středa 8. dubna 2009

Mých 5 TOP DVD - díl druhý, Otello

Giuseppe Verdi: Otello, Royal Opera House, 1992


Když se řekne Verdi: Otello, pro mě už to téměř automaticky znamená "Plácido Domingo". To, že se jedná o Domingovu roli životní, svědčí i množství dosud vydaných DVD s tímto interpretem: 4 (Zeffirelliho filmová verze z roku 1986, MET 1996, La Scala 2001 a Covent Garden 1992). Já bych se chtěla pozastavit u té posledně jmenované.
Obsazení bylo hvězdné - kromě Dominga v titulní roli Kiri Te Kanawa jako Desdemona a Sergej Leiferkus jako Jago. Inscenace se uskutečnila na počest 80. narozenin Sira Georga Soltiho, který stál za dirigentským pultem.
Domingův Otello je hluboce psychologicky propracovaná figura, se kterou "žijete" její příběh od začátku do konce - vítězství, lásku, pochyby a marný boj s démonem žárlivosti. Domingo byl v první polovině 90. let ve vrcholné formě - vynikající po všech stránkách.
Určitým ideálem Desdemony je pro mě právě Kiri Te Kanawa. Její Desdemona je něžná, milující, oddaná manželka, pevná ve své víře. Pěvecky naprosto úchvatná! Zejména ve 4. dějství - její niterné podání Písně o jívě a Ave Maria, piana znějí tenoučce a přesto s prožitkem a intenzitou.
Sergej Leiferkus má světlejší, ne až tak "mohutný" hlas jako jeho jiní kolegové v této roli. Jeho Jago dostává Otella do svých osidel postupně, není prvoplánový "zloduch".
Režie Elijaha Moshinského je tradiční - v tom nejlepším slova smyslu. Scéna není zbytečně přeplněná rekvizitami - dominuje šachovnicová podlaha, schodiště, sloupy. V pozadí je použit motiv obrazu Ježíše Krista. Oproti scéně, (která je podle mého názoru třeba ve srovnání s pozdější inscenací v MET opravdu střídmá) jsou kostýmy bohaté, zdobené.

Hodnocení:

Otello - Plácido Domingo: 5
Desdemona - Kiri Te Kanawa: 5
Jago - Sergej Leiferkus: 4-5
The Orchestra of Royal Opera House, Sir Georg Solti: 5
režie: Elijah Moshinsky: 5

Celkový dojem: 5

11 komentářů:

Dana Šimková řekl(a)...

Marci, ještě existuje Otello z La Scaly z roku 1978, kde s Domingem zpívá Freniová! (na DVD nevím, zda to už vyšlo, vím o VHS...). Díky za informaci, zdá se mi to, nebo ta verze s Te Kanawou jako by z oka vypadla verzi s Flemingovou? :-) U mě zaručeně zatím vede film s Ricciarellovou, ale i Kanawu i Flemingovou jsem měla možnost vidět - ta představení mají rozhodně něco do sebe! Hezký den!

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Já viděl Dominga na DVD z La Scaly (2001) a to je též luxusní záležitost. Barbara Frittoli se tam zdá být ideální Desdemonou, její interpretace Verdiho obecně je vrcholem...o tom jsme se mohli přesvědčit v Praze.
Kiri Te Kanawa věřím se s ní může bez problémů měřit.
Kdo je z mladší generace nejlepším Otellem? Cura?

Marci řekl(a)...

Já viděla všechny Domingovy verze co vyšly na DVD a právě mě nejvíc oslovila Te Kanawa, miluju i Ricciarelli (ale ta filmová verze je moc sestříhaná). Frittoli je taky dobrá, ale tyhle mám raději. Z nových Otellů - pro mě jednoznačně vede Cura.
Dano - bohužel Freni jsem neviděla, ale kdyby to vyšlo, ihned letím koupit. To musí být taky nádhera. Freni znám pouze z CD. Myslím, že s ní je video s Vickersem (Karajan) - to jsem ale viděla jen v ukázkách na youtube.

