čtvrtek 4. června 2009

Nové tváře ve světě opery - díl první jménem Virginia Tola


Dnešním dnem začínám nekonečný seriál, který by vám měl minimálně dvakrát do měsíce přinést miniprofil zajímavého (buďto trochu médii neprávem opomíjeného a nebo dosud relativně mladého) pěvce, o kterém jste zkrátka možná ještě neslyšeli.

Co takhle jméno Virginia Tola? Tato mladá argentinská sopranistka má za sebou vystoupení v operních domech v Římě, Turíně, Los Angeles, Madridu, Valencii, Buenos Aires a dalších. Po vítězství v pěvecké soutěži v Oslu následoval trojitý zlatý úspěch v soutěži Operalia, která, jak většina z vás jistě ví, je případě úspěchu zcela jistým raketovým startem k mezinárodní kariéře mladých pěvců. Jejím zakladatelem je Plácido Domingo.


Nadějná pěvkyně už na důležitých a prestižních scénách zpívala role jako Violeta, Mimi, Michaela a mnoho dalších. Je to jedna z budoucích hvězd a bude se dobře prodávat? Zejména o ten prodej v dnešní době jistým skupinám jde a tito lidé nemusí být bohužel milovníci opery. Milovníci opery samotné, to jsme my. Poslechněte si dvě ukázky a udělejte si tuto pěvkyni názor sami.

video 1
video 2

Těžko říci, byla by Anna Netrebko tou Annou Netrebko, jakou je teď, kdyby její zjev nebyl takový, jaký je. To samé Elina Garanča. Stejného potenciálu má možná mnoho různých mladých pěvkyň po celém světě v mnoha zemích a nikdo si jich nevšiml a ani nevšimne. Jen prostě možná nemají to štěstí... Píšu jako podnět k zamyšlení. Sám hloubám, jak to vlastně je.

9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

No,další zajímavá tvář a evidentně i zajímavý hlas. Neznal jsem,už jo,budu sledovat.
Všechno je obrovský byznys,nejdůležitější asi je se nenechat pohltit uplně.
K.

Anonymní řekl(a)...

Prozradíte nám, kdo bude z méně známých pěvců následovat v dalším profilu? Těším se moc, vidím, že si potřebuji rozšířit obzory ve velkém! Děkuji
Terka - České Budějovice

shyZ@seznam.cz řekl(a)...

Vážený kolego,jsme na tom stejně!Také si říkám,jaký marketingový tah je za prosazením jednotlivých interpretů na světové operní nebe.Vřele souhlasím s tím,že krásných,technicky skvěle vybavených hlasů je skutečně všude po světě dost a dost.Přesto je asi nejdůležitější být ve správný čas na správném místě a snad - potkat ty správné lidi.Prostě to "umět" samo o sobě nestačí.Navíc-všimněte si,že operní hvězdy dneška vypadají jako manekýny a manekýni!Mnohokrát jsem si pomyslela,zda by v dnešní době Monserrat Caballé prorazila.... :-)

shyZ@seznam.cz řekl(a)...

Děkuji za příslib toho nekonečného seriálu!Máme stejný problém!Také jsem mnohokrát přemýšlela,co přispěje k tomu,že někdo udělá skutečně mezinárodní operní kariéru.Nebudeme si nalhávat -technicky výborně připravených, barevně velmi zajímavých hlasů je všude po světě jistě dost a dost.Konečně tato mladá zpěvačka je toho zářným příkladem!Ovšem jak se dostat do toho vrcholového operního klanu je pro mě jaksi záhadou!Sleduji,jak skvělé marketingové tahy mnohé týmy operních hvězd dělají,a nezbývá než přiznat si, že je to všechno byznys.Snad být ve správný čas na správném místě,potkat a zaujmout ty správné lidi v tak vysoké konkurenci...Prostě džungle pro ty nejodolnější,protože kdo do toho kolotoče vstoupí,ten se musí otáčet!Doufejme naivně,že to budou ti nejlepší!Sledujete,že dnes nejde jen o tu technickou připravenost,ale i krásný zjev je dnes samozřejmostí,protože i ten prodává?Mnozí moji přátelé,kteří opeře neholdují,mě začali podezřívat,že jsem namísto operních hvězd začala obdivovat modelky a modely,když viděli fotky dnešních operních hvězd.To klišé o tlustém tenoristovi a korpulentní, nejlépe hodně vysoké operní divě, tak to už dáááávno neplatí.
Zkusme tedy společně doufat,že v tom záhadném výběru zvítězí skutečně jen ti nejlepší!

