středa 13. května 2009

Rozhovor se sopranistkou Martinou Jankovou pro blog Opera dream


Vážená paní Janková, děkuji vám za přijetí pozvání k tomuto rozhovoru.

Pokud jsem dobře obeznámen, vrátila jste se před pár dny z cest. Popište nám, prosím, jak vypadal měsíc duben sopranistky Martiny Jankové?

Na začátku dubna jsem se vrátila příšerně nachlazená z Ameriky, kde jsem právě debutovala jako Zuzanka ve Figarově svatbě pod vedením Franze Welsera-Mösta, s Clevelandským orchestrem, který se dnes pokladá za nejlepší orchestr Ameriky a musím říct, že bylo úžasné s nimi spolupracovat. Kvůli mému nachlazení jsem musela bohužel odříct derniéru naší skvělé haydnovské produkce La fedelta premiata, a tak mě po uzdravení čekaly už jen projekty dva : Bachův Magnificat s Markem Minkowskim a Haydnovo Stvoření s Adamem Fischerem. Poté jsem konečně mohla odjet na už dlouho vytouženou dovolenou s rodinou.

Co význačného vás dále čeká do začátku léta?

Hned po mém recitálu na Festivalu Pražské jaro začinají zkoušky na Cosi fan tutte s úžasným režisérem Svenem Ericem Bechtolfem a Franzem Welserem-Möstem, tuto produkci natočíme tak jako Dona Giovanniho a Figarovu svatbu pro EMI na DVD.
Než odjedu na Salzburgský festival, čekají mě ještě koncerty s Nikolasem Harnoncourtem na jeho Festivalu Styriarte v Grazu, budeme se věnovat dalšímu letošnímu jubilantovi Händlovi a provedeme jeho oratorium Jephta, dále pak písňový večer na Ženevském letnim festivalu.


Na festivalových stránkách v upoutávce na váš koncert na Pražském jaru se dočítáme, že jste větší pěveckou hvězdou v zahraničí než u nás. I tento rozhovor věřím přispěje k tomu, že budete stejně velkou pěveckou star všude. Přesně za rok se ve Stavovském divadle stanete Iliou, dcerou trojského krále Priama, znamená to, že vás přeci jen (a nejen v opeře Idomeneo) v Praze uvidíme do budoucna častěji?

V České republice se objevím ještě letos na festivalu Moravský podzim a na Svatováclavském festivalu, koncerty jsou věnovány jubilantům B. Martinů, F.Mendelssohnovi a G.F.Händlovi. V rámci Pražského jara 2010 provedeme vámi zmíněného Idomenea a na Silvestra 2010 4. Mahlerovu symfonii s Českou filharmonii.


Už započaly přípravy pro tuto inscenaci? Už máte tuto roli nastudovanou?

Role Ilji je pro mě nová a moc se na ni těším, čas na nastudování budu mít až na podzim a zkoušky začinají v Praze 6.4.

Teprve před měsícem jsem vás poprvé viděl na záznamu inscenace Dona Giovanniho z Curychu na DVD. Vedle vašeho zpěvu jsem byl nadšený z toho, jakým způsobem hrajete, pohybujete se, tančíte. I toto nějak speciálně cvičíte nebo je to pro vás přirozené?

V Curychu máme to štěstí, že k nám jezdí herečtí režiséři, často sami herci, jako Sven E. Bechtolf, Claus Guth, David Poutney, Jens-Daniel Herzog či Mathias Hartmann. (První a poslední zmínění jsou slavní herci a režiséři vídeňského Burgtheatru, Mathias jej nyní i jako šéf vede.) Učí nás neopernímu, přirorozenému herectví, inspirují a motivují nás. To je velká pomoc. Strašně ráda hraju, na scéně se cítím jako ryba ve vodě.

Společnost EMI classics právě dala do prodeje curyšskou Figarovu svatbu, je to další DVD, na kterém se objevujete. Na nahrávku se velmi těšíme. Abychom se těšili ještě víc, prozraďte nám, prosím, na tuto inscenaci něco, co se běžně ten, kdo si DVD koupí, nemá šanci dozvědět.

