pátek 22. května 2009

A co takhle kontratenor? Pod značkou EMI classics se představuje Philippe Jaroussky


Máte zkušenost s kontratenory? Líbí se vám jejich interpretace? Znáte nějakou nahrávku? Zažili jste některého z nich živě? Poznáte zpěv kontratenora od ženského hlasu? Je to vůbec možné?

Společnost EMI classics nabízí pod svými křídly jméno Philippe Jaroussky. Mladý francouzský pěvec je prezentován albem Opium. Jistě by se mohlo jednat o špičkovou záležitost v oboru barokní hudby. Nevím, neměl jsem možnost slyšet, pokud vy ano, podělte se, prosím, o zkušenosti.

Z dalších známých kontratenoristů můžu jmenovat Briana Asawu, Davida Danielse, Michaela Chance, Jochena Kowalskiho či Andrease Scholla.

Mnoho informací o kontratenorovém oboru (v angličtině) najdete zde.

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Na kontratenory si člověk musí zvyknout, je to skutečně trochu jiný hlas - takže se od ženských rozeznat dá. Já osobně je mám velmi ráda, jejich "umělost" mi vyhovuje.

Katka

Anonymní řekl(a)...

Ahoj všem,pěkné stránky,objevil jsem dnes. Zajímavé téma. Neví někdo o současném či dřívějším kontratenorovi z ČR? Já ne.
Luboš Krásný

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Luboši, jednoho konratenoristu u nás bych znal. Původně - aspoň co vím - studoval na konzervatoři hru na cimbál a dirigování, pak se dal právě na zpěv v tonhle oboru. K vidění, resp. slyšení byl třeba jako Dominik Hašek v opeře Nagano v pražském Stavovském, v současné době vystupuje spolu se Soňou Červenou v opeře A.Březiny Zítra se bude... (o Miladě Horákové) v pražském Kolowratu.

Anonymní řekl(a)...

A jmenuje se Jan Mikušek. A je vážně skvělý.
Další je třeba Hasan El-Dunia (ano, je to Čech:-)), ale ten zpívá i tenorové party.
A je jich víc.

B.

Anonymní řekl(a)...

Leonora 3:
Kontratenori...
ten nejvzacnejsi a nejzridkavejsi hlas. V opere si musime na leccos zvyknout a akceptovat, pokud se chceme nechat unest pravdivosti a emoci pribehu. Osobne by radeji videla a slysela Gluckovho Orfea s kontratenorem, jenze i Metropolitni uvadela tuto Gluckovu operu s kontratenorem Davidem Danielsem a Maija Kovalevskou v r. 2007 (s James Levinem) pouze jednou v cele sve historii. (Jen Toscanini dirigoval Orfea s Luise Homer v Met 24 krat.) Vyslechnete si Danielse na youtube v "Ombra mai fu". Je to bozska hudba v nadherne a adekvatni interpretaci. Osobne ji dam prednost pred interpretaci vsech mezzosopranu, ba i Stephanie Blythe (videla jsem jejiho Orfea v Met v lednu) i kdyz ji NY Times nazvaly zpevackou stoleti.
Leonora3

Anonymní řekl(a)...

V ČR je ještě jeden kontratenor, který má velice vzácný sopránový kontratenorový rozsah. Jmenuje se Pavel Rudolf PLASCHE a nyní zpívá v pražském provedení muzikálu Fantom opery v tenorové roli: Ubalda Piangi.