifal79.blogspot.com/2009/07/beautiful-voice-sings-verismo.html

Marci řekl(a)...

Renée Fleming mě nadchla. Mám pořád takový sladký a hodně příjemný pocit po tom koncertě (včera jsem si dala repete dokumentu o ní, co vyšel u firmy DECCA).
Co se týče Rusalky - Renée hodně záleželo na tom, aby ji podala možná právě v naší zemi emotivně a krásně a povedlo se jí to! Co se týče výslovnosti - přišlo mi, že se opravdu snažila a nehledala bych tam rozhodně mouchy.
Musím říct, že se povedl nejen koncert, ale i organizace. To znamená - diváctvo mělo připravené pláštěnky, mohlo si vzít sedáky a popřípadě i deky.
Zkrátka - jestli se podobně podaří pražský koncert, bude to další událost.

Jirka řekl(a)...

Koncert byl opravdu skvělý, atmosféra open air - bijící hodiny, štěkající pes. Ale hlavně jsem rád, že jsme nepotřebovali ty zmíněné pláštěnky. Za mnou v řadě si je preventivně na začátku koncertu dva posluchači oblékli a při každém pohybu "prošustil" celý koncert:-)
Jirka

annav řekl(a)...

Renée byla uchvatná, od prvního tónu až po závěrečný potlesk vestoje, který jí právem náležel.
Počasí nám také nádherně vyšlo, ikdyž to zprvu nevypadalo moc nadějně.
Podle mě byla výslovnost v arii z Rusalky velice dobrá, škoda jenom, ze ten měsíc nám nevyšel :)
Danuš, ty tvoje fotky jsou opravdu radost pohledět!!
Anna

Dana Šimková řekl(a)...

Aničko, děkuji za pochvalu, ale fotky jsou hlavně Blančiny!!! :-) Moje jsou akorát ty s datem...

Anonymní řekl(a)...

Nemá někdo prosim heslo na ty zaheslované fotky na stránkách festivalu????? Nechápu, co to má znamenat, to heslovat:((((((
Jiřina

Tantris1978 řekl(a)...

2bianca (a Carlos): ale no tak, když někdo kritizuje čísi češtinu, nemusí přece umět zpívat francouzsky. Už proto, že Karlos se svým francouzským zpěvem pravděpodobně neleze na veřejnost, kdežto Fleming s češtinou ano. Je to stejně chabý argument jako argument zpěváků proti kritikům a la, že neumí zazpívat ani Ovčáci, čtveráci (navíc umí, jak sborově dokázali). Ostatně proč by měli...

Dana Šimková řekl(a)...

Jiřin, to heslo zatím nemám, ale, jak tam píší, asi stačí zavolat, poslat mail, nebo sms. Kdyby ho někdo z vás získal, napište ho sem. Díky!

Tantrisi, byl jsi na tom koncertě? Nikde jsem Tě nazhlédla... Divila bych se, kdyby sis to nechal ujít! :-)

Tantris1978 řekl(a)...

Ahoj Dano, nebyl - teď radši zavři oči - po prvním pražském koncertě jsem se zařekl, že za Fleming peníze vyhazovat nebudu. Proč, o tom jsem tu už, myslím, psal. Nicméně jsem viděl Thais a tam se mi moc líbila. Byl jsem v té době ostatně ve Vídni, možná tu najdete pár zpráv, už čekají na schválení.

Dana Šimková řekl(a)...

Tantrisi, jaké schválení máš namysli? :-) Pokud chceš "povolení" pro publikování, publikuj ihned :-D

Tantris1978 řekl(a)...

Vždycky jsem nechal Miloše, ať se na to podívá. Moc si s počítačem nerozumím, např. si nejsem jist, jestli se tam zobrazují vložená videa nebo jen odkaz na youtube a tak.

Tantris1978 řekl(a)...

No, není :-) Ten hrozný prázdný prostor dole...

Anonymní řekl(a)...

Je to o tom, že už 10 let nikdo hvězdě Fleming neřekl (protože se neodvážil), že to zpívá špatně (čeština)a že by s tím chtělo něco udělat a tak to sklouzavá k chybám, které produkují další chyby, až to skončilo v tomto stavu, kdy je to odfláknuté. Nic víc. Byl jsem letos poprvé v Litomyšli, Kate Royal byla o 100 tříd výše. Proč? Protože ví, že to zatím neurve jen svou hvězdností, když není ještě moc známá, ale že musí maximum věnovat všemu. Renée se této roli nevěnuje tak, jak by měla a tak je výsledek polovičatý.
Karlos

Dana Šimková řekl(a)...

Tantrisi, v tom prvním článku není žádné video, jen spousta < div > < /div >... v druhém jsou dvě. Máš někde adresy odkazů na ta videa? Zkusila bych je tam vložit. A ještě taková dobrá pomoc - možná to používáš - když píšeš příspěvek, vlevo nahoře je "Náhled" - je to super věc, vidíš, jak ta stránka bude zhruba vypadat, jestli se Ti povedlo dát správně velké fotky, zda vyšla videa, tučné písmo...

Anonymní řekl(a)...

