středa 27. května 2009

Christoph von Dohnányi a jeho excelentní Bruckner, Hugo Wolf v podání Thomase Hampsona

Je těžké psát ihned po koncertě o něčem, na co jsem se celý rok těšil, tedy jen několik vět, jako podnět pro vaše dojmy. Koncertní síň Obecního domu byla zaplněna trochu více než ze dvou třetin, což bylo opravdu smutné zjištění.
Očekávání byla více než velká, výsledek pak zcela úchvatný. Ryze operní nadšenci mi prominou, začnu od Antona Brucknera, kterého Christoph von Dohnányi (letos slaví 80 let) podal přenádherným způsobem. Devátou symfonii mám na nahrávce ČF s Lovro von Matačičem a bylo zajímavé porovnávat! Dojem ze hry NDR Sinfonieorchester Hamburg byl výtečný, stejně jako v Rudolfinu, kde se nám 28.února 2008 představil jako host sezóny České filharmonie pod taktovkou Alana Gilberta. O tomto koncertu jsem se rozepisoval již zde.
Thomas Hampson překrásnými písněmi Hugo Wolfa dokonale doplnil večer, nicméně je mi jasné, že pro někoho byl on právě hlavním programem a Bruckner doplňkem. Naslouchal jsem každému slovu, četl hru orchestru, vnímal pěvcovu tvář, vnímal dirigentova gesta. To vše najednou na mě pak působilo jako dar, který mi už nikdo nikdy nevezme. Poděkování všem umělcům, další překrásný večer.

Autogram Christopha von Dohnányi


Thomas Hampson v zákulisí Obecního domu po svém vystoupení

20 komentářů:

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Své dojmy bych rozhodně nepopsal lépe. Jak Hampsonův Wolf, tak i Dohnányiho Bruckner jsou skutečně zážitky na hodně hodně dlouho. Říkal jsem si, že to snad ani nemůže být pravda, taková neskutečná dokonalost - v souhře, v technice, ve výrazu, prostě naprosto ve všem. Takřka nikdy, ani při těch skutečně silných dojmech, se mi při závěrečném potlesku nestává, že bych chtěl koncert vrátit na začátek. Včera bych ale hned poslouchal znovu!

bianca řekl(a)...

Miloši, jsi strašně rychlý, sotva jsem přišla domů a otevřela počítač, tak už tu byl tvůj komentář. Mimochodem - neměla jsem takové štěstí jako Thomas Hampson při příchodu do Obecního domu - viděli jsme ho přicházet kolem půl osmé hlavním vchodem a sotva vkročil dovnitř, spustil se neskutečný liják - já to schytala při výstupu z autobusu naplno, takže jsem přišla úplně promočená. Přiznám se, že já jsem už večer nebyla schopna nic napsat, musela jsem to všechno nejdřív nějak strávit. Přesně jak píšes pro mě byl vrcholem večera Hampson - písně Hugo Wolfa mě naprosto nadchly. Zajímavé bylo i to, co o nich říkal po koncertě v rozhovoru s Bělohlávkem - že Hugo Wolf je i autorem instumentace pro orchestr, ale že sám je v tomto provedení nikdy za svého života neslyšel. Druhou část koncertu jsem absolvovala převážně se zavřenýma očima a nechala na sebe hudbu jen tak působit - jen občas jsem oči otevřela a žasla nad úžasnou symbiózou dirigenta s orchestrem. Na tenhle koncert dlouho nezapomenu.
Mimochodem ale nejsi jediný, kdo byl tak rychlý - včera odpoledne jsem na profil Thomase Hampsona na Facebooku napsala poznámku, že je škoda, že tam nemá žádnou zmínka o pražském koncertě, ačkoliv tam byly avizované oba předchozí koncerty v Německu. A výsledek ? Přesně o půlnoci už tam byly čerstvé fotky z včerejšího koncertu. A jedna z nich potěší zejména Danu. Takže díky i Thomasu Hampsonovi.

Marta řekl(a)...

Zářivý večer!!! Ještě dlouho se ze zážitků budu vzpamatovávat,znovu a znovu v mysli přehrávat dokonalý pražskojarní koncert! M.

Marci řekl(a)...

Já to celé prožila jak ve snách. Nádhera.

Dana Šimková řekl(a)...

No, já pořád zářím blahem a nadšením! Ani usnout jsem nemohla :-) Mít Hampsona na pár metrů od sebe a moci přesně pozorovat to, co chci, ne čekat, kam mi ukáže kamera, podat si s ním ruku, když mu nesu růži, získat za ni od něj zářivý úsměv, mít krásnou společnou fotku a ještě najít fotku na Facebooku, to je mnohokrát víc, než jsem doufala, že se mi podaří! :-D A ten příchod do Obecního domu - to bylo prostě fantastické - podívám se z ničeho nic ven a "Hele, tamhle jde Hampson!" - celý den jsem chodila po Praze a dívala se, jestli ho nepotkám... :-) Spontální reakce a nadšení nás všech, kdy jsme na něj upřeli nadšený pohled mě moc potěšila!
PS: Prsten byl na levém prsteníčku :-)

Brucknera jsem slyšela poprvé a úplně se se mnou otřásala židle, jak to byl mohutný zvuk - miluju, když orchestr hraje naplno, a já sedím v první řadě a úplně mě to pohltí a zaplní! Moc se mi to líbilo! Dohnányi dirigující bez pultu, tomu říkám opravdu výkon a byl to mimořádný zážitek!

Blanko, my jsme moc nezmokly, zato jsme měli docela napínavou cestu autem po dálnici v hrozné bouřce, ale zvládli jsme to!!! :-)

PPS: A poslední překvapení večera - vy všichni :-) Jste super jeden jako druhý, ráda jsem vás poznala a mám vyřídit velký pozdrav od mamky, která vás zhodnotila jako velmi příjemné a sympatické lidi! :-D

Vlasta řekl(a)...

Už jste zde napsali mnoho krásného k včerejšku, co dodat.
Nádherné Wolfovy písně v podání nádherného Hampsona -první úžasný zážitek.
PAN dirigent Dohnányi s orchestrem a Bruckner-další uchvacující zážitek,až se dech tajil.
Třetí senzační pocit z tohoto večera, že jsme se sešli a mohli tu atmosféru mimořádného koncertu do sebe absorbovat spolu.
A čtvrtý intenzívní zážitek, který všechno výše uvedené dočasně negativně překryl, byla ta bouře, která nás provázele 3/4 cesty na D1 do Brna /místy to bylo na vzdání, stěrače nestačily , blesky děsily /.A v Brně - 3 a půl kapky.
Dnes už zase žiji z těch neopakovatelných zážitků včerejšího nádherného koncertu . Díky za tu krásu,která mne potkává a já ji mohu vnímat.

Tantris1978 řekl(a)...

Také já bych chtěl vyjádřit pozitivní dojem ze společného setkání.
Hampson byl výborný, ale jaksi mi ho v zážitku "přebil" Bruckner, resp. výkon orchestru (a dirigenta). Jak popisujete - už není příliš co dodávat.
Takže si neodpustím rýpnout do pořadatelů: Absence českého překladu písní. Uprostřed Hampsona poštět lidi na emporu? Uprostřed Brucknera do přízemí? V tišších místech první věty opět řinčení sklenic (odklízeli po přestávce) - seděl jsem v zadní části Smetanky - mimochodem zde byly téměř celé řady prázdné. A pak ta rána dveří v Brucknerovi - to si zas někdo vzpomněl, že chce po začátku dovnitř?
Mějte se všichni moc pěkně a těším se zas někdy na shledání.

Dana Šimková řekl(a)...

Přátelé, tak moje maličkost je i na oficiálních stránkách Pražského Jara :-D http://www.festival.cz/articles/by-category/3-fotoreportaze

Anonymní řekl(a)...

