pátek 15. května 2009

Juan Diego Floréz v Rudolfinu - zážitek na celý život

Juan Diego Floréz je v pravém slova smyslu král, který návštěvníkům Rudolfina přinesl zážitek na celý život. Souhlasíte se mnou?
Ohromný potlesk, přídavek z Lazebníka sevilského, Rigoletta a k tomu Granada včetně stovek úsměvů a nespočetně podpisů pro zájemce o autogram, to bylo završení nezapomenutelného večera.

Dojem nezkazily ani výbuchy ohňostroje, které venku započaly s árií z Donizettiho Dcery pluku a bohužel byly výrazně slyšitelné i uvnitř. Nezkazil ho ani ostudně se chovající kameraman České televize, který před začátkem koncertu vyloženě řval po chodbách Rudolfina na již příchozí návštěvníky koncertu, aby byli zticha, protože se nestihl rozhovor s paní Jitkou Novotnou natočit včas. Pracují-li v této státní instituci takovíto lidé, není se čemu divit, že je v morálním rozkladu. Jak může s takovýmto člověkem paní Novotná pracovat, nechápu.

ještě horký autogram

24 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Nádherný koncert bez pochyby, ten ohňostroj....nebyl přímo pro Floréze? Fantastický zazpívaný Nemorino! Zjevením pro mne docela byl i Vévoda z Rigoletta...Na to se bude dlouho vzpomínat
Tomáš

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Ano, zážitek na celý život! Zažil jsem Flóréze naživo zatím jen na dvou představeních, ale s koncertem se to nedá srovnávat - byla to zase úplně jiná, báječná a nezapomenutelná atmosféra! Člověk teprve skládá dojmy a až časem bude schopnější trochu většího nadhledu...

Marci řekl(a)...

Co říct? Já nemám slov. Pořád vstřebávám ten nádherný zážitek ze včerejška. Naplnila se do puntíku všechna očekávání, nádherný koncert, jedinečná atmosféra. Miloši, zážitky byly tak silné, že se mi podařilo zapomenout i na toho pořvávajícího kameramana.

Anonymní řekl(a)...

A já musím říct, že mám ještě o jeden zážitek navíc. Jaký? No protože jsem vás včera poprvé, všechny nadšence a blázínky, co tyhle stránky připravujete, poznal ve skutečnosti:-) Přešli jste v mé hlavě z virtuálního světa do světa skutečného. Spát jsem tak šel nejenom s utichajícím zpěvem JDF v hlavě, ale i se spoustou nápadů, o které se s tak fajn lidmi, jako jste vy všichni okolo tohohle blogu, chci podělit. Třeba někde na společném setkání.

AB

Vlasta řekl(a)...

Panu Flórezovi patří obrovský dík nejen za překrásný večer s intenzívními prožitky,ale i za hlubokou stopu v duši, která mi po jeho koncertě zůstala. Velmi těžko se mi hledají slova k vyjádření pocitů spokojenosti a štěstí, ale duše je naplněna až po vrch.

Zdravím vás všechny nadšence a blázínky /opakuji se po panu AB /a těším se opět na viděnou a to docela brzy na Hampsonově recitálu.

Tantris1978 řekl(a)...

Tento komentář už tu z větší části byl, ale rozhodl jsem se ještě něco dopsat:
Floréze sleduji od r. 2002 (Rossini Arias). Byla to láska na první pohled - doslova: jedno z mála alb, které jsem koupil kvůli obalu. Od té doby jsem na něj nedal dopustit (to už po poslechu), kupoval všechna CD, dokonce šel na operu do kina... Belcanto Spectacular mne již nechalo poněkud chladným a dnešní koncert mi to potvrdil - Floréz JE dokonalý, ale shledal jsem, že mne (čímž zdůrazňuji čistě subjektivní - jak jinak - pocit) jeho hlas nic neříká. Bylo to hrozné zjištění. Jako když potkáte nádhernou modelku (modela, dosaďte si dle vlastních preferencí) a ono nic. Postrádal jsem barvu hlasu, místy jsem navíc měl problémy ho na balkon slyšet. Pokud zase někdy přijede, samozřejmě půjdu, dokonce se na něj rád vypravím do bližší Evropy, protože to se jen tak neslyší, ale... Sám jsem z toho na rozpacích... Jinak asi nejvíce se mi líbila Una furtiva a ovšem Mes amis..., kde jsem slyšel něco víc, než "jen" "chladnou dokonalost".

bianca řekl(a)...

Tantrisi, i já sleduji Floreze zhruba tak dlouho, jako Vy, poprvé jsem se s sním setkala na jaře 2003 ve Vídni, zpíval v Náměsíčné.... Bylo to jako zjevení a já pak po několik let nevynechala snad jediné jeho představení, které bylo někde, kam se dalo rozmně dojet ( a díky tomu jsem se téměř finančně zruinovala). Souhlasím s Vaším názorem - dnešní Florez už není to, co býval. V prvních letech mě každé jeho vystoupení znovu a znovu přivádělo do vytržení, byla z nich cítit spontánnost, mladická dychtivost, touha riskovat - a vůbec nevadilo, když to občas díky tomu i technicky zaskřípalo. Ale byl v tom život a ne kalkul, jako je tomu dnes. To, že opakuje árii Ah mes Amis v La Scale a v MET a v rozhovorech tvrdí, že vlastně ani netušil, že je tam nějaký zákaz encore, to je prostě čistý marketinag a to mi vadí. Jen nesouhlasím s jednou věcí. Podle mého názoru byl ten pražský koncert výjimkou. Zde na mě Juan Diego opět působil opět jako kdysi zamlada, všetně toho chybného nástupu na jednu árii. Je pravda, že na Ah mes amis jsem už po těch letech mírně alergická, ale zde v Praze mi to až tak nevadilo. Možná k tomu přispělo i publikum, kde většina lidí ho asi slyšela naživo poprvé a v sále proto byla cítit taková zvláštní atmosféra..... Barva jeho hlasu je naprosto fascinující, jak už jsem kdesi psala, vyvolává v člověku až jakousi závislost ´- Vaše tvrzení, že jste postrádal barvu hlasu,proto naprosto nechápu. Florez je perfekcionista, což se projevuje v tom, že z jeho zpěvu dnes cítíte hlavně snahu o co největší dokonalost a zejména v opeře je to na úkor vcítění se do role a jejího věrohodného ztvárnění. Ale o barvě hlasu není možno diskutovat - jeho hlas je naprosto ojedinělý a občas, když ho slyším ( např. Orfeo a Euridice loni v Madridu), mám pocit, že takhle nějak zní zpěv andělů...

Vlasta řekl(a)...

Pane Tantrisi,jistě máme každý jiný posluchačský vkus, ale v případě Flóreze je to škoda, že nenaplnil zcela Vaše očekávání.Patřím k těm, kteří ho viděli a slyšeli naživo poprvé.Jinak jsem ho měla naposlouchaného nesčetněkrát z CD, z přenosů MET, z MEZZA a pod.Ale až teď v Rudolfínu mě v pravém slova smyslu oslnil.Seděla jsem v 5.řadě ,takže jsem nejen dobře slyšela, ale i detailně viděla.Pan Flórez byl před každým číslem maximálně zkoncentrovaný a připravený podat perfektní výkon.Viděla jsem zblízka,jak precizně pracuje s hlasem a s dechem.Viděla jsem , jak se pomalu uvolňuje při aplausu a ke konci se rozzářil. On je velmi kultivovaný člověk a není a nebude nikdy ten, který sotva vstoupí na jeviště, už ovládne publikum, tak jak to umí třeba Villazon.Flórez okouzlí a přesvědčí až svým vrcholovým brilantním výkonem .A co se týče jeho barvy hlasu, ta je podle mého názoru na jeho vysoko posazený tenor neobvykle krásná.

Tantris1978 řekl(a)...

2Bianca: Máte pravdu: přesně takto musí zpívat andělé - jsou bezpohlavní, dokonalí a pro smrtelníka chladní :-)
Bohužel mi mé bývalé povolání nedovolovalo vzít si dovolenou dle přání, nemohl jsem na něj zajet. A jednou, když to užuž bypadalo, do toho zas vlezlo něco jiného.
A jestli Floréz kalkuluje? Já bych za ty peníze kalkuloval taky :-)
2Vlasta: Asi jsem měl také volit přízemí, ale na druhou stranu Rudolfinum není zas tak velké, abych měl mít problémy slyšet na balkón (sluch mám skvělý, kdyby si chtěl někdo rýpnout. Aspoň zatím).
2all: Přes víkend jsem si přeposlouchal všechny Florézovy recitály a čím starší, tím lepší. Arias for Rubini už pro mne ztrácí na zajímavosti.
Každopádně jsem rád, že se Vám všem líbil, protože mu stále přeji jen to nejlepší.
PS: Ale já vlastně nechci říct, že se mi nelíbil, jen jsem asi čekal...

operadream@centrum.cz řekl(a)...

K výše napsanému dodávám, že s velmi podobným názor na Floréze mě druhý den po koncertě seznamoval můj bývalý spolužák ze střední školy, o kterém jsem ani netušil, že na koncertě byl. I pro mě jsou to překvapivé postřehy, zároveň však velmi zajímavé.
Každopádně je pravdou, že je Florézův hlas nevelký a že slyšitelnost nahoře nebyla ideální a vzhledem k tomu, jak je Rudolfinum "malé" by mě zajímalo, jak tento hlas ozvučí MET či Vídeň? Bohužel nemám zkušenost.
Víte, jaký Ty máš na toto názor? Byl jsi nahoře.

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Nemyslím, že by Flórez měl až tak slabý hlas, je sice útlejší, ale zase docela dost průrazný. "Naživo" při běžném představení jsem ho zažil zatím dvakrát - ve Vídni při Dceři pluku a v Pesaru při Otellovi (Rodrigo), a rozhodně byl slyšet velmi dobře. Stejný je můj dojem i zpátečního pražského koncertu - i když je pravda, že na několika místech bylo dost zřetelné, jak orchestr při "svém sólu" bez Flórezova zpěvu šlápl do pedálu, a těsně s nádechem JDF zase citelně ubral na síle. Takové rozdíly v hlasitosti zase až tak běžné nejsou - aspoň takový byl můj pocit. Ale na druhou stranu, proč ne? - A ještě něco - nejdřív ale před další větou zdůrazňuju, je to věcí osobního vkusu, každý ho máme trochu jiný, a každý máme svéuši a rozum. Ale V.Drápelovou jsem dnes poprvé v MFD viděl - právě koncertu JDF - dát 100%. Najdete i na idnes.
Vít

Vlasta řekl(a)...

Tak já těch 100% od paní Drápelové vidím podruhé.Poprvé to bylo loni po přenosu Dcery pluku z MET.Tam zpíval Flórez s Dessay.Asi jste to všichni viděli, ta inscenace byla opravdu mimořádně vydařená po všech stránkách.

Tantris1978 řekl(a)...

Takže s čistým svědomím mohu prohlásit, že kromě jedné věty bych se pod recenzi paní Drápelové mohl podepsat. Jen ta procenta bych viděl jinak. Za Dceru pluku bych dal ale 110.
A končím s Florézem (tady).

Tantris1978 řekl(a)...

Takže s čistým svědomím mohu prohlásit, že kromě jedné věty bych se pod recenzi paní Drápelové mohl podepsat. Jen ta procenta bych viděl jinak. Za Dceru pluku bych dal ale 110.
A končím s Florézem (tady).

Vlasta řekl(a)...

Víte, čtu si znovu váš poslední příspěvek,kde se zmiňujete ,jak orchestr ubral na síle při Florézových nástupech.To je určitě dobře.Jak jsem se dočetla,Franklin pravidelně diriguje orchestry doprovázející J.D.F.na koncertech, takže F.dobře zná a citlivě na něho reaguje.Dirigenta jsem bedlivě pozorovala při orchestr. číslech,kdy na to byl čas,a byla radost na něho pohledět.Ten umí "hecovat " a vytáhnout z orchestru i nemožné! Ačkoliv Pražská kom. filharmonie je vynikající samozřejmě i pod jinou taktovkou.
Miluju pozorovat dirigenty a poslouchat hudbu přes dirigenta, v opeře to samozřejmě stíhám jen občas, pokud na něho vůbec vidím.Tak jsem byla nadšena i z Armiliata ve Vídni, ohromně citlivě vedl orchestr vzhledem k zpěvákům i sborům,fantazie.

Marci řekl(a)...

Nevíte někdo, jestli to bude dávat Rozhlas?

Kateřina řekl(a)...

Dobrý večer všem operním milovníků,
již jednou jsem sem o svém zážitku z koncertu J.D.Floreze psala, ale bohužel se mi nepovedlo publikovat a komentář se mi ztratil.
Tak po několikadenním vydýcháváním zklamání, ale hlavně kvůli pracovnímu zaneprázdnění, píšu znovu až teď.
Pro mě byl koncert JDF pravděpodobně na dlouho ůthe best of", co jsem kdy na koncertu zažila.
Koncert jsem vyslechla na balkoně v sektoru na stání a můžu říct, že s výhledem i poslechem jsem byla nadmíru spokojená. Tento sektor jsem vyzkoušela poprvé a to hlavně pod "tlakem" ekonomické situace a hlavně mé čím dál větší závislosti na tak krásné hudbě. Takže v krátké době si užiji 5 koncertů na PJ, přídavky z MET a také Rusalku v ND (viz. můj příspěvek k tématu Rusalky).
Ale zpět k Florezovi. Přiznám se, že prvně mě upoutal díky přenosům z MET. Jsem v klasické hudbě a opeře pouhá začátečnice, zatím jsem byla jen veliká fanynka Evy Urbanové a stále jsem, a teď si začínám rozšiřovat obzory.
Takže koncert Floréze byl BÁJEČNÝ, JEDINEČNÝ, SKVĚLÝ!!!!!
Nikdy předtím jsem nezažila takový koncert, kdy již po první arii obecenstvo křičelo bravo a v závěru koncertu bylo několik standig ovations a frenetické dupání publika na balkoně. Fakt extáze :)
A vůbec mě nevadilo, že celý koncert stojím, neboť zážitek byl nádherný, ještě teď z něho žiju :)
Trochu mě zkalil radost ten ohňostroj poblíž, trochu jsem se styděla za pořadatele, ale Florez situaci parádně zvládl a dělal jakoby nic, vždyť vlastně tuhle árii zpívá ve vojenském prostředí.
Tak a teď se po Rusalce těším na Hampsona. Je plánováno setkání operadreamu před koncertem Hampsona??? Ráda bych vás poznala, neboť strašně ráda vaše příspěvky zde čtu, je to pro mě vysvobození z každodenního stereotypu. Takže v úterý nahledanou. Kateřina :)

bianca řekl(a)...

Kateřino, plánujeme se v úterý sejít v 18.30 ve vstupní hale Obecního domu, pak si zajdeme někam sednout a popovídat. Tak jestli to na Vás není brzy, přidejte se.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Ano, ano, Kateřino, i my Vás rádi poznáme, sraz v 18:30, přesně jak píše Blanka.
A děkuji za Váš názor a komentář, stejně jako za všechny ostatní, jsou vždy přínosem! Děkujeme za milá slova...

shyZ@seznam.cz řekl(a)...

Ohledně dotazů na sílu hlasu JDF.. Slyšela jsem jej vícekrát ve Vídni a Drážďanech, v opeře i na koncertě. Musím říci, že jeho hlas není žádný obrovský fond, ale přesto s ním umí úúúžasné věci! Já jsem na jeho koncertě seděla na balkoně-střed,2.řada a neměla jsem s poslechem žádný problém. Asi jsem měla nějaké šťastné místo! Ani ve vídeňské opeře se mi nestalo, že bych jej neslyšela (na stání v přízení i na galerii..)
Mimochodem-komentář ke hře orchestru - asi překvapuje jen tady u nás v Česku, kde se mnohdy místo hudby produkuje hluk bez ohledu na interprety. Všechny mé zážitky z Vídně byly dosud překvapivé právě tou dynamickou kázní a ohledy ke zpěvákům. Proto bych v tom neviděla žádné "šetření" zrovna v případě JDF! Je to asi rutina u nás nevídaná.
Já osobně jsem byla z koncertu nadšená a už napjatě vyčkávám na program vídeňské opery a tituly, ve kterých JDF budeme moci vidět a slyšet. Má závislost na jeho zpěvu totiž stále trvá a můj bezmezný obdiv k jeho hlasovému růstu prozatím taktéž! Mě osobně přesvědčil, že je nejen talentovaný a velmi pilný, ale navíc úžasně inteligentní( zvláště ve výběru rolí vhodných pro jeho hlas).
A na závěr díky PKF za skvělý výkon, je to skutečně skvělý orchestr, mohu-li se, jako amatér, k jeho výkonu vyjádřit.

Tantris1978 řekl(a)...

Ale program Vídeňské státní už je zveřejněn i s obsazením!

Marci řekl(a)...

Tantrisi, pošlete odkaz. Díky.

Tantris1978 řekl(a)...

http://www.wiener-staatsoper.at/Content.Node2/home/spielplan/saisonvorschau.php?month=

shyZ@seznam.cz řekl(a)...

Jejda...Tak já jsem pod tíhou pracovních povinností tu Vídeň zaspala? Díky za upozornění, asi si udělám krásný páteční podvečer a budu tvořit itinerář na co a kdy příští sezónu! :-)