Anonymní řekl(a)...

Když si uvědomíme,jaké jsou reakce na některé pěvce, například na Brownleeho po Popelce na blogu V.Drábové, které přímo ukázkově nevhodně ukazovaly, že nebyl-li to princ z pohádky, mohli klidně doma zůstat u CD....dnešní business si uvědomuje, že právě o tuto část publika, kterému jde spíše o vizuální dojem než hudební, by přišly.
shyZ,pěkně jste to napsala a dodávám že i já se těším na další pěvce.
K.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Jediná pěvkyně, kterou jsem v poslední době viděl a skutečně jako manekýna nevypadala je Stephanie Blythe, které v přenosu z MET zpívala Orfea.
Zajímalo by mě, jak vypadala Monserrat Caballé, když jí bylo třeba 30 let? Byla stejná?:-)
Ano, snad přeci jen nakonec vítězí ti nejlepší.
Hodně otevřeně se o businessu zmiňuje Norman Lebrecht ve své knize "Mýtus jménem maestro", který je sice o dirigentech, ale bude to asi podobné. Doporučuji všem, autor tam dává pěknou sodu i dirigentům jako je Muti, Barenboim či Maazel, atd.
Omlouvám se, dovolím si další jméno neprozradit, nebyla by to pak novinka:-)

Dana Šimková řekl(a)...

Asi tak rok dva zpět jsem četla jeden článek o pěvcích dnešní doby. Byl dost tvrdý a nečetl se mi dobře (po pravdě mě připravil o spoustu iluzí). Dnes opravdu to není "o hlase", ale o vzhledu a o tom, zda za tím pěvcem jdou davy, ať už je uchvátí čímkoli a ty přináší peníze. Je to prachách, o ničem jiném. Jsi nachlazený? Nechceš zpívat? Žádný honorář! Poprvé, budiž, ale kdo uklidní ty rozvášněné davy diváků, nechceš si to rozmyslet? Podruhé? Běž si hledat jinou práci, nashledanou. Skoro by donutili pěvce zpívat i na úkor jeho možností (nejednou se tak stalo!). Myslím Gheorghiu (mám zafixované, že to byla ona, kdybych si to špatně pamatovala, omlouvám se) se tam zmínila o tom, že lidé se nechtějí dívat na bídu, že kolikrát zažila sama, že umírající Violettu nikdo nechtěl vidět s černýma kruhama pod očima, bledou... vždy bude nalíčená a svěží. Třeba i na úkor role! A bylo to i v jiných operách... Je to opravdu teď už jen o penězích. :-( Buďme šťastní, že nevidíme dál, než na konec jeviště!

Anonymní řekl(a)...

Leonora3 rekla:
Dano, shyZ, opearadreame:ano, opera je predevsim o zpevu i kdyz i tady jde o penize, tak jako ve vsem.
Mila Dano, proc by zpevak, ktery nezpiva, je nachlazeny, indisponovany atd. mel dostat honorar? Cozpak jste ochotna zaplatit za vstupenku, ktera stoji 100 Euro hned dvojnasobek, zaplatit toho kto mel zpivat, plus toho kto to
odvede? (to si muzu hned od zacatku koupit lepsi vstupenku za 200 Euro!)? Ja taky jako ucitelka
dostanu zaplacenu pouze za tu hodinu, kterou oducim.