Trochu mě překvapilo, jak Hampson podcenil pražské publikum a připravil si jen jeden přídavek. Aspoň jsme ho mohli slyšet dvakrát. Nevíte někdo, o jakou píseň se jednalo? Hledala jsem na YouTube, ale marně...

Musím souhlasit s Tantrisem ohledně pořadatelů: absence českého překladu sedmi (!) písní je neodpustitelná a neodpovídá úrovni festivalového renomé. A pozdní příchody, mlácení dveří atd. raději nekomentovat. Ale to je v kompetenci Obecního domu.

Katka

Dana Šimková řekl(a)...

http://www.youtube.com/watch?v=-bI0iQG14vU tady se můžete všichni ještě jednou pokochat včerejším Thomasem Hampsonem z první řady! :-)

Dana Šimková řekl(a)...

Katko, byl to Krysař od Wolfa. Na videu, jehož odkaz jsem dala v předešlém komentáři, se na něj můžete znovu podívat :-)

Anonymní řekl(a)...

Díky moc.

Katka

Tantris1978 řekl(a)...

Dano, to jsi točila Ty? To se nesmííííííííí :-)))))) jen počkejte, Vy tady jednou skončíte všichni špatně: přestanou Vás pouštět na koncerty, některé zase do Aera...

Kateřina řekl(a)...

Omlouvám se, že jsem bohužel nestihla setkání před koncertem Hampsona. Ale ta zpropadená práce....
Písně v podání Hampsona mě nadchly, ale symfonie od Brucknera, kterou jsem ve své nevzdělanosti slyšela, mě doslova uchvátila!!! To byla síla!!!
Trochu mě sice vadilo, že písně nebyly přeloženy do češtiny, člověk se přece jenom do nich více vcítí, když tuší o čem se zpívá...
A od Hampsona bych čekala více přídavků a ne jen jeden, byť zopakovaný, ale to jsou jen malé kaňky na úterním zážitku.
Seděla jsem na balkóně, který byl poloprázdný, než jsme ho obsadili mi se vstupenkami na stání :). V první řadě na balkoně seděli Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Kusnjer a možná několik dalších známých lidí v hudebním světě, které ovšem neznám :)
Tak a za chvíli běžím na koncert Dagmat Peckové s dirigentem JIřím Bělohlávkem, na kterým jdu s velkými obavami po zážitku z "nové" Rusalky, kdy jsem místy Dagmar Peckovou ani neslyšela.
Tak uvidíme a po koncertě poreferuji.
Přeji příjemný večer všem Kateřina

radames řekl(a)...

Ještě se i já připojuji s chválou. Hampson je vynikající ve všem, co zpívá, ale německá píseň je to, co jej proslavilo, a bylo poznat proč.
Přiznám se, že se v Brucknerovi vyznám pramálo a můj hlavní dojem z jeho symfonie je zmatek. Slyšel jsem ji podruhé, a to zdaleka nestačí. Orchestr ale hrál výborně, v jeho zvuku byla ta malinká troška preciznosti, která dělá velké rozdíly.

Hlavně jsem vás ale všechny rád viděl, teď se mi bude tenhle blog číst jinak, když za pseudonymy uvidím skutečné lidi. Kdo dnes jdete na Susan Graham? Já jdu na stání.

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Ahoj Pavle, večer nás tam zase bude víc :-)

Tantris1978 řekl(a)...

Já jdu také a moc se těším.

Kateřina řekl(a)...

Já jdu také na dnešní koncert Susan Graham a moc se těším! A budu také na stání :)

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Tož já také, uvidíme se:-).
Radame, v čem byl na Brucknerovi zmatek? Patří dle mého naopak mezi to, co má dokonalý řád:-). Ale chce to slyšet tak 5x minimálně, to je fakt.

radames řekl(a)...

Operadreame, doufám, že ten dokonalý řád jednou objevím. Po pátém poslechu Ti dám vědět, jak jsem dopadl.