pondělí 15. června 2009

Zlonické zvony Antonína Dvořáka

Místa z kterých v překrásné české zemi dýchá překrásná česká hudba : díl první – Zlonické zvony Antonína Dvořáka Kurt Masur dodirigoval devátou symfonii Antonína Dvořáka a já se den poté, nikoliv na koni ale autem a nikoliv s buchtami ale s GPS navigací v kapse, toulal českou krajinou. Dvořák mi zněl stále v uších, když tu najednou vidím .... Co asi? Ihned se mi připomíná první symfonie tohoto slavného skladatele, beru nohy na ramena (šlapu na plyn) a utíkám (krouhám zatáčky). Kterým směrem? Do obce Zlonice! Jsem zde, stojím před památníkem Antonína Dvořáka a přemlouvaje ho ke kompozici desátého symfonického díla, se mi hlavou honí myšlenka, proč jsem na tomto krásném místě ještě nebyl. Na popisných tabulkách (některé byly bohužel poničeny - zřejmě prasaty?) je nádhernou češtinou přiblížena historie tohoto místa. Přečtěte si každou tabulku nahlas, zní to báječně. Kvůli posezení „Pod lipami“ není nutné jezdit do Berlína. Právě takto se jmenuje zdejší náměstíčko. I něco k snědku vám zde místní zajistí, sekera je jistě ostrá. Chtěl jsem nahrát zvuk zvonu, pozdě jsem si však všiml, že již jen minuta do celé. Nestihl jsem to. Výlet do obce Zlonice není na celý den, je vhodné jej spojit s něčím dalším, každopádně je na co hledět. Za zmínku jistě rovněž stojí zdejší Železniční muzeum. Jsem nazlobený, Antonín Dvořák dnes snad vůbec naslouchal, co jsem mu říkal! Ke kompozici desáté symfonie se evidentně nechystá, stojí tam a kouká...nebo poslouchá? A co? Přeci své „Zlonické zvony“. Přijeďte si je poslechnout také, zní opravdu krásně. Poznámka : Městys Zlonice se nachází v okrese Kladno, kraj Středočeský. Ke dni 31. 12. 2008 zde žilo 2334 (Oficiální literatura uvádí 2333, zapomněli ovšem nepochopitelně započítat evidentně přítomného mistra Antonína Dvořáka)
Navštívíte v létě o dovolené nebo kdykoliv jindy v roce místo, které je rovněž spojené s hudbou? Udělejte několik fotografií a podělte se s ostatními o dojmy! Určitě se těší jako já. Pod Richardem Wagnerem v pravém sloupci vytvářím další samostatnou sekci, tentokrát pod názvem „Místa z kterých v překrásné české zemi dýchá překrásná česká hudba“. Jako logo volím fotografii z obce Zlonice. Velmi blízko Mladé Boleslavi nachází obce Osenice a Domousnice. Čím jsou zajímavé? Z Osenic pochází rod skladatele J.B.Foerstra, sám skladatel tam často jezdíval, pořádá se zde Foerstrův festival. A Domousnice? Víte, že na zdejším zámečku po nějaká léta pobývali pěvci Ema Destinová a Enrico Caruso? Víte, že je v katastru této obce přibližně pětihektarová vinice? Brzy Vás s oběma místy v příspěvku podobného typu seznámím.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dojetim si slzim do obeda a je to hezke... Dekuji :)
Regina

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Regino, děkuji, doufám, že i tak oběd chutnal:-).

Anonymní řekl(a)...

Ach ano :) Ja si proste na takove veci potrpim. Asi pred tremi lety jsem byla na vylete v Policce a sla jsem samozrejme na hrbitov. A od hrobu Bohuslava Martinu byla mezi vetvemi stromu takovym okenkem mezi listim videt vez kostela, kde se narodil... Tak tam jsem taky slzela :)
Regina

operadream@centrum.cz řekl(a)...

V tom případě si k pátečnímu obědu vezměte minimálně 1000 kapesníků. Otevřete-li si v tento den tyto stránky, budete je potřebovat:-)).

Anonymní řekl(a)...

Ahoj,

nedávno jsem ve Zlonicích byl. Památník jsem navštívil (příjemná průvodkyně mi pustila varhanní verzi Zlonických zvonů), ale předtím jsem si samozřejmě počkal na poledne - na zvonění skutečných Zlonických zvonů. Později mi ale slečna (viz výše) připomněla, že to bohužel nejsou ty, které slyšel Antonín Dvořák (jak vysvětluje cedule u kostela).
Výlet do Zlonic ale každému vřele doporučuji - a to nejen kvůli Dvořákově památce, ale také proto, že v nedaleké hospodě mají skvělý zabijačkový guláš. :-)
Štěpán