středa 8. dubna 2009

Joyce DiDonato na našem blogu !!!


Vypadá to, že se staneme nejslavnějším blogem na světe! Mezzosopranistka Joyce DiDonato vyjádřila svou velkou radost k poskytnutí vůbec svého prvního rozhovoru pro Českou republiku na našem blogu. Mnoho z Vás tuto výjimečnou pěvkyni zná jako Rosinu z Lazebníka sevilského, který byl promítán ze záznamu v našich kinech v rámci projektu MET in HD. Současná nejlepší Rosina na světe? Pravděpodobně ano!

Zopakujme si to :

Jitka Hosprová, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka, Simona Šaturová, Jana Sýkorová, Marcello Giordani, Johan Botha, Angela Gheorghiu, Juan Diego Floréz, Giuseppe Filianoti, Joyce DiDonato

Vzhledem k tomu, že rozhovory budeme zveřejňovat jak v české tak anglické verzi, očekávám velký příliv zahraničních čtenářů...Jednoduše Opera dream...
Krásný den všem!

24 komentářů:

Pepa řekl(a)...

Super! Konečně také nějaké operní pěvkyně, už jsem se začínal obávat, že pokud jde o zahraniční pěvce, stane se tento blog "genderově nevyvážený" :-)

Jen malé doplnění, Joyce DiDonato je mezzosopranistka, nikoliv sopranistka.

Marci řekl(a)...

Miloši, já zírám, to je prostě úžasný!!!!!!

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Pepo, děkuji za upozornění na chybku, opravil jsem.
Marci, opravdu to úžasný je a je paradoxní, že se mi vše mnohem úspěšněji daří domlouvat se zahraničními hvězdami než s některými domácími pěvkyněmi. Koho jsem oslovil, ten mi s radostí (a opravdu až překvapující) kývl. Za to jména jako Kožená, Janková, Pecková, Urbanová...nic:-).
Nyní ještě požádám paní Susan Graham (vzhledem k jejímu vystoupení na PJ) a přibrzdím, protože by to už zabíralo dost času. Opera a "vážná" hudba jsou jeden z mých mnoha koníčků, takže ostatní nesmím a nechci zanedbávat.:-)

Marci řekl(a)...

Od té doby, co vznikl tenhle blog řeším, jak úspěšně zvládat práci, ostatní koníčky a rodinu. Tak asi tak.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Marci, máš povoleno náš blog navštěvovat jen v liché dny:-)), tím z Tebe spadne polovina starostí:-).

Marci řekl(a)...

Ty brďo, to jsi mě dostal - ale to zas ne! :-)

operadream@centrum.cz řekl(a)...

reakce na komentář Dany k příspěvku o tenoristovi Giuseppe Filianotim:

Dano, náš blog je otevřený všem dobrým lidem, každému umělci, pěvci, od nadějných studentů po mezinárodně proslavené hvězdy typu DiDonato. Jen mít čas vše připravovat. Bylo by moc fain, kdyby se tu objevila pí.Boross, pan Chmelo či Janál.... V mých silách už to ale není. Už jen těmi co se mi podařilo vyjednat dosud, jsem si pěkně naložil:-). Začínám se bát, že zítra zazvoní telefon a na drátě bude Susan Graham:-).

Je otázkou, jakým směrem to vést.
Z mého pohledu se nabízí 2 varianty.
První z nich by vytvářela dlouhodobou rozšiřující se databázi rozhovorů s mnoha pěvci...která by jistě neměla obdoby tuším ani ve světovém měřítku.

Varianta číslo dvě je věnování se dlouhodobě určitému okruhu pěvců. Uvedu-li to prakticky, každý rok např. opakovat rozhovor s Kateřinou Kněžíkovou, Joyce di Donato, Marcellem Giordanim...atd....co za ten rok bylo a co je čeká v roce dalším, atd. Prostě jim na našem blogu vytvořit jakýsi virtuální domov... Tyto umělce by se pak dalo nazývat někým jako patrony blogu. Nevím, jak to přijde Vám, ale líbil by se mi pocit, že o nás Marcello Giordani opravdu dobře ví a že prostě znovu v květnu 2010,11,12,... čeká, že s ním budeme chtít udělat další rozhovor.
Co myslíte?
Dano, prostor je otevřený, pozvi nám sem pana Chmela či pí.Boross, já to jednoduše nestíhám:-). Tento svůj vstup vkládám zároveň do dnešního příspěvku o Joyce DiDonato.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Marci:
Tak vidíš:-))

Anonymní řekl(a)...

