středa 1. července 2009

Na co láká v příští sezóně Janáčkovo divadlo?

Myslím, že se máme na co těšit! Dostala jsem nedávno Bulletin z ND Brno se seznamem premiér (vyberu jen ty operní a operetní):

04.10. Ženitba, Bohuslav Martinů (1890-1959) – opera
13.11. Madama Butterfly, Giacomo Puccini (1858-1924) – opera
02.01. Netopýr, Johann Strauss (1825-1899) – operetka
22.01. Aida, Giuseppe Verdi (1813-1901) – opera
27.01. Deník Anny Frankové, Grigorij Frid (1915) – opera
09.04. Lékárník, Joseph Haydn (1732-1809) – opera
21.05. Popelka, Gioachino Rossini (1792-1868) – opera

Mé srdce jásá blahem, neboť v Madama Butterfly a v Aidě zpívá v hlavní roli Csilla Boross. Asi se z divadla nehnu a vysedím tam důlek, neboť mi budou hrát a zpívat opět Onegina a Macbetha. Paní Boross bude zpívat skoro každý druhý den... Asi se ze mě stane brzy něco jako Fantom Opery a budu tam mít nějaké své vlastní tajné místo a budu chodit poslouchat... Jen asi budu muset najít, kde tesař nechal díru, abych se tam nějak tajně vplížila, protože bych asi brzy zchudla :-D. Berte to jako žert, jen si říkám, že loňský trojnásobný Onegin nemá daleko k opakování! Nebo skončím jako starý hrabě (excelentní Miloš Kopecký) v Tajemství hradu v Karpatech... :-D

Na Ženitbu jsem zvědavá - konečně poznám i Bohuslava Martinů. Kromě pár písní se mi pořád nějak vyhýbá (já jemu ne, přísahám!!! :-D)... Na Lékárníka byla vypsaná mezinárodní soutěž mladých režisérů, tak se těším, co mě čeká! Netopýr a Anna Franková nebudou v mé návštěvě výjimkou. Popelka... Když jsem se dozvěděla, že budou hrát Popelku, nejdřív jsem nevěřila vlastním uším, ale jak je vidět, je tomu tak.

To je zvláštní, jak Brno svými premiérami "navazuje" na přímé přenosy z METu - možná je to náhoda! Gianni Schicchi, Eugen Onegin, Macbeth, Madama Butterfly, Popelka... Ať už je to jak chce, mám z toho velkou radost, protože většinu těchto metropolitních přenosů jsem viděla v kině nebo na DVD a mám tak možnost srovnání. Brno si u vede velmi dobře!!! V letošní sezóně měly všechny premiéry úspěch a já jsem byla nadšená z tak bohatého programu.

Takže příští rok se k "nám" určitě přijeďte podívat, na Onegina a Macbetha už nemusím více zvát, to se musí vidět, a přeji tímto všem pěvcům a pěvkyním, dirigentům, hudebníkům, kostymérkám, maskérkám, tanečníkům a tanečnicím, sboristům a sboristkám, režisérům, scénografům, pokladním :-), uvaděčkám, šatnářkám, nápovědám, oponářům, kulisákům, osvětlovačům, údržbářům, výtvarníkům, vrátným, uklízečkám... prostě všem (omlouvám se těm, na které jsem zapomněla :-D) krásné prázdniny a těším se na vás v příští sezóně!

Vaše věrná návštěvnice Dana Šimková

www.ndb.cz

16 komentářů:

Therese řekl(a)...

Milošů Kopeckých se po českých divadlech pohybuje hned několik. Hovořím z vlastní zkušenosti a kam ta nesahá, mám důvěryhodné zdroje :-D

Anonymní řekl(a)...

Chápu Vaše nadšení, když vím, jaká jste fanynka Csilly Boross. ;-) Obávám se ale, že si toho naložila na příští sezónu trochu moc, čímž mám na mysli kromě Aidy a Čo-Čo-San hlavně tři hlavní role v ND Praha (Giulietta v Hoffmannkách, Fiordiligi v Cosi a Elettra v Idomeneovi). A upřímně, připravovat se ve stejnou dobu (premíéry 23. a 25.) na Aidu v Brně a Fiordiligi v Praze, dvě stylově odlišné role, to mi přijde poněkud nezodpovědné. Budou se jí krýt zkoušky, bude se jí krýt generálkový týden (ve dvou různých městech), a výsledek může být ten, že bude unavená a odnesou to obě role, bohužel víc asi Mozart, což mě jako pražského diváka mrzí. Vůbec mi přijde, že tak nějak kombinuje nejrůznější obory, což asi není pro hlas úplně nejvhodnější. No ale nechci sýčkovat, chci věřit, že to vše dopadne dobře. Budu jí držet palce. :-)

B.

