neděle 7. června 2009

Basbarytonista Ildebrando D'Arcangelo - nové Ferrari ve stáji Deutsche Grammophon


Ildebrando D'Arcangelo (1969) v operním světě debutoval již začátkem 90.let, mnoho z nás se s ním již setkalo na některém z operních DVD, ti kteří již za operou i cestují, ho budou znát pravděpodobně i z živých produkcí v nejkvalitnějších divadlech celého světa.


Je mj. fantastickým Figarem, Dulcamarou, Escamillem či Leporellem, i když u poslední jmenované role si myslím, že má dost velké rezervy, co se hereckého výrazu týče.

Opět je to pěvec s atraktivním vzezřením, hudební vydavatelství Deutsche Grammophon po něm zcela jistě nesáhlo náhodou, prodávat se bude velmi dobře.


Má za sebou spolupráci s dirigenty jakými jsou Claudio Abbado, Riccardo Chailly, Myung-Whun Chung, Sir John Eliot Gardiner, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Bernard Haitink, Nikolaus Harnoncourt, Christopher Hogwood, René Jacobs, Riccardo Muti, Seiji Ozawa, Antonio Pappano či Sir Georg Solti.


V této a příští sezóně zpívá například v Deutsche oper Berlíně a ve Vídni titulní roli v Donu Giovannim, ve Vídni pak dále Mefistofela (Faust), Escamilla a Mustafu (Italka v Alžíru). Produkcí je samozřejmě mnohem více v mnoha dalších divadlech.

Na podzim u Deutsche Grammophon vyjde jeho debutové album, bude věnované Handelovi. Dalším projektem v roce 2010 pak bude Mozart.


3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Že má rezervy v hereckém výrazu jako Leporello? Soudíš podle záznamu ze Salcburku 2006? Tak tam mi přišel po herecké stránce naprosto geniální! Giovanni a Leporello jsou tam spíš kumpáni než pán a sluha a myslím, že D'Arcangelo i Hampson to hráli výtečně. A celá inscenace má velmi nápaditý začátek a konec, které oba o vztahu těch dvou postav hodně vypovídají.

B.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Na youtube je více ukázek z jeho Leporella. Salcburskou nahrávku znám velmi dobře a ano mám pocit, že to je osobnost s takovým hereckým potenciálem, že ho v této roli nevyužívá naplno. Nicméně, je jisté, že co by i za to někteří jiní dali.

Anonymní řekl(a)...

leonora3:

Ferrari je to prave prirovnani k I.D'Arcangelovi.Poprve jsem ho slysela jako hrabete Rudolfa na CD nahravce Belliniho La Sonnambuly s Cecilii Bartolli a J.D.Florezem, tedy v te nejvybranejsi spolecnosti, triumvirat nejvyssi kvality! Na jare jiz primo na scene v Staatsoper jako Escamilia v Carmen, (s Veselinou Kassarovou a Josem Cura). Role Escamilia je napsana jak pro neho, krasny tmavy hlas, urostly pocerny jizan, ktery se snad na Escamilia ani nemusel licit. Taky jako svihacky zaletny elegan Don Giovanni s Renem Pape coby Leporelem. V jedne i druhe inscenaci primo "dreamteam" po pevecke i herecke strance. Obe inscenace byly starsiho data (Carmen - vice nez 30 let stara Zeffireliho rezie i scena a Don Giovanni taky velmi klasicka inscenace, zvlaste kdyz porovnam s tim, co jsem videla zde v Cesku, Bratislave, Norimberku);s takovym teamem jim ani leta neubraly na pusobivosti.