pátek 19. června 2009

Koncert Národního divadla Smetanově Litomyšli 14.6.2009


Překrásným dnem byla neděle 14.6.. Věnoval jsem ji své rodině, návštěvě hrobu Bohuslava Martinů, výletu na zámek Nové hrady, přípravě na „úžasný“ nadcházející pracovní týden, půlhodinovému telefonátu plného vášní se svým šéfem, jízdě na kole v délce 60km, dvěma lahvím Poličského piva jménem Otakar (fantastická jedenáctka světlý ležák – klikněte pro zvětšení a pozorně si přečtěte zadní etiketu:-) ), nákupu nikaragujské kávy a dvou doutníků, koncertu Národního divadla Smetanově Litomyšli, těsně přen ním však ještě fotografování malebných měst Polička a Litomyšl (včetně podivných uměleckých výtvorů v areálů zámku v Litomyšli) a těsně po něm pak pozorování západu slunce, které mým očím (určitě i jiným) vymalovalo takové barvy, až to bylo k nevíře. Ač jsem vášnivý milovník vína a ještě větším milovníkem povídání o něm, pozdě večer zvítězil maličkatý Jack Daniels v kombinaci s knihou o krásách Afriky a myšlením na někoho mi moc milého, komu zrovna nebylo nejlíp.


Proč tento pro někoho možná podivný začátek? Jen tak, v době kdy jsem si sedal k notebooku jsem měl (tak jako naštěstí stále ještě často a tuto frekvenci nehodlám měnit) skvělou náladu, opeře se na těchto stránkách věnujeme skoro stále, mnoho jiných věcí si v životě zaslouží naši pozornost.

Samotný koncert měl čtyři velké momenty. Voka v podání skvělého Ivana Kusnjera, Terinku v interpretaci sice indisponované ale i přesto výtečně zpívající Kateřiny Kněžíkové a Manon, kterou k mému milému překvapení výborně přednesla Maria Haan. Přípravou na Salome, na kterou jedu právě dnes 19.června s přáteli do Drážďan (v hlavní roli Nadja Michael, páni já se těším!) byl Tanec sedmi závojů.
V tento večer měli návštěvníci koncertu možnost slyšet i Aleše Brisceina, Marii Fajtovou, Miloslava Podskalského a překrásného páva, který na nádvoří osobně zdravil návštěvníky toalety.

3x foto Petr Malota, Smetanova Litomyšl, o.p.s.©2009
V druhé půli koncertu byl tento hrdina slyšet i na II.zámeckém nádvoří, tuším že doprovázel Aleše Brisceina


Tomáš Netopil svými výraznými gesty vedl dobře hrající orchestr Národního divadla. Netuším, jak se jmenuje první čelista tohoto tělesa, viděl jsem toho už hodně, ale nikdy jsem nikoho neviděl hrát s takovým nadšením! Tento mistr svého nástroje by evidentně i rád zpíval, dirigoval a tančil (Tanec sedmi závojů by zjevně zvládl!) zároveň. Bylo to milé, kéž by takových hráčů bylo více!

Stručně a jasně, to je všechno:-). Krásný víkend!

Několik fotografií z Poličky......Nových Hradů...
...a Litomyšle...


5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Tomu říkám reportáž, ta modrá obloha na všech fotografiích opravdu říká, že bylo nádherné počasí. Moc povedené. V Poličce jsem byl asi 3x, ale ani jednou u hrobu BM...genius loci jistě zafungoval, že? Litomyšl považuji za nejkrásnější město České republiky, koncert o kterém se píše, jsem bohužel musel vynechat.
Jindra

Therese řekl(a)...

Moc hezké fotografie. Závidím výlet do Litomyšle! :-)

T.

Anonymní řekl(a)...

Krasny vylet, krasne fotografie a jiste krasne zazitky. A jak to ted vypada s tim vyhledem od hrobu Bohuslava Martinu? Podle stinu na fotce se zda, jako by ty stromy snad vykaceli??
Regina

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Děkuji za pochvalu fotek, snažil jsem se:-).
Ohledně výhledu od hrobu Bohuslava Martinů...přiznám se, nevím, spíš jsem koukal směrem k němu. On tam byl problém s nějakým výhledem od něj kvůli stromům?

Anonymní řekl(a)...

Nene, problem vubec ne, ale primo od hrobu bylo takovym okenkem mezi listim videt na tu kostelni vez, kde se Martinu narodil :) Ale za ty tri roky, nebo jak je to dlouho, co jsem tam byla, musi byt vetve stromu uplne jinde.
Regina