sobota 18. dubna 2009

Alan Gilbert, Berlínští filharmonikové a česká hudba


Alana Gilberta, amerického dirigenta zastávajícího nově prestižní pozici šéfdirigenta New York philharmonic orchestra, jsme mohli na vlastní uši "zažít" v Rudolfinu koncem února loňského roku, kdy tu s hostujícím tělesem Norddeutscher Rundfunk Sinfonieorchester Hamburg (NDR Sinfonieorchester) fantasticky provedl Lindbergovu Arenu, Sibeliův houslový koncert (sólistka Lisa Batiashvilli) a Brahmsovu 2.symfonii.

Právě o tomto víkendu hostuje u Berlínské filharmonie. Jistě nejen mnou velmi vítanou zajímavostí je, že v ryze českém programu. Hrát se bude Dvořákova Polednice, violončelový koncert (sólista Steven Isserlis) stejného skladatele a čtvrtá symfonie Bohuslava Martinů. Kdo snad není přímo v sále Berlínské filharmonie, vše může sledovat v přímém přenosu v digitální koncertní síni. Samozřejmě po zaplacení digitální vstupenky.

Alan Gilbert s Lisou Batiashvilli v Rudolfinu dne 28.2.2008 - podpis Alana Gilberta


P.S.: Pro zajímavost. Norddeutscher Rundfunk Sinfonieorchester Hamburg bude letos na Pražském jaru pod taktovkou svého slavného šéfdirigenta Christopha von Dohnányi doprovázet našeho oblíbence Thomase Hampsona, na kterého se mnoho z nás chystá. Vzhledem k tomu, že jsem se s Thomasem Hampsonem už setkal, budu ve frontě u pana dirigenta:-). Alan Gilbert u tohoto orchestru zastáva pozici hlavního hostujícího dirigenta.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Sice se v symfonické hudbě vyznám o dost méně než v hudbě operní, ale ten zmiňovaný koncert v Rudolfinu byl jeden z mých vůbec největších hudebních zážitků. Orchestr hrál výborně, ale hlavně houslistka předvedla skutečnou vášeň a její interpretace Sibelia měla hloubku.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Zdravím Evo,
jsem rád, že to vnímáte stejně.
Tento houslový koncert jsem ještě slyšel na PJ2007, hrála ho Alina Pogostkina (právě jako záskok za L.Batiashvilli) a i její pojetí se mi líbilo.
Nebyla jste také tam?

Tantris1978 řekl(a)...

Já jsem tam byl :-) Pogostkina byla vynikající. Obzvlášť vzhledem k jejímu mládí jsem žasnul...

radames řekl(a)...

Operadreame, legrační věc se přihodila. Svůj počítač sdílím s dalšími lidmi, tak se u mého příspěvku objevilo jiné jméno. Ta Eva, to jsem já.

Jo, Pogostkina byla výborná, hodně se mi líbila taky ve Dvořákově houslovém koncertu minulou sezonu FOK. Ale přece jen, Baatiashvili mě uvedla do vytržení srovnatelného s nemnoha jinými zážitky. A to jsem opravdu v první řadě homo operalis.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Tantris:
Fakt že jo, úplná holčička, ale to co dostala z nástroje, klobouk dolů...

Evo, (Radame),
to se Ti fakt povedlo:-)). Toho ženského jména se už nezbavíš:-)).