pátek 10. července 2009

Deník Anny Frankové a Madama Butterfly v magazínu Terra musica

Terra musica 8. 2. 2010, 22:55 - ČT 2
Zábava, 25 min
Režie: P. Kaňka

Magazín hudební tolerance z Moravy. Jiří Nekvasil v nové funkci - Monoopera Deník Anny Frankové - Madame Butterfly v Národním divadle Brno. (repríza 9.2./ČT2)

Holocaust – jedna z největších tragédií a zločinů lidstva je jedním z témat nové komorní opery, která vzniká v mezinárodní koprodukci v brněnském divadle Reduta. Monoopera Deník Anny Frankové představuje jedno z vrcholných děl Grigorije Frida, jejíž režie se ujal Heinz Lukas-Kindermann.

Inspiraci pro jednu ze svých nejslavnějších oper Madama Butterfly nalezl Giacomo Puccini v malém londýnském divadle, kde viděl hru amerického dramatika Davida Belasca. Příběh nešťastné lásky mladičké japonské gejši Cio-Cio-San nazývané Motýlek k americkému námořnímu důstojníkovi Pinkertonovi poskytl skladateli námět s velkou dávkou sentimentu, který Puccini naplnil dnes již notoricky známými melodiemi. My jsme pro rozhovory k představení Národního divadla Brno přizvali realizátory, se kterými se zamýšlíme nad schopností díla oslovit i současného operního diváka.

Novým ředitelem ostravského Národního divadla Moravskoslezského se stal Jiří Nekvasil. Bývalý šéf opery pražského Národního divadla, který nahradil odvolaného Luďka Golata, se funkce ujal 1. ledna tohoto roku. V našem rozhovoru představíme nová předsevzetí, která by měly postihnout především sekci opery.

Žádné komentáře: