neděle 5. dubna 2009

Která Traviata je na videu nejlepší?

Nejednou jsem postřehla, že se tu dost často zmiňujeme o různých verzích Traviaty. Věřím tomu, že jsme snad všichni nějakou Traviatu viděli, nebo slyšeli - na DVD, v televizi, v rádiu, v divadle... Vznikla jich už velká spousta, já osobně jsem velký sběratel Traviat (mám jich asi 30 druhů) a moc ráda objevuji nové!

Napadlo mě, co kdybychom udělali takové neoficiální hlasování, která Traviata pro tuto naši skupinu je ta nej? Pokusím se zde vypsat - doufám - všechny co byly natočené na video, pokud by mi nějaká chyběla, dejte mi vědět, doplním!

2008 K. Kaiser, J.F. Borras, E. Marzendorfer
2008 - Mei, Grigolo, Zuryšské nádraží

2007 - Gheorghiu, Vargas, Maazel

2006 - Fleming, Villazon, Conlon (režie Marta Domingo)

2005 - Netrebko, Villazon, Rizzi

2004 - Ciofi, Saccá, Maazel

2003 - Delunch, Polenzani, Sado
2002 - Bonfadelli, Piper, Domingo, Zeffirelli
2001 - Takova, Sabbatini, Rizzi
2000 - Cura, Gavazzeni, Mehta, Cavassilas

1997 - Vaduva, Portilla, Benini
1995 - Hall, Mark Brown, Abel
1994 - Gheorghiu, Lopardo, Solti, Burton
1992 - Gruberová, Shicoff, Rizzi
1992 - Fabbricini, Alagna, Muti
1987 - McLaughlin, MacNeil, Haitink, Hall
1983 - Domingo, Stratas, Levine, Zeffirelli
1981 - Cotrubas, Domingo, Levine
1976 - Sills, Price, Rudel
1967 - Moffo, Bechi, Patané

? Netrebko, St. Petersburk

? ukázky Traviaty s Callasovou


Svoje tipy a hlasy pište normálně do komentáře, každý může hlasovat za 3 verze (pokud za míň, klidně za míň :-))!
Já jsem pro 2005, 2002 (Bonfadelli) a 2000. (1994, 1983, 1981 a 1967 mají pro mě také velkou hodnotu!). Příjemné hlasování, sama jsem moc zvědavá na výsledek.

20 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

DVD:
2008 K. Kaiser, J.F. Borras, E. Marzendorfer
Svatopluk, Orlová

Dana Šimková řekl(a)...

Díky za informaci, už jsem ji tam přidala! Tak o téhle jsem zatím ještě neslyšela... :-) Je to film, nebo představení?

Marci řekl(a)...

Je to strašně těžké rozhodování, ale: mám teď tři nejoblíbenější Traviaty, a to:
1. 1983 - filmovou Zeffirelliho, Stratas, Domingo, MacNeil
2. 2006 - Fleming, Villazón, Bruson
3. 2005 - Mei, Beczala, Hampson

Ale salcburská patří taky mezi oblíbené!

Anonymní řekl(a)...

Paní Šimková, je to představení na otevřené scéně Opernfestspiele St. Margarethen.
Svatopluk

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Budu jmenovat jen jednu a ta je dle mého dokonalá. Salcburk 2005 - Villazon,Hampson, Netrebko, Rizzi

Anonymní řekl(a)...

DVD:

1.1983-filmová Zeffirelli,Stratas,
Domingo 2.2006-Fleming,Villazon,Bruson
3.2005-Villazon,Netrebko,Hampson- Salzburg

Šárka řekl(a)...

Neznám mnoho provedení Traviaty,ale neumím si představit, že existuje lepší než Netrebko, Villazon,Hampson,Rizzi.Aspoň tedy doposud podle mne vyčnívají dost vysoko. V Salcburku 2005 vyvolali absolutní všeobecné nadšení,myslím, že zanechali hodně hlubokou stopu.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Co tolik zaujalo vás, co jste hlasovali pro LA - Fleming, Villazon, Bruson na dané Traviatě? Viděl jsem a příliš velký dojem na mě neudělala....
A jaká je prosím Angela na nahrávce z roku 1994?

Marci řekl(a)...

No - mě se tam o dost víc líbil Villazón (2006). Víc než v té salcburské verzi (v té salcburské mi připadal - a ono to bylo i v souladu s pojetím té role takový víc jak bych to řekla - nevyzrálý?). No a líbila se mi Flemingová. Asi jsem větší staromilec - tedy ohledně Traviaty, takže já radši tradiční pojetí. Ale jak říkám - salcburskou taky ráda.

Dana Šimková řekl(a)...

Jaká tam je? Nádherná, vypadá hrozně mlaďounce a nádherně jí to zpívá! Je to jedna z těch kompletnějších verzí opery a neodpustí si tam scénu s fackou, ale je ta facka taková "opatrná" - nikoli střemhlav k zemi jako od Hampsona! :-) Alfréd mi zase přijde jako "malý punťa" (promiňte mi ten výraz, jinak se mi Lopardo hrozně moc líbí, jen mám pořád smůlu na postavou malé Alfrédy!) proti Gheorghiu a na konci, když Violetta umírá, najednou sebere všechnu sílu a oběhne celé jeviště! (viděli jste někdo film Tootsie? Určitě ano - Dustin Hoffman na začátku říká, že když na jevišti jakoby umírá, teď si nevzpomenu na tu postavu, nemůže najednou dojít doprostřed jeviště a umřít tam! Hned se mi to vždycky vybaví! :-D). Neeee, nijak nechci shazovat toto provedení, je nádherné! Gheorghiu má nádherné vysoké "e" na konci árie v prvním dějství a tím si mě osobně vždycky získá! :-)

Dana Šimková řekl(a)...

