sobota 9. května 2009

Dnes Popelka! Náš blog na stránkách dnešního účinkujícího tenoristy Lawrence Brownleeho !

Dnes konečně přichází den, kdy se zase doufám ve velkém počtu sejdeme v kinech na přímém přenosu z MET! Neváhejte na blogu Věry Drápelové nebo zde po návratu z přenosu zanechat své dojmy.

Mám velkou radost, že se na internetové prezentaci Lawrence Brownleeho skutečně objevil náš blog.

Klikněte na obrázek pro zvětšení a nebo rovnou navštivte jeho stránky (sekce média) či si přečtěte rozhovor, který jsem pro vás s ním zajistil.

Z časových důvodů v příštím týdnu zařazuji na místo původně plánovaného rozhovoru s Giuseppem Filianotim rozhovor s paní Martinou Jankovou, která vystoupí 17.května na Pražském jaru. Tenorista Giuseppe Filianoti bude následovat týden poté spolu s mezzosopranistkou Janou Sýkorovou.

Opera dream...

22 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Tedy bylo to krásné, pan Brownlee je ale malinký! Ale moc sympatický musím říct, že se mi jeho hlas líbil. Garanča nádherná na pohled i poslech, vyrazila mi dech, lituji, že když tu v Praze byla, nebyla jsem tu já:-(.
Taky vám přijde, že když Hampson mluví, že to je jako by zpíval? Má tak nádhernou barvu hlasu!!
L.

Dana Šimková řekl(a)...

Moc se mi to líbilo, Brno opět nešetřilo potleskem a zase jsme se sešli v naší skupince příznivců opery všichni! V Brně nás chodí 7 "stálých", takže je příjemné se se všemi sejít, navíc, když si všichni, aniž bychom to věděli, koupíme vstupenky do stejných řad, nebo hned míst za sebou, jako dnes... :-) A co mě nakonec pobavilo, bylo, že ve vlaku cestou domů si před uličku sedli manželé a pročítali si zrovna program Popelky... Svět je malý!

Hampson byl opět "k sežrání" - už se nemůžu dočkat, až ho uvidím, Garanča mě oslnila a Brownlee mile překvapil. Moc se mi líbily i ty dvě sestry a otec (pořád jsem si říkala, odkud ho znám... jasně, Schicchi!). Všichni se mi dnes líbili a příjemně jsem se pobavila a zasmála. Tu pohovku chci mít doma a hned bych si dala kousek dortu! :-D

Anonymní řekl(a)...

A taky John Relyea se krasne posloucha, nejen kdyz zpiva, ale i kdyz mluvi :) Nadchl me uz jako Mefistofeles ve Faustove prokleti.
Regina

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Kino Centrál v HK dnes snad poprvé bez jakéhokoliv výpadku, což je úplně skvělé! Škoda jen, že bylo zaplněno jen cca z poloviny. S tímto skvělým kinem (kde dnes měli i perfektně zvládnut prodej vstupnek na příští sezónu), které mi přijde úplně ideální, se loučím, protože se začíná vysílat v Jablonci a mám to přeci jen o dost blíž. Smad to tam bude stejně vynikající jako v Hradci.
Je mi jasné, proč se Ramiro zamiloval na první pohled. Když mi v Praze Elina Garanča vyšla vstříc se společnou fotografií a já se culil do objektivu, připadal jsem si vedle ní jak král:-).
Nádherná hudba, nádherný večer...a John Relyea? Výtečný pěvec, který má na to, být jednou legendou, moc mu fandím.

bianca řekl(a)...

Popelka byla báječná jako vždycky. Brownlee mě mile překvapil hlasově, ale opticky to bylo slabší, zvlášť když srovnávám s Florezem. Garanča byla skvělá, báječně obsazené byly i role sester a především mě nadchl Corbelli jako Don Magnifico. John Relyea je velmi charismatický, vím, že jsem ho už v nějaké opeře viděla, ale Foustovo prokletí jsem neviděla, poradíte někdo, v čem ještě zpíval ?
S Hampsonem je to pravda, má nádherný hlas i když jen mluví - nejvíc se mi ale líbí, když mluví německy. To pak teprve zní jako píseň! I s těmi roztomilými chybami.
Krásný dojem z představení mi ale dokonale zkazilo, že uprostřed prvního dějství při krátké přestavbě scény se najednou někteří diváci zvedli v domnění, že už je přestávka a odcházeli ze sálu, ani za sebou nezavřeli dveře. A co bylo ještě horší, když pak pochopili, že to ještě není přestávka, po jednom se zase asi 10 minut courali dovnitř. Strašně to rušilo. Myslím, že přestávky jsou přesně časově určeny na rozpisu, tak by pořadatelé neměli diváky pouštět ven dřív, než o přestávce. přestávka.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Blanko, Relyea například Puritáni od Bellinoho či Macbeth (oboje z MET), vyšlo na DVD. Parádní záležitost, doporučuji!

operadream@centrum.cz řekl(a)...

A s tím odcházením, to je tedy věc...:-(. V HK nikoho vůbec nenapadlo, že by se měl v daný moment zvednout....

bianca řekl(a)...

Díky Miloši, obojí jsem viděla, tak proto mě byl tak hrozně povědomý.

bianca řekl(a)...

No, já chápu, že to bylo trochu tím, že většina diváků tu operu asi vidělo poprvé a tak si nebyli jisti, jestli už to je nebo není přestávka. Od toho tam ale jsou ty dívčiny u dveří, aby je případně zase vrátily na místa. Jenže tu byl dnes ještě ten druhý faktor - a to prodej vstupenek na novou sezonu a ten v Aeru tedy moc nezvládli. Před přestavením to všichni nestihli, takže ti, co tak dychtivě odcházeli ještě před koncem jednání, spěchali právě k pokladně, aby si vstupenky mohli koupit.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Jedna z povedených sestřiček :

http://www.rachelledurkin.com/

Vlasta řekl(a)...

Musím se přidat-překrásný večer!Byla jsem nadšená ze všech a ze všeho.I z Hampsona .Místy jsem nevěřícně kroutila hlavou, jak je možné tohle všechno uzpívat.Všichni skvělí.Nejvíc mne překvapil Brownlee.Byl vynikající,nakonec jsem si oblíbila i jeho vizáž.Roztomilý Méďa s brilantním hlasem.Klobouk dolů.Snad by ho to neurazilo.Garanča nejen skvělá, ještě i krásná, i výborná herečka.
Jednu vadu přece zmíním.Zvuk. Buď moc nastavené basy nebo celkově příliš silný zvuk, v němž basy místy až nepříjemně rezonovaly.Vnímal to někdo také tak?Ale na celkové kráse to neubralo,spíš drobnost.

Marci řekl(a)...

Z mé strany opravdu spokojenost. Garanča - nádherná po všech stránkách. Brownlee - hlasově se mi moc líbil, vizuální nedostatky nahradil bezprostředností, je to sympaťák.
Vedlejší role skvěle obsazeny - zejména vynikající Corbelli, Relyea...
Je to ale jediná inscenace, kterou jsem viděla, takže mě docela láká vidět i některé starší.

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Na blogu V.Drápelové kdosi píše, že Garanča působila oproti Bartoli jako "krásné, ale nemastné neslané nudle". To já musím říct, že Garanča se v mých očích a uších Bartoli v téhle roli rozhodně vyrovná. Koloratury v podání Bartoli jsou přece jen trochu jakoby sekané, a taky její hlasité nádechy občas ruší. Co si o tom myslíte? A znáte někdo Popelku v režii Ponnelleho? Pravda, jeho některé inscenace dnes už působí trochu jako muzeum. Ale zrovna jeho Popelka mi příjde přece jen ještě o fous dokonalejší, než ta z MET - jakkoli jsem si jí skutečně s radostí vychutnal.

Radek řekl(a)...

Musím souhlasit s Biancou, ten hromadný odchod při přestavbě byl opravdu nesmírně rušivý, tedy spíše pak ten příchod. Ale opravdu bych nikoho neomlouval, protože každý divák si může na dveřích do sálu přečíst na minuty přesně, kdy začíná přestávka. Zastal bych se, ale kina Aero se zahájením předprodeje. Bylo mi od začátku jasné, že o předprodej bude velký zájem a před představením se vytvoří fronty. Vytisknout 9 vstupenek je opravdu dost časově náročné. Mám dojem, že kino Aero otevřelo pokladnu už v 15.00 hodin a kino Světozor, kde se daly zakoupit vstupenky i do Aera už v 10.30. Byl jsem si koupit vstupenky na příští sezonu ve Světozoru do kina Aero v sobotu ve 14.00 hodin a u pokladny nikdo nestál, nákup proběhl bez potíží a paní pokladní byla nesmírně ochotná. Měl jsem možnost vybírat z prázdného sálu. Je dobré odebírat zpravodaj o přímých přenosech z MET, kde o těchto otevíracích dobách Aero informovalo. A po nákupu vstupenek jsem si koupil vanilkovou a citronovu zmrzlinu :-)

Marci řekl(a)...

Já myslím, že možnost internetového nákupu vstupenek by všechno zjednodušila.

Dana Šimková řekl(a)...

Jak vidím, zlaté Brno! U nás se normálně dají objednat a koupit vstupenky přes internet! (výhoda je i to, že to máme rovnou pod Národním divadlem Brno a pokladnu máme skoro na každém rohu...). Já už mám zarezervované vstupenky na všechna představení dopředu, počkám si, jak dopadne soutěž a až pak se rozhodnu, která představení si koupím. Další dobrá věc - v Brně není tak narváno! :-) Pořád je ještě dost místa (jen Turandot je krapet narvaná...)

radames řekl(a)...

Můj hlavní dojem ze soboty je okouzlení, kterému se moc nechce mluvit. Ale po pár dnech už se sebe něco dostanu.
Garanča má nádherně, seversky zabarvený hlas. Zní snivě, a to se k Popelce hodí. Je to podmanivá herečka, která má opravdový cit pro detail a umí mluvit každým pohybem a záchvěvem své tváře (Víte, Bartolli má sice oheň a umí strhnout, ale Garanča se, mylím, do role ponořila mnohem hlouběji). Pokud jde o pěveckou techniku, je na tom velmi dobře a je na sebe hodně přísná, pokud jde o to loučení se s Rossinim. Není to sice typicky kolaraturní hlas a nezpívá Rossiniho kudrlinky tak lehce jako třeba diDonato, ale i tak klobouk dolů. Přesto věřím, že jí může romantičtější repertoár sedět ještě víc. Rád bych ji ale ještě někdy viděl přímo divadle jako Popelku nebo Rosinu.

Brownlee je na jevišti velmi roztomilý a je to skutečný rossiniovský tenor. Florezův hlas se mi pořád líbí víc a taky jej asi vede s větší lehkostí, ale jsem rád, že máme v Brownleem někoho, kdo s ním může hrát vcelku vyrovnanou hru. Pokud jde o vzhled, nemohu nikomu vnucovat svůj názor, ale pořád si myslím, že opera a Hollywood jsou poněkud jiné sféry estetických kritétirí. A navíc vypadal skutečně roztomile. Bravo Larry!

Asi jen málo činoherních herců má smysl pro humor srovnatelný s Corbellim. Pro neitalštináře poznamenávám, že má dosti příhodné jméno. Corbellare znamená dělat si z někoho dobrý den, případně někoho vtipně přelstít. Sice mi ještě více vyhovuje, když je Corbelli v komedii tím, kdo vyhrává (třeba Gianni Schicchi, ale i jeho Dandini na Metplayeru ze stejné inscenace), ale i s Donem Magnificem si věděl rady. Každé slovo vyslovoval s konkrétním záměrem, každý pohyb měl smysl a celkově mi jeho projev přišel velmi zahuštěný. Prostě pořád něco. Navíc velkolepý a přítom ohebný hlas plný výrazu. Pokud jde o komedii, já vidím jediné srovnání u Fernanda Coreny a dnes u Bryna Terfela.

Simona Alberghiniho jsem slyšel úplně poprvé a byl to dojem velmi slušný. Možná mi jeho hlas není vždy příjemný, ale rozhodně se nemusí bát koloratury a také přispěl k bohatému dění na scéně. Bylo vidět, že si své dočasné povýšení do role prince užívá a chce z něj vytěžit co nejvíc. Konfrontace Dandiniho s Magnificem byla oboustranně jiskřivá a byl to asi komediální vrchol večera.

Určitě nezpochybňuji, že John Rylea je velký pěvec s impozantním hlasem. Jeho barva se ale hodí spíše na temnější role jako byl Banco nebo Mefistofeles, a ne na dobrotivého dědečka. Nakonec i jeho Alindoro měl něco do sebe, ale větší trefa by byl se svým sladkým hlasem Michele Pertusi, kterého jsme minule slyšeli jako Rodolfa v Náměsíčné(Alindora zpívá na Metplayeru).

Dirigent Benini tomuto repertoáru samozřejmě rozumí a tentokrát se mi zdálo, že kromě precizního zvuku orchestru a dobré souhry s jevištěm se mu podařilo přijít i s některými zajímavými tempy, a to už v předehře.

Mimochodem, když teď Garanča chce opouštět Rossiniho, v jakých rolích byste ji chtěli vidět? Ví se, že se teď chce hodně věnovat Carmen, bude dál zpívat Charlottu ve Wertherovi, Belliniho Romea a Adalgisu, Octaviana, ale co dál? Myslíte, že by jednou mohl přijít Wagner, což by byl můj tip(Erda, Fricka, snad i Kundry)? A co velké verdiovské role?

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Charlotta, Octavián, ale třeba i Romeo jsou pro Garanču určitě super role, je v nich výborná. S tou Carmen (a taky někdy v budoucnosti Wagnerem) si ale už vůbec nejsem jistý - byť právě Carmen chce Garanča příští sezónu zpívat docela často. Těch několik árií téhle opery na nedávném pražském koncertě na mne působilo trochu rozpačitě - a nebyl jsem sám. (Podobně mi v téhle roli, podle árií, které zatím předvedla, nesedí ani Magdalena Kožená). Možná to je tím, že člověk podlehl zvyku, že Carmen musí zpívat tmavší hutnější hlas. A možná to je taky tím, že zatím nejlepší Carmen, kterou jsem přímo v divadle zažil, byla J.Obrazcovová.

Marci řekl(a)...

No a co třeba Eboli v Donu Carlosovi?

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Já byl z její Carmen nadšený, takže tvrdím, že jí bude tato role úspěšně provázet celý umělecký život.

Tantris1978 řekl(a)...

Vídeň pro příští sezónu slibuje zajímavý troják: Carmen s Garančou, Villazonem a Netrebko...

Dana Šimková řekl(a)...

Tantrisi, po pravdě mám na tento troják velký zálusk, pokud seženu "oběť", která mě tam doveze, odveze a odstojí se mnou celé hodiny, je to jasná věc! :-) Ale mám už několik tipů, možná budu mít aut víc, než lidí... Co, kdybychom udělali hromadný zájezd?