neděle 19. dubna 2009

Marcello Giordani jako Alvaro na novém DVD !!


Bylo-li by více času, tak přeložím... Nyní alespoň takto :

The performance of La Forza del destino, starring Marcello Giordani as Alvaro and Violeta Urmana as Leonora in a new production by French opera director Nicolas Joël, with Zubin Mehta conducting, was recorded live from the stage of the Maggio Musicale Fiorentino at the Teatro Comunale of Florence, Italy, in 2007, and was shown in selected venues in the U.S. as part of “La Scala Opera Series” of presentations of operas from the stages of some of the major Italian opera houses. It has now been released as a DVD on the TDK label. In his review of the production, the critic of “Opera News” wrote: “Marcello Giordani, as Leonora’s ill-fated lover, Alvaro, proves why he remains the Italian tenor par excellence at the Met. He sings with such intelligent phrasing and gorgeous, blooming top notes that it is shocking to learn this is his debut in the role. He barely breaks a sweat, even after Act III’s marathon of ‘O tu che in seno agli angeli’ – one of Verdi’s most underrated tenor arias – and an extended series of duets with Don Carlo…”

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Neví ještě někdo o nějakém fine DVD této opery?
Lenka

leonora3 řekl(a)...

Na Met-Player je uzasna produkce La forza del destino z Metropolitni z r. 1984, kde Alvara zpiva Giacomini a Leonoru Leontyne Price. Je to dvojice, jaka se snad v dnesni dobe nenajde. Premyslim, a nenapada mne i kdyz ze soucasnych tenoru je Marcello Giordani moje prvni volba (rozhodne mnohem lepsi nez unaveny Licitra, ktereho jsem videla v teto roli drive). K Leontyne Price taky nenachazim srovnani, Violetu Urmanu jsem bohuzel nikdy neslysela nazivo). M.Giordaniho jsem videla zpivat tuto roli ve Vidni s Hasmik Papian a Carlos Alvarezem. A zpival krasne, takze se vsim, co bylo receno v recenzi DVD "La forza" jen souhlasim: "Alvaro (Marcello Giordani) dokazuje, proc zustava v Met italskym tenorem par excellance -inteligentni frazovani a prekrasne zdrave vysoke tony" (prelozeno narychlo).

radames řekl(a)...

Já jsem ve Vídni slyšel Forzu jednou s Giordanim, to s ním zpívala Nina Stemme, jednou s Urmanou, to s ní zpíval Fabio Armiliato. Všichni měli něco do sebe, Armiliato mi připomíná hlasově Corelliho, možná se mi líbí i víc než Franco, ale vyjádřím se k oběma účinkujícím na novém DVD.

Urmana má ve výškách vibrato jako hrom, ale kupodivu to netahá za uši. Zní to ale přece jen trochu divně, nějak málo silně(rozhodně, hrdinně) pro tuto roli, když srovnám třeba s Tebaldi, mojí oblíbenou Leonorou. Jinak ale její hlas zvládá veškerou gymnastiku bravurně a dobře se poslouchá. Co mě ale především překvapuje na této významné wagnerovské pěvkyni, je fakt, že ve Verdim zní doma právě tak jako třeba Tebaldi. Excelentní italská výslovnost a přízvuk a správný důraz na slova podle významu a podle dramatické situace. Navíc její hlasové herectví nejde nikdy proti hudbě, prostě zní jako rozená verdiánka. Snad u ní není vše dokonalé, ale je to velkolepé.

No, a tím jsem asi popsal i hlavní ctnost mého velkého oblíbence Giordaniho. No jo, snad se jeho hlas leckdy chvěje v hlubších polohách více než by bylo zdrávo, ale celkově mám prostě pocit, jako kdyby role jeho krajanů byly napsány přímo pro něj. Upřímně řečeno, zbožňuji z nahrávek Forzy Carrerase, Dominga a hlavně del Monaca, ale Giordani nenechává prostor pro nějakou nostalgii. Jeden vídeňský kritik o Giordaniho výkonu napsal, že si lze těžko přát ještě něco více. I přes možné nedostatky mám nakonec pocit, že v nějakém podstatnějším smyslu je Giordani jako spinto tenor dokonalý. Sečteno a podtrženo, Urmana ani Giordani nejsou bez chyb, ale rozumí Verdimu a cítí jeho hudbu, což je nakonec to podstatné a dělá to z nich umělce srovnatelné s jakoukoli legendou minulosti, včetně Price a Giacominiho.

Takže mě tohle DVD moc zajímá, i když si nejsem úplně jistý Carlem Guelfim, ale třeba příjemně překvapí.

Anonymní řekl(a)...

Děkuji vám, je to jasné, koupím si přímo tuto a dám i vědět, jak se mi líbilo!
L.

Anonymní řekl(a)...

dá se při troše sehnat Forza s Carrerasem:-))))
hanka