pátek 10. dubna 2009

Sezóna České filharmonie 2009/10 odtajněna

Nová sezona našeho (bez jakýchkoliv pochybností) nejlepšího orchestru a zároveň jednoho z nejlepších orchestrů vůbec byla odtajněna a nabízí několik drahokamů. Začnu-li od podlahy ale nesymfonicky, v mimořádném koncertu, 24.2.2010 vystoupí v Rudolfinu v klavírním recitálu Daniel Barenboim. Co více chtít? Těžko si představit vrcholnějšího interpreta a zajímavější osobnost. Budu tam.


Budu-li jmenovat některé dirigenty, kteří vystoupí před Českou filharmonii v první sezóně působení nového šéfa Eliahu Inbala, bude to mnoho zvučných jmen. Herbert Blomstedt (listopad 2009), Jiří Bělohlávek (březen 2010), Zdeněk Mácal (říjen 2009, leden, únor a duben 2010), Leonard Slatkin (listopad 2009), Manfred Honeck (prosinec 2009, leden a duben 2010), John Eliot Gardiner (únor 2010), Jaap van Zwenden (duben 2010), Pinchas Steinberg (březen 2010), Ion Marin (březen 2010) a Ken-ičiro Kobajaši (duben 2010), Ondrej Lenárd (červen 2010) a Christoph Eschenbach (červenec 2010 – oslavy velkého výročí Gustava Mahlera). Nesmírnou radost musím mít z dirigentského vystoupení Jakuba Hrůši (říjen 2009 – myslím, že premiéra) a Tomáše Netopila (duben 2010).


Vyberu-li zajímavé pěvce, začnu svou písňovou láskou barytonistou Matthiasem Goernem. Těší mě, že se stala Praha jeho oblíbeným městem. V květnu 2002 mě uchvátil Schubertovou Spanilou mlynářkou, v květnu 2005 výběrem písní Gustava Mahlera a Johannesa Brahmse v dubnu 2008 opět Schubertem, tentokrát Zimní cestou. Kdo zná Thomase Hampsona a nezná Matthiase Goerna, jako by znal jen půl hudby. Radím všem, dopřejte si poznat celý svět, Matthias Goerne je zcela srovnatelnou osobností. Jeho interpretace vás pohltí a jeho návštěvu Prahy si už nikdy znovu nenecháte ujít. Na mimořádném koncertu 3.a 4.7.2010 přednese Mahlerovi Písně potulného tovaryše (Schleswig-Holstein Festival Orchester, dirigent Christoph Eschenbach), před tím v únoru však ještě Schubertův cyklus Labutí píseň za doprovodu osvědčeného klavíristy Alexandera Schmalcze.


Dalším lákadlem číslo jedna je výtečná světová pěvkyně Ivonne Naef, která zazpívá altový part v Mahlerově 2.symfonie (vedle sopránu Simony Šaturové – dirigent Christoph Eschenbach). U toho bohužel nebudu protože ve stejný den (7.7.2010) budu v Kališti slavit s Thomasem Hampsonem výročí 150 let od narození Gustava Mahlera (doufám, že i s Elinou Garančou!). O tom jse se již zmiňoval v samostatném příspěvku zde. Je samozřejmé, že Mahlerova druhá se v tento den v Rudolfinu hraje rovněž z důvodu velkého výročí tohoto skladate.

Kateřina Kněžíková absolvuje svou premiéru s Českou filharmonií v lednu 2010, kdy přednese sopránové sólo v Mahlerově 4.symfonii za řízení hlavního hostujícího dirigenta Manfreda Honecka. Její druhé vystoupení bude v dubnu 2010 (kantáta Bouře Vítězslava Nováka).