Vážení přátelé, dneska jsem poprve komentoval co se na těchto stránkách děje ( viz. Turek v itálii z Theater an der Wien ) . Protože se rozpoutala taková velká diskuze ohledně RF přidávám svůj postřeh ( obdobně pasuje na Thomase Hampsona ) . Pro mnohé z Vás je to symbol a modla tak se Vás se svým názorem nechci dotknout. RF jsem na řivo neslyšel, TH ano na koncertě v Musikverein ve Vídni kde dirigoval recitál Hornoncourt. Já bych na koncert RF nešel. Její soprán nemusím - znám ji z alba Alciny od Haendela a její arie jsem musel přeskakovat. Poté jsem zažil v mnichově v létě před dvěmi lety na živo Alcinu s Kasarovou jako Ruggierem a Alcinu s Anjou Harteros. To byl živel, to byl soprán -byl jsem z toho paf. Doporučuji CD které vyšlo letos - ta dvojice byla absolutně skvělá. U RF mi to příjde jako poza, kalkul atd. obdobně u TH - koncert je samá poza - a DVD s představením Dona Giovanniho je tragický. Na živo jsem jako Dona Giovanniho zažil ve Vídni Terfela a Finleyho - to byl zážitek. zdravím a doufám že jsem se nikoho nedotkla a ani nikoho neurazil. Miroslav.

Anonymní řekl(a)...

Pane Miroslave, všechno je to věc posluchačského vkusu.Každý vnímáme hudbu ,zpěv i herectví trochu jinak. Každý máme svoje oblíbence ,na které nedáme dopustit. A je to dobře.Zde si sdělujeme svoje dojmy a pocity a nejednou se rozcházíme. Na tom není nic špatného,myslím, že se docela tolerujeme.Takže pište a podělte se s námi o vaše zážitky.

bianca řekl(a)...

Don Giovanni ze Salzburgu s Hampsonem také není úplně můj šálek čaje, ale je to asi hlavně díky režii. Je známo, že i sám Hampson s tímto režijním pojetím měl dost velký problém. Ale ve všech ostatních operních rolích, ve kterých jsem ho viděla - ať už na DVD nebo naživo, byl pro mě Thomas Hampson naprostým zjevením - naposledy například jako Germont v Traviatě. Schválně jsem srovnávala tři inscenace Traviaty na DVD, kde zpíval Germonta - pokaždé z té role udělal něco úplně jiného. Vidět ho v opeře i na koncertě je pro mě vždycky velmi hluboký zážítek. Co se týká Renée Fleming, na jejím pražském koncertě mě vůben nezaujala, ale díky některým operním rolím, ve kterých jsem ji viděl, si mě získala a v Krumlově mě nezklamala. Pokud jde o pózu, tak bych spíš jmenovala např. Angelu Gheorghiu.

Dana Šimková řekl(a)...

Jak se tu někdo ptal na heslo k fotkám, co jsou na stránkách Krumlovského festivalu, ty z koncertu Fleming jdou otevřít bez hesla, ty z rautu potřebují heslo.

Anonymní řekl(a)...

Leonora3,

Miroslave, sdilim vas nazor na T.Hampsona. Videla jsem ho ve dvou rolich a to Rodriga, Markyza Posu z Carlosa (Viden-italska verze) a Onegina v Met. Obe role mu moc sedely, Onegin je pozer od zacatku
jak u Puskina, tak u Cajkovskeho a
markyz Posa je slechtic, ktery vystupuje rezervovane. Jako by hral sam sebe. Obe role jsem nahodu videla taky v Hvorostovskym (Onegina na Met player a jako Posu ve Vidni)- to je muj salek caje!Taky jsem TH videla s RF na Met-Player, ve
2.dejstvi Traviaty, kdyz otevirali Met sezonu 2008/09. Opet rezervovany, Giorgo Germont taky muze byt, ja osobne davam prednost vice angazovanemu a emocionalnimu pristupu, ale to je vec vkusu, jak rika Vlasta a Bianca. Ale jako Giovanniho si ho taky neumim predstavit (videla jsem d'Archangela ve Vidni a Terfela na Met-Player! Zvlast Terfel- to byla pecka!)
A co barytonove role jako Rigoletto, Macbeth...tam se zadna poze nesnese (pokud to ovsem neni nejake silene predstaveni "eurotrash", jak napr. Nabucco z Berlina na youtube- Nabucco v blazinci v bile nocni kosili a zbor veleknezov odporni cmelaci natrasajici zadky-
za to by si reziser zaslouzil rany bicem, kdyz ne gilotinu!)

bianca řekl(a)...

Leonoro, ptáte se na Macbetha,mohu srovnat dvě verze - první jsem viděla v rámci přenosů z MET s Lucicem v hlavní roli - nemohu říct, že by ve mě zanechala nějaký hluboký dojem. A pak mi kamarádka půjčila na DVD inscenaci z Curychu, kde Macbetha ztvárnil Thomas Hampson. Musím říci, že tohle představení - se vším všudy - mě naprosto nadchlo. Hampsonův Macbeth měl úžasnou hloubku, tak jak to u jeho postav bývá, nechápu, jak to dělá, že dokáže své postavy tak zajímavě psychologicky vykreslit...