Dana Šimková řekl(a)...

Jak já bych si s ním rozuměla! :-D Možná hlavně kvůli němu mám ten film moc ráda. Jen ten křičící obraz mě trochu neláká a o únosu nějaké pěvkyně/pěvce neuvažuji...

Když už jsme u toho, mám dotaz na víceznalé operní milovníky - ta árie, kterou zpívá pěvkyně jako ústřední, je z nějaké oficiální opery, nebo je to jen tak vymyšlené?

Dana Šimková řekl(a)...

Paní B., tak ty palce určitě držím s Vámi! :-)) Musíte mi pak stejně dát vědět, jak se jí dařilo v Praze.

Anonymní řekl(a)...

Vždyť se můžete přijet podívat. ;-)

B.

Dana Šimková řekl(a)...

Já vím, paní B. :-)) Ráda to (konečně) udělám, slibuju!!! Hoffmanky by mě docela lákaly! To Národní divadlo a Státní opera mi pořád chybí v seznamu navštívených divadel...

Teď vycházím z jiných představení, o kterých jste právě Vy psala, že jste je viděla několikrát, napadlo mě využití - bylo by zajímavé se navzájem doplňovat: jestli se nám podaří absolvovat aspoň trochu delší průběh představení za sebou... (já Brno - už mám vymyšlené kombinace - 1 týden 3 role, Vy Prahu) Co takhle zkusit zmapovat jednu sezónu, jak je nebo není možné zvládnout takové kombinace? Toto by bylo čistě ze zajímavosti, ne pro hledání chyb, nebo dokazování neúspěchů/úspěchů... (Kdybychom měly možnost takto sledovat jiné pěvce, také by to stálo za to! Zatím nám vyšla zrovna paní Boross... :-) Napadá-li Vás někdo jiný, tak to vítám!!!)

Já si sama nedokážu představit, jak jde najednou kombinovat Taťánu a Lady Macbeth (na to budu zvědavá) a k tomu ta ostatní představení... Bude mě to zajímat i "profesně" :-)). Myslím, že se tím můžu i něco "přiučit"! Šla byste do toho se mnou? Třeba bychom to mohly zkusit sepisovat "soukromě - maily..." mimo blog a pak dát dohromady nějaký závěr nebo jak nás to řešení napadne... Zkusíme to? :-)

Moc zdravím do Prahy! (doufám, že Vltava je rozumná a že nehrozí žádnou vysokoou hladinou...)

Anonymní řekl(a)...

No zní to jako zajímavý nápad. Já si to určitě v Praze ujít nenechám, tak slibuji, že se pak podělím o dojmy.
A děkuji za starost o hladinu Vltavy, ale já nejsem tak úplně z Prahy. Tedy skoro celý rok tam pobývám, protože tam studuji, ale teď o prázdninách... :-)
Zdravím ze severních Čech a doufám, že Labe nebude mít zase 12 metrů!

Bára

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den paní Dano;).
Říkala jste, že se vám dosud pan Bohuslav Martinů vyhýbal. Tímto bych tedy nejen Vás chtěla pozvat na Zpěvy Země, právě od tohoto autora, v provedení žáků pěveckého oddělení Konzervatoře Brno. Sama tam také zpívám ve sboru. Jedná se o tři kantáty. Studánky, Legenda z dýmu bramborové nati a Mikeš z hor. Toto představení je neobyčejné především v tom, že je ztvárněno scénicky, což u kantát nebývá zvykem. Představení by se měla konat: 3.září na nádvoří Staré radnice, 13.10. a 14.10. v Redutě. Budu ráda, pokud nás navštívíte. Ztím měly obě předpremiéry docela úspěch, tak snad už to jiné nebude. Zdraví Ivana:)

Dana Šimková řekl(a)...