Velmi mně zajímají i ostatní sólisté. Ivan Ženatý přednese 1.houslový koncert Foersterův, Thai Son Dang oba (!) klavírní koncerty Chopinovi, krom svého houslového umění nám i svůj půvab představí mladičká houslová hvězda Nicola Benedetti (Čajkovskij – dirigent Jakub Hrůša), v Polní mši Bohuslava Martinů uslyšíme polského barytonistu Tomasze Koniecznyho. Houslový koncert Maxe Brucha přednese Silvia Marcovici (diriguje Eliahu Inbal), Jan Simon ve světové premiéře přednese klavírní koncert Jiřího Gemrota, v silvestrovském koncertě se houslí ujme Dmitrij Sitkovetskij, hrát se bude Brahms. Rok 2010 zahají ČF spolu s houslistou Julianem Rachlinem, který nám své umění ukáže v Šostakovičově 1.houslovém koncertu.


V rámci cyklu Českého spolku pro komorní hudbu (kde je to opět našlapáno špičkovou interpretací) chci zmínit Talichovo kvarteto, Stamicovo kvarteto, Kocianovo kvarteto, Borise Berezovského, Schulhoff kvartet (spolu se Zdeňkou Kloubovou), společné vystoupení Jiřího Bárty s harfistkou ČF Janou Bouškovou. Perlou bude sólové vystoupení Julie Fischer, která 17.2.2010 přednese sonáty a partity J.S.Bacha, v dubnu 2010 budeme mít možnost slyšet Afflatus quintet.

Kdybych chtěl popsat vše, čeho si v nadcházející sezóně ČF stojí za to všimnout, rovnou bych asi mohl odkázat na stránky, odkud si lze stáhnout programovou brožuru (i zdarma objednat tištěnou). Jednoznačně se opět zadařilo a je vskutku, na co se těšit. Je zde mnoho novinek týkajících se koncertů pro nejmenší, atd. Prostě na to koukněte, každý si v nové sezoně České filharmonie najde své.
Vstupenky na jednotlivé koncerty budou v prodeji od 20.dubna.

Na závěr ještě jeden speciální programový tip !

18 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Stejně jako Vy se těším na recitál Daniela Barenboima, na Matthiase Goernea, kterého jsem už loni v Rudolfinu slyšela, a taky třeba na Novákovu Bouři. Aktuálně se ale velmi těším na programovou sezónní brožuru FOKu, protože ten má - podle mého názoru - většinou ještě rozmanitější nabídku koncertů, včetně například samostatného cyklu staré hudby.

B.

bianca řekl(a)...

Milí přátelé, chtěla bych Vám všem touto cestou popřát krásné a klidné velikonoční svátky a těším se na budoucí sdílené i společně prožité hudební zážitky.

Anonymní řekl(a)...

Barenboim je sice dobrá volba, ale ČF zrušila řadu R, takže místo 4 recitálů vesměs velmi dobrých klavíristů budeme mít jeden - no, nevím... A marně hledám řadu komorních orchestrů! Jinak se mi dramaturgie zdá (opět a zejména proti FOK) dosti krotká.
BTW: Thai Son Dang bude hrát oba koncerty "Chopinovi" (?)

Anonymní řekl(a)...

Já tedy nevím,ale mně vždy přišlo,že sezóna FOK nesahá sezóně ČF ani po kotníky.A když vidím sezónu ČF následující,je mi už teď jasné,že to nebude ani teď jinak.

Pepa řekl(a)...

Přiznám se otevřeně, že nejsem příliš "symfonický", takže je mi líto především to, že oproti letošní sezóně bude méně příležitostí poslechnout si opravdu světové hlasy jako byla mj. Nadja Michael, Ricarda Merbeth, Magdalena Kožená, Michelle Breedt, Lioba Braun a další. V tomto směru vítám hlavně příležitost vidět a slyšet Yvonne Naef a Lubicu Vargicovou.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

To že přijede Barenboim je pro mě osobně více, než kdyby tu byli čtyři další klavíristé, ale každý to vnímáme jinak a zcela vaši poznámku chápu. Barenboima zároveň obdivuji jako zřejmě NEJ wagnerovského dirigenta současnosti a o to více se těším na setkání s ním.
Pardon, nerozumím dotazu ohledně Chopina, prosím o přiblížení...