Mým Figarem je muž Anny Netrebko, otec jejího syna Tiaga. Za naše výkony jsme byli mezinárodně jako ansámbl velmi chváleni. Myslím, že se nám to tak krásně povedlo právě proto, že se všichni tak dobře známe a máme krásné kolegiální vztahy. Všichni jsme také velikými fanoušky našeho dirigenta a i s manžely Glittenbergovymi, kteři dělali scénu a kostýmy, jsme si úžasně rozuměli a tak to byla naprosto harmonická produkce, která se zažívá zřídka. Doufám ,že se v tomto duchu zase sejdeme u naší nové produkce Cosi fan tutte.(taktéž Sven, taktéž manželé Glittenberg a Franz Welser-Möst).


Jak byste popsala osobnost dirigenta Franze Welsera-Mosta, který se v příštím roce ujme Vídeňské státní opery?

Myslím si, že je to pro Vídeň úžasná šance. Tento skvělý dirigent je nesmírně hluboká, sensibilní osobnost. Nese zpěváka jako na křídlech a motivuje k nejlepším výkonům, zpěvák se u něj cítí naprosto podpořen důvěrou a svobodný. Je to úžasný muzikant. Nesmírně ráda s ním pracuji a diskutuji.

Kdo je vůbec v Curychu vaším oblíbeným pěvcem kolegou/ní?

Tak například Malin Hartelius, Michael Volle, Carlos Chausson, Piotr Beczala, Jonas Kaufmann, Vesselina Kasarova, spolupracovat s nimi je obrovská radost.

U Supraphonu vám vychází CD, které obsahuje písně Josepha Haydna, váš recitál na Pražském jaru bude rovněž haydnovský. Lze nějak popsat recept, kterým lze na první poslech rozlišit písně tohoto skladatele od písní Mozarta? Jde to vůbec?

Osobně zpívám písně Haydnovy raději než Mozartovy, jsou nesmírně hluboké. Haydnův svět je pro mne jako kouzelná jeskyně, když do ní člověk vkročí, nestačí se divit, objevovat a obdivovat.

Jmenujte, prosím, jednu Haydnovu píseň, kterou jednoduše zpíváte nejraději. Má to nějaký důvod a nebo je vám jednoduše nejbližší bez nějakého popsatelného důvodu?

Miluji především The Spirit’s song pro jeho myšlenku tak úžasně podkreslenou hudbou.

Měla-li byste možnost se s tímto skladatelem osobně setkat a povídat si s ním, na co byste se ho ráda zeptala?

Jak se cítil, když se osvobodil od Esterhazyovskeho pouta a odešel do Anglie. Co to všechno znamenalo i pro jeho osobní život.


Píšete sama písně? Pokud ne, tak proč, pokud ano, bude někdy možnost je slyšet? Nebo-li, pokud byste cítila, že vámi napsaná píseň je kvalitní, byl by problém si prosadit, abyste ji mohla veřejně provést?

Bohužel nejsem nadaná kompoziční inspirací, ale neuvěřitelně ráda písně interpretuji v jakékoliv podobě : umělé i folklorní i třeba Ježkovy, do úplného jazzu jsem se ještě nepustila, ale moc se mi líbí.

Máte nové obsahově i graficky perfektně připravené webové stránky. Jak je pro pěvce v této době důležité se prezentovat právě i tímto způsobem?

Myslím si , že ve dnešní době je potřeba mít tuto internetovou vizitku, chápu ale že je to záležitost velmi drahá a ne všichni umělci si ji mohou dovolit.

Mnoho posluchačů slyšelo v rádiu v přímém přenosu z MET Renée Fleming. Tato jedna z největších pěvkyň dneška zpívala Rusalku. Její výslovnost češtiny byla ale překvapivě na velmi špatné úrovni. Jak vnímáte důležitost správné výslovnosti? A nemyslím tím jen češtinu.

Velice se snažím, vše co interpretuji, interpretovat co nejvěrněji, samozřejmě i co se týče originálního jazyka, vždy jdu za odborníkem a učím se od něj . Samozřejmě, že pokud čověk s daným jazykem pracuje jen zřídka, méně jej cítí a tím pádem nemá šanci všechny chyby sám korigovat. Čeština musí být pro naše zahraniční kolegy děsně težká, vidím to na svém muži, kterého se pokouším přes 6 let naučit trošku česky. Proto obdivuji třeba takovou Karitu Mattilu, u které člověk snad vůbec nepozná, že není Česka, když zpívá Jenůfu nebo Rusalku. To je neobyčejný výkon, nemá ani akcent.