Leonora3:
Joyce DiDonato je excelentni zpevacka, ale zdrahala by se vyslovit, kto ze soucasnych mezzo (nebo i sopranu, nekdo miluje Dianu Damrau) je nejlepsi Rosina.(Odvazila bych se pouze tehdy, kdyby mohla jit do historie a tou pro mne byla a je Callas, primadona assoluta vsech dob!)
Nahodou jsem obe slavne mezzo Rosiny teto doby, mne srdci blizke a to Cecilii Bartoli (v Musikverein Wien) a Joyce DiDonato (nedavno v lednu v Carnegie Hall) slysela v jinem programu,ale obe Rosinu pridavaly jako sve paradni cisla.Byla to vskutku parada, ale v umeni a v opere zvlast bych se radeji takemuto hodnoceni vyhla. Snad se vam to v tomto blogu v budoucnu nemusi vyplatit i z praktickeho duvodu: predstavete si , ze budete chtit delat rozhovor s Cecilii Bartoli...
Leonora3

Pepa řekl(a)...

A co Vasselina Kasarova, Elina Garanča nebo mladičká Silvia Tro Santafe, to jsou věru velmi kvalitní mezzosopranové Rosiny. Pro mě však zůstává v této roli naprostým ideálem Teresa Berganza - nádherná barva hlasu a technika, která prostě bere dech.

Možná píchnu do vosího hnízda, ale Maria Callas mi dnes už příliš neříká. Před lety jsem ji měl ve velké oblibě, ale časem jsem si ve většině repertoáru, který jsem znal v jejím podání, našel svoje "favoritky", které Marii vokálně (a částečně i díky lepší kvalitě zvuku) chtě nechtě vytlačily z pozice mé primadony assoluty. I když si umím představit, že v 50. letech minulého století, kdy si opera mohla o herectví nechat povětšinou jen zdát, musela působit jako něco mimořádného a magického.

Dana Šimková řekl(a)...

Pepo, jste můj člověk! Berganzu mám zafixovanou jako úžasnou Rosinu ve filmu s Alvou a Preyem a ať už jsou všechny ostatní sebeúžasnější, jako že rozhodně jsou, i mně se ostatní moc líbí, tahle je moje! :-) Ještě mám moc ráda Rosinu od Gruberové (vím, sopránová verze...) - co ta vyvádí za koloratury! Snažím se její verzi naučit zpívat z odposlechu a je to dřina! :-) - byť bych to zpívala v jiné - nižší - tónině, ty ozdoby dají hodně zabrat... Callasová je můj velký vzor, její Tosca je pro mě něco mimořádného! Ale chápu, že že se může stát, že nedokáže lidi oslovit, nebo že jim je její hlas třeba i nepříjemný. I já jsem si na ni nějakou dobu zvykala...

Paní Di Donato ještě moc neznám, ale ráda brzy poznám!!! :-)

Vlasta řekl(a)...

Moji milí skrytí přátelé,
patřím k vám milovníkům hudby a nadšencům pro operu.Nemohu jinak, než hluboce obdivovat všechny, kteří se na tomto blogu podílejí.Vaše nadšení , nápady a reallizace jsou naprosto úžasné,nekonečné,některé bych nazvala přímo husarskými kousky!Ale, prosím, trochu zbrzděte! Je to senzační, ale takovým tempem to pomalu nestíháme ani my, co jsme pasivní.Podařil se vám totiž ještě jeden husarský kus, a sice, že jste mě vtáhli do svého víru a já hltám, co nového na blogu, denně,a ne jednou.A to jsem určitě minimálně o jednu a půl generace někde jinde jako vy.Dá se totiž vytušit, že jste ještě vesměs mladí.
Těším se na setkávání s vámi na blogu a věřím, že i někde v opeře nebo na koncertě.
Moc mne mrzí, propásla jsem lístky na Floreze na PJ.Kdyby někdo nááááhodou věděl o jednom zatoulaném lístku, dejte vědět.