Pepo, pěvců je opravdu méně...Jak já bych to s tou Yvonne Naef vymyslel....Proč se vždy vše sejde naráz?????

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Možná někoho překvapím až podivím a budu za blázna, když jsem založil operní blog...ale nemůžu si pomoci, mé největší hudební životní zážitky byly a jsou s hudbou symfonickou...
Safra, měl jsem to vůbec psát?:-)))))

Tantris1978 řekl(a)...

Také se na Barenboima velmi těším, viděl jsem ho jen onehdá ve Stavovském (a tenkrát měla přijet i Bartoli) - byl to nezapomenutelný zážitek. Ale 4 recitálů lituji stejně. Tak jsem se rozhodl jet v květnu na Schiffa do Vídně. Nadchnul nás v Praze právě v řadě R. Zajímavé je, že v Musikvereinu jsem do druhé řady na boční balkon zaplatil 27 euro a Barenboim za sloup je za 900. Vím, že si řekne stejně v Berlíně jako v Praze... Což by bylo pěkné téma na diskusi zde - proč jsou koncerty (operních) hvězd v Praze dražší než v Evropě.
Poté navštívím (aspoň doufám!) Traviatu s Netrebko a Callejou, dám vědět :-)
Jinak FOK odtajnil sezónu také a myslím, že obět lepší než ČF: Berg, Stravinskij, Hindemith, Zemlinsky, ale i Haydn a Mozart - jména, která v ČF skoro nenajdeme. A Magdalena Kožená!!!
PS: S tím Chopinem: Nebylo mi jasné, zda Thai Son Dang bude hrát Chopinovy klavírní koncerty, nebo hrát nějaké dva koncerty v jakési poctě Chopinovi (nepředpokládám, že by přišel Chopin sám).

Anonymní řekl(a)...

... rozvášněni hudbou zapomínáte na češtinu bez chyb a překlepů........ škoda.....

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Ano, Schiff opravdu nadchnul. Měl jste možnost slyšet v Praze Andsnese a Brendela? Obzvlášť první jmenovaný mě doslova pohltil.
Ano, souhlasím, téma na nekonečnou diskusi s těmi cenami:-(.
Na info o Traviatě se moc těším, nezapomeňte na nás!
Já osobně vnímám sezónu ČF o třídu lepší než u FOKu, ale je to asi opět na delší debatu.
Na toho Chopina jste se už asi podíval, ano v jeden večer bude hrát oba Chopinovi koncerty. Myslím, že si to nenechám ujít.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

S tou češtinou...
Ano, jistě máte pravdu a omluva je na místě. Sám jsem z těch, kteří mají rádi její správnost...v tom spěchu to ale jednoduše uhlídtat nejde, i když snaha opravdu je...a stejně jako vy říkám "škoda"...

Vlasta řekl(a)...

Ještě pár slov k rozvášněnosti a k češtině s chybami.Rozvášněnost,ba i posedlost hudbou, to je přece krásný stav, při němž jsme my takto postižení dost často tak říkajíc v "jiném světě".A ve stavu plném vášní a emocí se snadno může přihodit, že čeština malinko "ujede" nebo dojde k překlepu.Nemělo by se to stávat, není to dobrá vizitka,ale za toleranci k překlepům se malinko přimlouvám.Za chyby je třeba se omluvit a dát si příště více pozor.
Doufám jen, že tato nepříjemná výtka od anonyma neodradí budoucí pisatele přispívat na blog z důvodu strachu z event. možné chyby nebo překlepu.V klidu pišme, přispívejme , diskutujme!
Vlasta

Tantris1978 řekl(a)...

