úterý 23. června 2009

Kdo vám zahraje Straussovy valčíky?


Dneska se vám pochlubím se svou další velkou slabostí. O opeře už všichni víte... Tentokrát to budou valčíky a melodie od členů rodiny Straussů.

Dávno, než jsem poznala operu, jsem zaslechla na jedněch narozeninách jako malá holčička valčík Na krásném mudrém Dunaji. Moc se mi líbil, ale museli jsme už odejít - před koncem skladby. Prosila jsem, abych si ho mohla poslechnout do konce. Nešlo to. Byla jsem ujištěna, že je to beztak pořád dokola. Konec iluzí... Tím na dlouho nadšení k Dunaji skončilo.


Pak jsme náhodou v televizi nahráli už nevím, co to mělo být, kreslenou verzi Modrého Dunaje, kdy na hladině plavaly labutě. Mám to snad spojené i s ošklivým káčátkem... Konečně aspoň zkrácená verze té úžasné melodie!

Vrcholem všeho bylo, když jsme si pořídili k jedněm Vánocům první CD a byla to kolekce Mistrů klasické hudby (vysílali ji dlouho v TV a jako dárek k tomu byl koncert Tří tenorů a Vánoční sbory). Co tam nebylo? Nejslavnější skladby od Johanna Strausse ml. Dunaj zněl od té doby u mě několikrát za sebou. Jednou mě i napadlo složit na něj text, aby se dal zpívat. Někde ho mám napsaný, už si ho moc nepamatuju, ale ústřední melodie měla text "tam na Dunaji labutě plují..." :-)


Proč tak široké rozepisování? Chtěla jsem vystihnout, co pro mě Strauss "znamená". Bylo to něco, na co jsem se moc těšila a co mi otevřelo dokořán cestu ke klasické hudbě. Straussovy valčíky jsou velmi oblíbené a dost často je slyšíme na různých koncertech, oslavách, plesech... Dnes se chci zastavit hlavně u těch koncertů.


Když se řekne Radeczky pochod, vždycky se mi vybaví Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků a nadšené tleskání diváků do rytmu dirigované nějakým slavným dirigentem. Filharmonikové a jejich nádherný Zlatý sál (jelikož spousta z nás netuší, kde je, asi se budete divit stejně jako já, když jsem zjistila podle mapy, že při nedávném "zabloudění" ve Vídni jsem kolem něj šla. Stojí hned za rohem od Státní Opery, když jdete směrem k Belvederu souběžně o ulici níž, než je ta hlavní, po které se přijíždí k Opeře... Všude je spousta cedulí na Musikverein - to je ono!). Každý rok zahajuji díváním se (letos jen poslechem) na Novoroční koncert. Bez něj už to mnoho let opravdu nejde! Jakmile vždycky skončí hlavní program, už se s mamkou předháníme, která z nás trefí ten 3. přídavek (je vždy Dunaj, Radeczky a něco dalšího). Někdy je to Císařský valčík, jindy něco jiného...

Jak jsme tu nedávno psali, o vstupenky je obrovský zájem a musí se o ně losovat už rok předem. Že je beznadějné Filharmoniky vidět naživo? Vůbec ne! Nemusíte ani jezdit na drahý Salzburský festival. Mívají koncerty v Shönbrunnu (ceny vstupenek mi zatím nejsou známy) a jinde, proslavený Ples v Opeře doprovází také oni a jak jsem zjistila, budou 3. 9. na festivali v rakouském Grafeneggu pod taktovkou Zubina Mehty hrát Webera a Brahmse. Nejdražší vstupenka stojí 99 euro a na stání ji seženete za 11 euro... A vstupenky ještě jsou!!! Myslím, že pro příznivce Filharmoniků není nad čím váhat. Jen já ho asi nestihnu :-(...


kontakt na Filharmoniky: http://www.wienerphilharmoniker.at/
na grafeneggský koncert: http://www.grafenegg.at/programm/2750Další orchestr, který vám rozhodně zahraje Straussovy valčíky, nemá prostě na vybranou! Je to Johann Strauss Orchester patřící slavnému houslistovi André Riemu, koho jiného by hráli, než díla skladatele, jehož jméno nesou ve svém názvu?! :-) Láká vás zajet si někam se na něj podívat? Mám skvělou zprávu! V září, v lednu a únoru bude na turné v Německu a radostná zpráva pro Jižní Moravu - v květnu ho máme v Rakousku a hlavně 29. 5. ve Vídni!!! Jen tak mimochodem, kdo se ke mně přidá na Vídeň? :-)) V Salzburku zatím nejlevnější vstupenka stojí 51 Euro, v Linzi 47... Kolik to bude ve Vídni si raději netroufám odhadnout, ale většinou to těch 50 Euro je... Už, abych začala šetřit! :-)


Poté, co jsem viděla na DVD několik jeho koncertů, usoudila jsem, že se většinou hraje to samé... Není to ale na škodu! Dunaj a Radeczky nelze vynechat, na mnoha jsem slyšela i Ravelovo Bolero, Valčík na rozloučenou podpořený skotskými dudáky, občas se tam vloudí i nějaká ta operní árie... Rozhodně ale nenechá publikum jen tak sedět na židlích a nejpozději v polovině koncertu je vyzve k tanci - u valčíků se přece nedá sedět!!! :-) Atmosféra je vždycky úžasná.


