úterý 31. března 2009

V Brně nemáme publikum!!!

13. 4. má v 19:30 v Janáčkově divadle zaznít koncert paní Evy Urbanové. Do tohoto data zbývají necelé dva týdny. Obsazení hlediště? Posuďte sami!

Bohužel ne poprvé se projeví nedostatek informovanosti potenciálního publika o zajímavé akci, která se v Brně koná (například na Plushenkovi bylo loni téměř z poloviny prázdné Rondo).

Plakát na paní Urbanovou? Projděte Brno, nenajdete, nebo jen výjimečně (já jsem se o tom dozvěděla před týdnem z reklamy na trolejbusu). Program? Ví Bůh, co chce v době Velikonoční zpívat na koncertě! Nějaké letáky, že se bude koncert konat? Ani v předprodeji nic nenajdete.

Méně lákavá je navíc cena vstupenky! Pochybuji o existenci studentské slevy... A nebylo by to všechno, co nedovolí naplnit velké hlediště našeho divadla! Když přehlédnu konec Velikonočních svátků a prázdnin, v Brně každý rok v tuto dobu probíhá Festival duchovní hudby, který už má poměrně zaběhnutou tradici (doměnka, že tento koncert je jeho součástí, je mylná!). Lidé budou vykoncertovaní.

Další překážku tvoří po 3 dny za sebou následující představení čínského tance (obsazení divadla 1. a 3. den poměrně plné, v sobotu prázdné...), na který bez jediného dne volna tento koncert přímo navazuje (pro srovnání ceny jsou úplně stejné! Dáte spíš 1150 za vstupenku na čínský tanec, který uvidíte v nádherné show, přijede Newyorský balet..., nebo za českou pěvkyni, kterou na podzim určitě uvidíte v Brně na Janáčkově festivalu přímo v nějaké roli za určitě nižší cenu?).

Já osobně se díky své vytíženosti, která mě čeká po celé Velikonoce díky každovečernímu zpívání na mši, nedostanu ani na jedno představení. Netajím se ani tím, že cena vstupenky má také velmi rozhodující vliv (v červenci půjdu na Renée Fleming za 800 - to je velký rozdíl!).

Berte to jako pozvání, jestli budete mít někdo třeba cestu, případně chuť zajet si do Brna na paní Urbanovou. Budu sama zvědavá, zda se hlediště alespoň ještě o trochu víc zaplní, nebo co se bude dít, když tam opravdu nikdo nebude sedět... Mrzí mě to za paní Urbanovou, i plně chápu druhou stranu... Je to bohužel ve špatnou chvíli...

36 komentářů:

bianca řekl(a)...

Já osobně si myslí, že informovanost o konání koncertu by měla zajistit především pořádající agentura ve spolupráci s managementem paní Urbanové. S Brnem jako takovým to asi zas tolik nesouvisí.

Dana Šimková řekl(a)...

Hm... Někdo z nich to podcenil. Pro svůn názor jsem vycházela jen z toho, co jsem tu už nejednou viděla na velkých akcích podobného rázu - málo lidí, informace žádné...

Anonymní řekl(a)...

Tak já nevím, ale byla jsem v Brně teď jeden den - na páteční premiéře Julietty - a potkala jsem těch plakátů několik, jeden zrovna u pokladny předprodeje NDB. A pak jsou teda taky billboardy podél D1.
Osobně bych ale radši šla na ten Velikonoční festival duchovní hudby. I kdyby byla Urbanová zadarmo;-)

Dana Šimková řekl(a)...

Aha, děkuji za informace o těch plakátech - musí tam viset chvíli, minulý týden jsem ještě nikde nic nenašla. Tak to je dobře, že tam jsou!!! Snad se počet lidí ještě zvedne!

Anonymní řekl(a)...