Ad čeština: a také je důležité nebrat se tolik vážně (když pln/a vášně). Každý se spleteme a každý můžeme humorně upozornit na chybu (to jsem se snažil, možná to nevyšlo)...
Andsnes byl skvělý, ale mne osobně naprosto uchvátil právě Brendel. To, co se mu linulo z klavíru, to bylo neuvěřitelné. Takové zvuky jsem slyšel z klavíru právě jen u Schiffa. Ale třeba je to jen moje neznalost - na klavírní recitály zase tolik nechodím. A teď ani nebudu. Mimochodem: ČF zrušila rovnou 4 řady!
ČF vs FOK - Netroufám si hodnotit výkony (tedy troufám: ČF hraje o něco častěji lépe, ale i FOK je někdy lepší než ČF :-) ) Měl jsem na mysli dramaturgii. A tu má FOK lepší, což pro mne znamená: odvážnější a pestřejší. Ostatně ČF žádného dramaturga již delší dobu nemá

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Pro mě je dramaturgie ČF na zcela vyhovující úrovni a své hodnocení sezóny jsem bral jak z pohledu dramaturgie tak kvality umělců. Dáno to je samozřemě rozpočtem.
Já byl za svůj dlouhý nedlouhý život na cca 110 koncertech ČF a 30 koncertech FOK a s čistým svědomím a ze svého pohledu tvrdím, že bylo opravdu sporadické, kdy hrál FOK lépe než ČF.
A ještě k té dramaturgii. Ve čtvrtek jsem na ČF byl, hrál se Britten, Schulhoff a Skrjabin, pestré mi to přišlo dost:-), ale vím, co máte na mysli.

Tantris1978 řekl(a)...

Operadream:
Já byl v pátek... Jak se Vám líbilo?

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Jako vždy jsem byl nadšený z hudby Brittena, to já opravdu můžu. Od Schulhoffa už jsem slyšel povedenější skladby, nicméně M.Groop zpívala víc než dobře. Ve Skrjabinovi jsem se snažil najít si to své a také myslím, že se povedlo. Jak by ale řekl Jára Cimrman..."že bych to musel slyšet dvakrát...":-))
Co Vy Tantrisi, docela bych rád znal Váš názor, byl to specifický koncert... Jdete na Šostakoviče a Dvořáka tento týden? A na Blomstedta potom?

Tantris1978 řekl(a)...

Ten program bych čekal od FOKu, ne od Filharmonie. Proto jdu na Dvořáka a Šostakoviče, ale ne na Dvořáka a Brahmse. Vždyť Vy víte, co myslím :-)
Sinfonia da Requiem je moje asi nejoblíbenější Brittenova skladba. Provedení bylo, řekl bych, velmi soustředěné, což platí ostatně pro celý koncert. Jeden z té většiny, kdy je jasné, že ČF je naše "jednička". Škoda jen toho nástupu žesťů na samém začátku Skrjabina (alespoň myslím, že Skrjabina, ostatně mne také nenadchnul). Překvapila mne Monica Groop, její hlas se mi zdá nyní tmavší, barevnější... Naživo jsem ji nikdy neslyšel, trochu ji znám ze staré hudby a ovšem z neodolatelné Kálmánovy Herzogin von Chicago pod Bonyngem (sic!). Teď se tento kus hraje v Plzni, nevíte někdo,jaká je inscenace, zatím jsem ji nestihnul!
A ještě (a zřejmě ne naposledy) Barenboim: Jen tak jsem se podíval na program Musikvereinu pro příští rok, tři dny před Prahou tam bude mít také recitál v rámci abonentní řady Velcí interpreti spolu s Fleming, Leonskajou atd atd. Tedy žádný "mimořádný koncert". Zatím nelze vyčíst vstupné na jednotlivé koncerty, ale po vydělení ceny za abonentku osmi koncerty (s tím, že počítám navíc 20% slevu v abonement) to vychází na místa s částečnou viditelností něco přes 500, na galerii 800, do přízemí (!)okolo 1500.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

No a právě proto mi program ČF nepřipadá být vůbec pozadu. A kromě kombinace Dvořák Šostakovič se mi líbí i kombinace Dvořák Brahms, takže já jdu:-). Kombinace Blomstedt a Brahmsova 1.symfonie (moje nejoblíbenější) je přímo magická! Ale vím, co myslíte:-).
Hmmm, ty ceny....Taky vím, co myslíte.