Stránky na Rieho: http://www.andrerieu.com/site/index.php?id=home&L=0Třetí orchestr, který asi bude chtít trochu větší představení, nese jméno Die Flotten Geister. Osobně jsem byla asi pětkrát na jeho koncertu a musím říct, že vždy to byl obrovský zážitek. Ve Slavkově u Brna před několika lety založili českou Společnost Johanna Strausse. Oficiální společnost sídlí v Rakousku. Kdo jiný by měl být jejím hlavním zakladatelem a držet nad ní záštitu, než poslední potomek rodiny Straussů? Pan Eduard Strauss byl ve Slavkově osobně asi čtyřikrát a co mě vždy moc potěšilo, hned si mě a mamku při dalším setkání vybavil a hlásil se k nám s radostí.


Fotka, na které jsem s ním vyfocená už je opravdu památeční - aspoň 10 roků stará... Rozhodně na něm jsou pořád patrné nějaké ty Straussovské rysy. Byl to opravdový nefalšovaný Strauss! :-) Setkala jsem se tak s velmi příjemným a veselým mužem, který byl vždy obrovským ozdobením a zážitkem večera. Většinou sedáváme v první řadě (to už mi asi na koncertech nikdo nevezme... :-)) ) a hned na druhém koncertě jsme seděly vedle něj.


Co vám na koncertě zahrají? Věřte nebo ne, už jsem u nich zažila i koncert bez Dunaje. Po pravdě to bylo "divné"... :-)) Věřím, že nejen nám ten Dunaj jaksi chyběl. Hrávají všechny Strausse a jejich současníky, jeden koncert byl čistě Straussovský a Lehárovsky, jiný jsem zažila doprovázený sborem Gaudeamus, který nám dokonce zazpíval originální sborovou německou verzi Modrého Dunaje!!!, další byl namíchaný, takže nám zahráli i některé Uherské tance a asi nejkrásnější (i když bez Dunaje) byl zaměřený na operetní árie. Zpívali nám Luisa Albrechtová a Miro Dvorský (bratr Petera Dvorského). Kde jinde by se mohly hlasy tak nádherně nést s ozvěnou, než v Historickém sále slavkovského zámku?


Jiří Preisinger je prvním houslistou tohoto orchestru a vždy oslní nějakou skladbou. Kdy a kde si můžete orchestr poslechnout? Téměř každý rok přijíždí do Slavkova - letos jsem ho bohužel prošvihla - dozvěděla jsem se o tom o dva dny později... :-( Vždycky přijížděli v červenci, ale letos už v květnu. Takže na příští rok budu hlídat plakáty a kdyby něco, dám vědět!!! Hlídejte i v Praze a jinde, jezdí i do jiných koutů ČR a stojí opravdu za to zažít jejich koncert. Jestli s nimi ještě jezdí pan Strauss, to nevím, na dosud posledním koncertu jsem ho neviděla, ale třeba to byla jen náhoda.


PS: Kde tento orchestr sídlí? Svět je malý... Částečně ve Vídni a hlavně v Coburgu, kam jedeme někteří v srpnu na Hampsonův recitál :-D! Třeba tam některé hráče potkáme...

Zde si je můžete aspoň v ukázkách poslechnout: http://www.johann-strauss.org.uk/recordings/index.php3?content=spirit.html
tady jsem něco našla o koncertu k výročí Johanna Strausse otce: http://www.arpeggio.de/index.php?id=1643
Nějaké oficiální stránky a informace o budoucích koncertech jsem bohužel nenašla. :-(


Berte to jako pozvánku na trochu jinou klasiku, než je námi tolik oblíbená opera. Uvítám jakékoli informace o koncertu některého z těchto orchestrů, ale i jiných, které hrají Straussovy valčíky. Nepochybuji o tom, že jich je po světě mnoho. Ani bych se nedivila! Když teď tak často jedu do Vídně a přejíždím přes Dunaj, hned mi naskočí ta známá melodie, a při příští návštěvě poběžím omrknout aspoň zvenku ten Zlatý sál a hned sem vložím fotku! :-)

PS: A takto vypadá Johann Strauss v "růžové" podobě!

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Moc příjemné čtení, netušíte, kdo bude dirigovat novoroční koncert WP 2010? Mým oblíbeným je Císařský valčík. A miluju baletní scény o pauzách!
Nepamatuje si někdo, od kterého roku ČT vysílá (vysílala) tyto koncerty?
Ála

Therese řekl(a)...

Hezký příspěvek. Nicméně. Nic proti Straussům nebo jejich hudbě, ale zmiňovat v jednom příspěvku jeden z nejlepších orchestrů světa (Wiener Philharmoniker) a člověka, který vážnou hudbu przní, kde a jak jen může (Andre Rieu), mi přijde lehce nevkusné!!

Pro Álu: "Neujahrskonzert 2010 unter Georges Prêtre" - titulek tohoto článku http://www.wienerphilharmoniker.at/index.php?set_language=de&cccpage=news_detail&set_z_news=666 ;-)

Dana Šimková řekl(a)...

O nevkusu s Riem by to bylo na dlouhou debatu :-). Asi je to věcí názoru. Někdo ho má rád, jiný ho nemůže ani vidět... Znám i horší případy "prznitelů"! :-D