Je něco, co vám z globálního pohledu vadí na dnešním světě opery?

Na dnešní opeře je prima , že máme možnost opravdu hrát, pohybovat se .Co je zase nevýhoda, že lidi tak hodně cestují a už skoro neexistují ansamblová divadla, hodně scén už je jen stagiona. Duch týmu a ansámblu mizi.


Otázka na závěr. Již na začátku jsme se dotkli léta, jak ho vy nejraději trávíte? Jak velké období si může pěvkyně jako vy dovolit prožít zcela bez hudby, bez cvičení, bez studia...?

Tento rok budu celé léto pracovat, nejdříve na curyšském, pak na grazském, ženevském a nakonec salcburském festivalu. Poslední letní týden budu k tomu pendlovat mezi salcburským festivalem a Curychem, kde začínají od 23.8. zkoušky na Giovanniho.
Toto léto a i celá příští sezóna je velmi náročná, a tak doufám, že rodině vše vynahradím v létě 2010, kde plánuji tříměsíční pauzu. Chceme chodit po horách, jet k moři, prostě užívat léta s celou rodinou. Naprosto bez cvičení, bez studia. Ale jistě ne bez poslechu hudby, na to jsme všichni do muziky příliš zamilovani.


Děkuji za rozhovor, moc se těším na váš koncert na Pražském jaru.

Příští týden si budete moci přečíst rozhovor s tenoristou Giuseppem Filianotim a mezzosopranistkou Janou Sýkorovou.

4 komentáře:

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Vážně moc pěkný rozhovor! Jen jsem při jeho čtení znovu zalitoval, že Martina Janková u nás zatím tak často k vidění nebyla. Ještě že aspoň existuje docela dost DVD z Curychu. - Moje dotazy pro ní: Jak dnes vzpomínáte na dobu svých začátků ve Státní opeře Praha? Třeba na to malé sólo v Tannhäuserovi? - Co lze po odchodu F.Welser-Mösta čekat od nového vedení curyšské opery? - Máte ještě toho nádherného černého psa?
Díky předem a držím palce! Vít

Anonymní řekl(a)...

Zajimavy rozhovor s Martinou Jankovou je take na serveru Lidovych novin:
http://www.lidovky.cz/karierou-platim-za-to-ze-mam-domov-drm-/ln_kultura.asp?c=A090513_143439_ln_kultura_jk
Regina

bianca řekl(a)...

Moc krásný rozhovor, hlavně mě zaujalo, jak paní Janková popisuje hereckou přípravu pěvců z Curyšské opery a jak je tím nadšena, jak jí to hraní, nejen zpívání, baví. Myslím, že skutečně tohle je ten správný trend, kterým by se měla opera ubírat.Škoda, že je Curych tak z ruky, jinak bych tam určitě jezdila častěji.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Odpovědi pro Víta od paní Martiny Jankové, které velmi děkuji.

Opera dream

1. Me zacatky ve Statni opere byly neuveritelne symbolicke, jen par roku na to jsem prave temi kusy, ktere jsem zpivala ve Stani opere debutovala jako zacatecnik v opere Curysske: v Tannhäuserovi a v Cosi a to pod taktovkou Franze Welsera-Mösta.

2.O novem vedeni Curysske opery nebudu spekulovat, pana Homokiho jeste neznam a jestli se pan Danielle Gatti opravdu stane Franzovym nastupcem, jeste neni definitivne potvrzeno.
Sama nevim, jestli zde zustanu? jaky bude spirit nasi opery?
Zazila jsem ji v nejvetsim kvetu, zacinala jsem v roce 1998 a Franz i pan Pereira prisli jen 5 -6 let prede mnou, zazila jsem s nimi ty nejkrasnejsi produkce , ktere jsem kdy videla a byla to pro me cest.
Franz u nas prave hostuje v Cosi a budu s nim delat s Clevelandskym orchestrem, jehoz je taktez sefem, Da Ponteho cyklus, takze se s nim jeste nerozloucim, a pan Pereira se stane Intendantem Salzburgskeho festivalu od r. 2011, co bude pote nevim, ale moc jim obema jejich uzasne vyzvy preji.Jsou to muzi na pravem miste.
3.Nase Eysha prave oslavila 3 roky a chova se k 10 mesicnimu Ondreji bajecne.

Srdecne Vas zdravim
Martina Jankova