Paní (slečno) Ivano, moc Vám děkuji za pozvání, pokud to bude možné, zatím to tak vypadá, ráda se přijdu podívat! :-) Musím s tím Martinů už nějaký kontakt navázat... Chodíte na operu/balet do Janáčkova divadla, případně lákalo by Vás přidat se k nám někdy, až pojedeme do Vídeňské Opery? Místa bývá dost! :-D

Therese řekl(a)...

Dano, odpovídám trochu pozdě, ale přece :-)
Dost jsem se po té ústřední melodii pídila a nakonec jsem přijala fakt, že je asi vymyšlená. Chtěla jsem znát ta slova, ale ta podle mě nezná nikdo :-))

T.

Dana Šimková řekl(a)...

Terezo, tak to jsme dvě! :-) To prostě nikde není... Ať už to složil, kdo chtěl, mně se ta ári hrozně moc líbí (je taková ta správná "vlezlá" - slyším ji jednou a zase mi v hlavě celý týden nehučí nic jiného)... Budem hledat dál! Říkala jsem si právě, zda zde přítomní vetší znalci opery, než jsem já, ji třeba někde v něčem neslyšeli...

Tantris1978 řekl(a)...

Zdravím, také tu melodii miluji! Jaké bylo mé překvapení, když jsem poslouchal rádio (nebo při jiné příležitosti) a najednou jsem něco slyšel - říkám si: to znám... Ano, buď to byla ona, nebo něco podobného. Tak se třeba dopídíme!

Dana Šimková řekl(a)...

Musím se na ten film podívat znovu - je tam někde ukázaný plakát na představení... Třeba to by mohlo aspoň trochu pomoci. Podle této databáze http://www.karadar.it/Operas/Default.htm se pak lépe hledá, jestli ta opera existuje, nebo ne (bohužel je pravda, že tam úplně všechny opery také nejsou... Vím o některých takových). Všechny ostatní árie v tom filmu jsou ze skutečných oper.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý večer paní Dano.
opět se hlásí Ivana ( dosud slečna:-D ), co Vás informovala v červenci o kantátách Bohuslava Martinů. Mimochodem byla jste se na nás nakonec podívat? Omlouvám se, že se ozývám po tak dlouhé době, ale nějak mi vypadlo, že existuje Váš web, za který jsem Vám moc vděčná:-). Opera pro mě znamená tolik, že se to nedá ani vypovědět. Proto jsem Vás chtěla požádat, jestli byste mě nepřijali mezi sebe na tomhle blogu. Na otázku, jestli chodím do Janáčkova divadla na operu odpovídám: Jak je to jen možné, co mi můj rozvrh a čas dovolí:-) Pokud je mohu vyjádřit k zmiňované paní Csilly Boross, měla jsem tu čest vidět a slyšet ji v maskérně Janáčkova divadla a myslím, že je to tak dobrá a zodpovědná zpěvačka, že si troufne opravdu jen na to na co jí stačí síly. A nepochybuji o tom, že se jí povedou všechny premiéry na jedničku s hvězdičkou. Ona má prostě dar. Zlato v hrdle. A umí s ním zacházet velice šetrně:-)))
Krásný den Ivka;-)

Dana Šimková řekl(a)...

Moc Vás zdravím, Ivko, tady zatím taky stále slečna :-D,
je mi líto, že mi ten Martinů letos utekl, ani jedno představení jsem nemohla vidět, ale viděla ho mamka a byla z něj hrozně moc nadšená! :-) I tak moc děkuji za pozvání!

K nám na Blog máte vždycky dveře dokořán, pošlete mi mail a můžete pro nás začít i psát! Když jsme u Janáčkova divadla, nejdete náhodou 27. 12. na Butterfly? Nepotkáme se tam? (budu sedět pravděpodobně někde na balkóně) Těším se na nějaké naše setkání! :-)

Ivana Pavlů řekl(a)...

Dobrý večer Dano:-)
Na Butterfly jsem nešla, protože nebydlím v Brně a momentálně mám vánoční prázdniny, tak se do divadla bohužel nedostanu. Ale snad se někdy setkáme. Můj e-mail je: ivka.pavlu@gmail.com . Předem děkuji za přijetí. Pokud se ještě vrátím k tomu divadlu. nikdy moc neplánuji, kdy jdu...vzhledem k rozvrhu, jak už jsem říkala:-). jelikož jsem studentem konzervatoř chodím pro lístky hodinu před představením...mám to za 20 Kč. Takže super:D...těším se někdy na viděnou...Ivka:-)