Jeste k vzhledu a k La Superbe, tedy M. Caballe. Zminku o ni od ShyZ jsem cetla zrovna pri poslouchani jejiho alba, kde zpivala Aminu z La Sonnambula. Zaverecnou radostnou scenu mam moc rada a interpretaci M.Caballe z toho co znam radim hned po Marii Callas, na jednu pricku s Cecilii Bartoli.
Vsichni mame v pameti Natalie Dessay, ale cozpak by ona mohla zazpivat to, co zpiva La Superba?Ano, Belliniho, Donizettiho, mladeho Verdiho, ale take Butterfly, Turandot, Lady Macbeth. Kdyz posloucham Caballe jak zpiva Giocondino "Suicido!In questi fieri momenti", beha me mraz po zadech.
Nevim, jak vypadala Caballe ve 30, ale vim , ze mezinarodni karieru zacala jako 32 r.debutem v Carnegie Hall zaskokem v Lucrezii Borgii za Marilyn Horne a byl to taky triumf, ze titulek z NY Times po koncerte znel: Callas+Tebaldi=Caballe
Kdyz jsem ji pred dvema lety videla ve Vidni jako Vevodkyni z Crakentorpu v La filla du regiment
(predevsim mluvena role, obsazovana celebritami v "duchode") Caballe dostala aplaus pri prvnim kroku na jevisti, aniz neco rekla. Vzdyt se nam i odvdecila a "zajodlova" nejakou rakouskou lidovou operetni melodii (Donizettimu to na opernim Olympu jiste udelalo radost,i kdyz to v jeho notach nebylo, stejne jako nam v hledisti).

Stephany Blythe je dama monumentalnich rozmeru, videla jsem ji z rady G (tedy 7.) primo v Met, ale zpiva nadherne a s noblesou. Ale taky jsem videla in natura ve Vidni i v Met monumentalniho Othela a Calafa (videla jsem tuto roli zaspivanou i zpevaky mensich rozmeru, ale nikdy ne tak dobre a tak vzdy dam prednost Johanu Bothovi (krasny, stihly Mario del Monaco je jiz po smrti). A taky jsem videla tak tlustou Toscu v ENO v Londyne, ze
jen tak, tak dobehla na hradby Andelskeho hradu, aby se vcas vrhla do Tibery (ty stejne potize mela i nedavna Tosca ve Vidni) a dalo by se pokracovat.
Pokud vidime v prenosech z Met zpevaky jako supermodely a superhvezdy, neni to zrcadlo celeho operniho deni ve svete. Je dobre, ze nam obcas i z Met daji nejakou poucnou lekci o vzhledu, jak se to stalo nedavno pri opere La Cenerentola, protoze do opery chodime predevsim kvuli krasnemu zpevu.
(Navic dnesni vizazisti a divy plastickej [nebo estetickej?] chirurgie delaji uplne zazraky, nekteri zpevaci a predevsim zpevacky z USA [napr. znama stalice z Met] s pribyvajici lety vypadaji porad lip. Ktovi, co by udelali dnes s Monserat Caballe, kdyby o to stala - na fotografiich
je to vsak krasna dama, ktera nepotrebovala zadne retusovani!)

Marci řekl(a)...

Přátelé - co se týká specielně Montserrat Caballé, tak jsem viděla některé její fotky - odhaduji cca okolo jejích 20 - 35 let a je na nich docela štíhlá a ano, krásná. Navíc krása je hodně relativní pojem - ona bez ohledu na její váhu se mi po obličeji líbila vždycky. Ale ten její hlas - to je unikát, který si nemůžete s žádným jiným splést. Já myslím, že by se bez debat prosadila i dnes.
No a že je svět byznysu tvrdý - on je svět tvrdý tak jako tak. Zaměstnavatel - a vlastně ani sociálka podnikateli nebo zaměstnanci přece dneska za neodpracované dny taky po určitou dobu nic platit nebude, pokud budeš nemocný. No a pokud se ve světě byznysu točí větší peníze, je to prostě vždycky tvrdší.