čtvrtek 11. června 2009

Ročníkový koncert - Kateřina Kněžíková a Gabriela Petirová


Jsou umělci, jejichž koncerty pravidelně vyhledávám a vždy se již po skončení koncertu jednoho těším na další. Tímto příkladem je Kateřina Kněžíková, jejíž vystoupení v galerii HAMU na Malostranském náměstí v Praze jsem si dne 2.června 2009 nenechal ujít. Vždy o nich pak rád napíšu na tyto stránky.


V této chvíly je však nutné dodat, že interpretkou večera nebyla jen výše zmíněná Kateřina Kněžíková, ale i další mladá pěvkyně, jejíž jméno, přiznávám, jsem nikdy předtím neslyšel. Gabriela Petirová se zcela stejnou měrou zasloužila o vynikající dojem z celého večera. Bude-li i ona pokračovat tímto způsobem v započaté cestě, máme další velkou šanci někoho skutečně zajímavého "mít".

Kateřinu Kněžíkovou na klavír doprovázel jako vždy výtečný profesor Jaroslav Šaroun, Gabrielu Petirovou pak neméně pozorně docentka Ladislava Vondráčková. Nástrojem byl klavír značky Bohemia piano.


Z programu uvedeného níže není jasné, která z pěvkyň zpívala který kus, dodávám tedy, že v první půlce večera to byl Handel, Slavický a polovina písní Richarda Strause v podání Kateřiny Kněžíkové a Caccini, Schneider-Trnavský a rovněž Strauss v podání Gabriely Petirové.

Druhá polovina večera byla ve znamení árií. Gabriela Petirová byla Markétkou a Musettou, Kateřina Kněžíková Julií a Terinkou.

Oba hlasy se na závěr spojily ve skvělé zazpívaném i zahraném (!) duetu z Mozartovy Figarovy svatby.

Na každém koncertě, kde se zpívají operní árie, vyhlížím můj oblíbený kratičký kousek "O mio babbino caro". Živě jsem ji slyšel jen jednou, v Rudolfinu ji loni na Pražském podzimu jako přídavek výtečně zazpívala Karine Babajanyan. Kéž bych se jí jednou dočkal i od Kateřiny Kněžíkové. Přijde mi, že je tato slavná árie pro její hlas jako dělaná.


Malý délkou, velký kvalitou, to byl koncert, který pro mě byl obrazně řečeno v tento den báječným zakončením série koncertů Pražského jara.


5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zítra 20:00 Smetanova Litomyšl - zahajovací koncert v přímém přenosu na Vltavě - KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ!

Lenka

Anonymní řekl(a)...

Kdybych věděla, že tento koncert na HAMU je, byla bych tam! Gabriela Petirová je mi neznámé jméno, ale doufám, že ne nadlouho.

Lenka

Tantris1978 řekl(a)...

Ach jo - měl jste nám dát vědět!
A není na fotografiích v šedém "vršku" Helena Kaupová? (Strašně špatně totiž poznávám lidi na fotkách) Poslední dobou ji v Praze není skoro slyšet, ale podle mne je to výborná Hraběnka (Figarova svatba) a Mimi. Měl jsem rád i její Jenůfu a Rusalku.

Anonymní řekl(a)...

Je to opravdu paní Kaupová. Je velká škoda, že se objevuje minimálně. Skvělá Mimi , Rusalka a její Jenůfa myslím, pořád nemá konkurenci. D.H.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Tantris: No jo, nenapadlo mě to...
Už dlouhé měsíce dopředu jsem věděl, že PJ pro mě bude J.D.Floréz, M.Janková, B.Fink, S.Graham, T.Hampson a K.Kněžíková:-)