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Vlasto, já se obávám, že tady se hrozně těžko zpomaluje! :-D Už v sobotu nás tady káral operadream, že sedíme u počítače a nejdeme ven a místo chvilky volna se tu zase roztrhl pytel s komentáři (byla jsem ny výletě a pořád mi zvonil mobil s maily!). Je nás víc, co to nestíháme číst... :-D

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Vůbec jsem netušil, že má poznámka o Rosině rozproudí tuto zdravě živou diskusi.
Souhlas s tím, že finální soudy o NEJ můžou být ošemetné, nicméně Cecilia Bartoli by jistě pochopila, že pro mě je zase ona dokonalá ve Vivaldim. A dále...opera se nejen poslouchá, ale i se sleduje...No a jednoznačně, budu-li hluchý a nic neuslyším...a budu na jevišti porovnávat pí.Bartoli a pí.di Donato...volím di Donato. A i o tom bylo mé nadšené zvolání o nej Rosině. Každopádně k ní má v tomto smyslu našlápnuto i Elina Garanča, která ji alternovala v MET.

Maria Callas...už jen to jméno nutí naše srdce tlouci rychleji...

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Milý(á) Vlasto,
je úžasné číst tak skvělou poklonu jak od Vás čtenáře blogu, tak od paní Kněžíkové, s kterou probíhal a stále ještě probíhá rozhovor.
Velmi mě to těší a děkuji! Zpomalit je opravdu těžké a věřte, že Vás rádi uvidíme zapsanou mezi přáteli našich stránek...
S přátelským pozdravem
Opera dream...

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,

je to strašně zajímavé probírat se diskusí k tomuhle článku:-)

Část z vás se vrhá do víru hodnocení, kdo je lepší, ještě lepší a nejlepší a přitom opreadream tu píše o tom, že tenhle super web, který nemá v kategorii opery a vážné hudby v Česku obdoby "nestíhá" sám živit (a nedivím se, pro jiné to bývá práce na plný úvazek).

Chtěl bych mu za to poděkovat. Málokdo dnes dělá něco s radostí nejen pro sebe, ale pro všechny :-)

Můj názor na další směřování: Jen to co je vyvážené a otevřené, je na webu úspěšné. Netvořme tedy koncepce. Nechtějme se věnovat jen okruhům pěvců, rozhovorům. Nelovme ty nejlepší štiky kvůli prestiži.

Blog je o svobodném vyjadřování názorů o debatách nad společným zájmem. Tak ho tak udržme.

Lidičky přispívejte, kdo můžete, ať je i dál tenhle web mnohovrstvý a zajímavý, tak jak je nyní.

Rozhovory, články, recenze, zážitky, zkušenosti, veselé i smutné příběhy vážné hudby, to všechno sem přece patří!

Pomozme operadream tvořit tyhle stránky, aby zůstaly tak dobré a pestré, jako jsou teď.

Už teď se o nich mluví nejenom mezi pár milovníky opery, ale stávají se renomovanými mezi širší veřejností.

Když to vydržíme, přijdou jistě i paní Urbanová, Pecková a jiné "hvězdy" a možná bez dlouhého přemlouvání :-)

AB

Anonymní řekl(a)...

Zcela se ztotožňuji s tím, co zde napsal AB. Tenhle blog je senzační! Ten nápad jednoduše nemá chybu.
A kam to směřovat? Ono se to nějak vyvine a jsem si jist,že správným směrem, ať tím nebo tím. Autor tohoto blogu má evidentně vše v hlavě srovnáno, studna nápadů se zdá být nevyčerpatelná. A že je jeden lepší než druhý.
Cítím,že chce, aby nebyl blog jeho ale všech a to je zkrátka skvělé. Děkuji, obdivuji a denně čtu.
Karel

leonora3 řekl(a)...

Operadreame,
vyjadril(a) jste to dokonale: uz jen jmeno Callas nuti nase srdce tlouci rychleji. Seznam mych oblibenych zpevaku je velmi dlouhy a nevaham slozite organizovat sve cesty, jen aby je zhledla a slysela. Na opernim Olympu jako bohyne Hera ovsem sedi jen jedna a tou je Callas. Myslim, ze porad ma co rici ( a bude i v budoucnosti) a to nejen kvuli jmenu, ktere fascinuje , ale predevsim svemu umeni. Prirovnani umelkyne Callas k Michelangelovi, ktere pouzil Franco Zeffireli,a ten o opere jen neco vedel a vi(!) vubec nepovazuji za prehnane. (Taky na tento pomyslny oper. Olymp patri i Franco Zeffireli, nevidela jsem jedinou operni inscenaci ve filmu, Met, Verone, Staatsoper Wien, ktera by se mne nelibila).