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Dobré odpoledne Marci, Freni v Otellovi (tu zmiňovanou nahrávku s Karajanem) mám, byť ještě na VHS, převedenou na DVD, takže to HD kvalita není :-) Jinými slovy - když ji mám já, máte ji i Vy :-)

Marci řekl(a)...

Víte, díky moc - to budu moc ráda.

Ellen řekl(a)...

Díky Marci za (opět)trefnou recenzi. Můžu podepsat. Já bych podobně jako Dana váhala s Ricciarelliovou, která mě dojala přesvědčivým výkonem a nádherným sladce sametovým sopránem a ideálním zjevem, ale protože Kiri jsem viděla na tomto DVD v živém představení a dostala mě naprosto srovnatelně, tak jsi volila oprávněně. Flemingová se mi také velmi líbila, ale musela bych si všechny verze opět připomenout, abych si to ve svém srdci protřídila. Tmavovlasá a mladistvá Desdemona Barbary Frittoli byla rozhodně krásná, ale ač se mi v Praze líbila, ještě jí neřadím mezi svůj top. V jejím projevu co se hlasu týče něco postrádám. Nedokážu to popsat, ale když zpívá, nepociťuji takové to mrazení, která mám při svých absolutních miláčcích - mezi ty rozhodně patří Kiri Te Kanawa, Ricciarelli, Freni, Fleming, Cortrubas, za starší Tebeldi, Callas.Byla to zajímavá kombinace. Postarší Domingo a nejsvůdnější (nikoli nejkrásnější) Desdemona, kterou jsem viděla. Byla taková dětsky svůdná a dávala Otellově žárlivosti nový rozměr.
Otello je moje asi nejoblíbenější opera a domnívám se, že pokud by měl Verdi příležitost vidět Dominga, určitě by mu srdce pookřálo radostí. Domingo je pokaždé jiný Otello a pokaždé mi připadá, že soutěží sám se sebou, že hledá a nachází nové a nové odstíny a tóny postavy. Obdivuhodně se přizpůsobuje různým dirigentským nastudováním. Domingo - the best.

Dana Šimková řekl(a)...

Přesně tak, Ellen, Domingo - the best! Ne náhodou je zapsaný v knize rekordů právě za Otella, protože po jednom představení měl 90 minut aplaus! :-) Ani se nedivím!!!

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Všichni se shodneme na Domingovi, ale co takhle Marina Poplavskaya jako Desdemona? Těch variant je opravu hodně! Těším se, že snad vyjde na DVD.

http://www.emergingpictures.com/otello_clip.htm

radames řekl(a)...

Pardon, ale při vší úctě k Domingovi a jeho výborné interpretaci Otella, já se na něm neshodnu. Pro mě je ještě lepší Vickers na zmíněném DVD, které mám a rád se o ně podělím. Zní více heroicky a taky trochu starší, což se hodí. Moje oblíbená náhrávka je Levinova s Domigem, Scotto a Milnesem. Dva posledně jmenovaní jsou mí favoriti jako Desdemona a Jago.

Pokud jde o dnešní pěvce, tak je znám zatím jenom z fragmentů Otella, nikoho jsem neviděl zpívat tuto operu celou. Ale věřím, že by mohl Curu ještě trumfnout Botha.

Pepa řekl(a)...

Souhlasím s oběma názory :-), na DVD je pro mě ideálním Otellem rovněž Domingo, ale na CD už tomu tak není a dávám přednost robustnějším hlasům (M. Del Monaco, C. Cossutta). Úžasných Desdemon se najde naštěstí mnohem více (Te Kanawa, Freni, Price, Fleming,...).

Curu jsem jako Otella naživo neviděl, Bothu ano, pěvecky byl velmi na výši, byť měl trochu pomalejší rozjezd, ale jeho postava prostě neumožňuje věrohodné ztvárnění této role... Bohužel.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den. Prosím, poraďte, kde toto DVD s Kiri Te Kanawou sehnat? Děkuji moc. Jsem "fanda" P.Dominga od r. 1983. Můj mail- sardonyx318@seznam.cz. Děkuji moc za odpověď. V.