Jééé, teď se mi ještě něco vybavilo! Ale zarytí operní milovníci mě tady za to nesmí kamenovat! :-) Viděli jste někdo pořad Od Julie Mighenes-Jonesové Diva on The verge (na STV to hráli kdysi pod názvem Divá diva)? Můžete se podívat na úryvky na YouTube. Nejsem si jistá, zda i o tomto tam jsou scény, ale právě mluvila i o smrti ženských postav v opeře - čím větší nachlazení, nebo nemoc, tím těžší a delší jsou árie! (vypočítávala obtížnou Bohému, Manon - teď nevím, zda Pucciniho, nebo Massenetovu -, Traviatu... a také po ní v jedné z Manon chtěli, aby se při té obtížné árii přeplazila na druhou stranu jeviště! Dost razantně naznačila, že dosáhnout toho v kostýmu a za nutnosti ještě dýchat a zpívat obtížný part, je úplný nesmysl! Kostým zavazí, škrtí a dechu se nedostává!) Kdo znáte Mighenes-Jonesovou třeba z Carmen (s Dominegm...), věřte, že to je úžasná ženská s velmi příjemným smyslem pro humor, prostě rošťák, kterého musí hrozně moc lidí nemít rádo a další spousta absolutně milovat - naštěstí patřím do té druhé skupiny!!!
PS: Pokud se na YouTube budete dívat, určitě shlédněte scénu, kde rozebírá vypití jedu v Romeovi a Julii, aneb co všechno se dá schovat do výstřihu (velmi oblíbeného pro schování dopisů...)

radames řekl(a)...

Pokud jde o Gheorghiu v roce 1994, tak dirigent toho představení, Georg Solti, řekl:"I was in tears. I had to go out. The girl is wonderful. She can do everything.”

A jistě nemusím říkat, kolik hlasů Solti za svůj život slyšel. Já k jeho slovům po shlédnutí záznamu toho představení nemám, co bych dodal.

vdv@seznam.cz řekl(a)...

1. nejspíš Netrebko, Villazón, Hampson atd ze Salcburku (nejen výborná AN, ale hlavně režie W.Deckera)
2. Gruberová, Shicoff z La Fenice (hlavně kvůli EG)
3. Traviata v přímém přenosu z curyšského nádraží (Mei, Grigolo, Veccia - hlavně kvůli báječné atmosféře a EM)

Pepa řekl(a)...

Osobně jednoznačně preferuji Traviatu ze Salzburku s Netrebko a Villazonem. Hampson působí poněkud rušivě, jeho hlas je suchý a ne právě z nejpříjemnějších na poslech (alespoň v této nahrávce).

Přiznám se, že nahrávka s Gheorghiu z GG mě neuchvacuje, na můj vkus příliš tradiční, bez režijní invence i výjimečného zpěvu. Marně hledám Angelino uvedené vysoké "e" na konci Sempre libery. Žádné takové tam není, navíc je závěrečný tón nedostatečně dlouho držený... Netrebko v této roli jednoznačně vede (novější nahrávku ze Scaly jsem zatím neviděl).

Dana Šimková řekl(a)...

Ajaj, Pepo, teď jste mi dal brouka do hlavy! Už jsem tu Traviatu dlouho neviděla a asi jsem si ji pomíchala s jinou (ale to utíkání na konci je z této, že ano? :-D)... Musím se na tu árii znovu podívat! Kdyžtak omlouvám se za chybu, ale i tak se mi tam Gheorgiu moc líbila! :-)

Pepa řekl(a)...

Vy mně právě taky, takže jsem si její Sempre liberu z Londýna musel jít pustil. A skutečně tam to "éčko" není :-)

Utíkání na konci tam, myslím, je, ale přiznám se, že jsem tuhle produkci taky už delší dobu do konce neviděl.

Ellen řekl(a)...

Stratas, Domingo - Zeffirelli - je moje nejoblíbenější.

Z vyjmenovaných jsem viděla některé pouze ty dostupné na DVD. Líbila se mi Fleming v Los Angelse, STEFANIA BONFADELLI z Buseta, ale i Mei, Beczala (Beczala trochu moc křičel, ale jinak fajn)Hampson a svým způsobem Netrebko/Villazon (partnerský ideál), ale domnívám se, že inscenace je nepatrně přeceněná.

Adéla řekl(a)...

1983 se Stratas a Domingem:)

Jana řekl(a)...

Filmově zpracovanou jsem viděla jen La Traviatu se Stefanií Bonfadelli, měla CZ titulky a pěkně jsem si poplakala. Nemá někdo z vás tip na nějaký e-shop, kde by se DVD s operami dala sehnat (a hlavně kde je mají na skladě)? Díky.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Bonfadelli jsem v životě neslyšel, děkuji za tip, napravím to.
Jano, ohledně e-shopu, na našem blogu najdete přímo článek (vyšel v březnu, věnující se tomuto tématu. Moc pěkně ho sepsala Marci.