Ale zpet k solistum: my vsichni mame trochu odlisne usi, zrak, jiny hodnotovy system, zkusenost, osobni zazitky, to vsechno na nase hodnoceni vplyva a je to dobre. Operni zazitek se neda odvazit a zadne exaktni kriteria neexistuji, tak je jen dobre, ze sa nekomu nejvic libi jako Rosina Tereza Berganza, Edita Gruberova, nebo nektera dalsi. Mista je tady dost pro vsechny!

Anonymní řekl(a)...

Brava Leonora!

Je to opravdu tak,jak říkáte.
A je třeba tolerance k názorům druhých.

Pepa řekl(a)...

To nikdo rozhodně nepopírá, ale není na opeře fajn právě to neustálé debatování, kdo byl takový a kdo zase makový, srovnávat s minulostí i světovou špičkou, upozorňovat, že v ten a ten moment to nebylo úplně ono a že ta a ta výška nebyla zazpívána dostatečně jistě, silně či procítěně... :-) Ale úplně nejradši mám pocit, když všichni vyjdou z divadla a údivem mlčí, protože nejsou schopni popsat to, co právě slyšeli. Ne že by se to stávalo právě každá den, ale i takové momenty se najdou...

Vlasta řekl(a)...

Pepo,přesně ten pocit, kdy na konci opery nemohu a ani nechci mluvit, ten velmi dobře znám.Mně se to stává vždy.Dokonce mě někdy obtěžují běžné věci, jako že se stojí ve frontě u šatny , že se musí člověk dopravit domů apod.Až doma se mi všechny ty dojmy začnou znovu přehrávat jako film a nějak tzv.ukládat.Teprve po této fázi jsem schopna debatovat a ev.polemizovat.
Podle mne je tento stav,kdy se nedá mluvit nebo kdy dojetím i slzy se derou,prostě nádherný.

Zdravím všechny, s kterými se na blogu potkávám, a přeji vám,aby slunce ,pohoda a dobrá nálada provázely tyto sváteční velikonoční dny.
Vlasta

radames řekl(a)...

Rosinu zpívalo a zpívá tolik výborných mezzosopranistek i sopranistek, že se ta nejlepší vybírá opravdu těžko, ale přesto snad má člověk právo říci, že má nejradši diDonato. Kolik se má přidat zdvořilostních vsuvek typu "podle mého názoru", nebo "já si myslím", aby se neurazili ti, kteří dávají přednost jiné pěvkyni? A věřím, že Cecilia Bartoli se nebaví jen s těmi, kdo ji považují za nejlepší pěvkyni ve všech rolích, jaké kdy zpívala.

Určitě jsem neslyšel všechno, ale pro mě je diDonato nejlepší Rosina vůbec, srovnávám s Callas, Berganzou, Horne a Tro Santafe. Ostatní, jako Damrau, Garanču, Kasarovou, Gruberovou, Sills, Peters atd. jsem slyšel zpívat jen některá čísla.

Především mám ale rád Lazebníka a je pro mě důležité moci ho poslouchat s různými umělkyněmi a umělci, kteří na něj vrhají stále nové a jiné světlo a udržují ho svěžím.

Anonymní řekl(a)...

Leonora3:
Jiste, kdyby se nam libila pouze jedna, o cem by sme diskutovali?
Doma mam nahravku Lazebnika s Agnes Baltsa, ktera je taky krasna. Pred mnoha lety jsem A.Baltza videla jako Isabellu v Rossiniho Italce v Alziru. Ta to umela v techto rolich roztocit!
Leonora3

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Děkuji všem za příspěvky, čte se to jedna báseň a já udělám vše proto, aby kvalita blogu byla přesně dle představ čtenářů, aby tam každý našel to své a hlavně, aby bylo co nejvíce těch, kteří též příspívají.