Informace o koncertu se objevily az minuly tyden, zrejme to je nejaka organizace "narychlo". Jinak souhlasim s pisatelem, ktery by sel radeji na velikonocni festival. Slysela jsem pani Urbanovou na podzim zpivat Kostelnicku a moc ve forme nebyla, takze ted nepujdu (mozna se to uz ale zlepsilo). Listky na velikonocni festival uz mam :)
Regina

Anonymní řekl(a)...

Obávám se, že cena vstupenek neodpovídá ani kvalitě interpretky! Ať už bude zpívat cokoliv... Její poslední komerční akce - řada koncertů ke 20.výročí působení na operních scénách také zdaleka nebyla vyprodaná... Možná by to chtělo se marketingově zamyslet nad cenovou politikou vůbec...

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Teprve nyní jsem dočetl článek a vaši diskusi. Je to opravdu smutné...propagace, cena vstupenek, termín.
Každopádně patřím mezi ty, kteří by paní Urbanové přáli plný sál. Je ale pravda, že jsem ji už hodně dlouho neslyšel.

Dana Šimková řekl(a)...

Operadreame, pokud byste to dlouhodobé neslyšení chtěl napravit, klidně přijeďte! Rádi Vás v Brně uvidíme! Samozřejmě zvu i všechny ostatní!!! :-)

Dana Šimková řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Pepa řekl(a)...

Mám podobnou zkušenost z koncertního provedení Káti Kabanové, kde navzdory obsazení s Melanií Diener a Anjou Siljou bylo hledišto napůl prázdné. Bylo mi to moc líto.

Na druhou stranu mám v posledních letech pocit, že paní Urbanová ztratila něco ze svého pěveckého umění i jevištního charisma. Viděl jsem ji minulý týden jako Kostelničku v ND, dříve mi při její interpretaci této role běhal mráz po zádech, tentokrát to byl spíše průměr (ale třeba neměla jen svůj den). A také její pokus o vstup do mezzosopránového oboru jako Amneris mě zdaleka nepřesvědčil... Ale třeba se pletu, jsem zvědal na její Salome přístí sezonu.

Pepa

bianca řekl(a)...

NO, paní Urbanová hlavně od té doby, co ukončila spolupráci s panem Kováčem, který, ať je jaký je, ale dostal ji na světové operní scény včetně Metropolitní opery, teď bohužel má hodně neschopnou manažerku, takže není divu, že se její kariéra vyvíjí tak, jak se vyvíjí..... a s tím asi souvisí i ta klesající návštěvnost. Dříve jsem nevynechala žádné její vystoupení v Praze, ale teď už jsem ji taky několik let neslyšela a ani mě to moc neláká. Když si mám vybrat, tak jdu raději třeba na Nicol Cabell...

Kateřina řekl(a)...

No pro mě, jako velikou obdivovatelku Evy Urbanové, je tato diskuze celkem smutné čtení, ale i já si uvědomuji jistý ústup ze slávy paní Evy Urbanové. Plně souhlasím s Biancou a jejím názorem na manažerku. Já pocházím z Plzně a na ten fakt, že E.U. má koncert v Plzni 7.4. jsem přišla velice náhodou, a to cca před týdnem. Zatím je v Plzni prodáno cca 50 vstupenek, což mě velice mrzí a nevím, jestli se to za týden změní. Má to hlavně dva důvody. Podobně jako v Brně, po Plzni aby plakát člověk hledal lupou, a také cena vstupenek je na Plzeň celkem vysoká. Já jako obdivovatelka jsem na tyto ceny zvyklá a nijak mi to kulturní zážitek nezkazí, ale ... uvidíme jak bude zaplněný sál a jak bude koncert úspěšný.
Je to opravdu tristní. A mrzí mě to hlavně kvůli E.U.
O jejích výkonech: Nemám dojem, že by se horšily. Je možné že jsem ovlivněna svým fanouškovstvím a nebo také laickým uchem, ale ještě jsem nešla z koncertu či divadla zklamaná, když zpívala E.U. Takže se těším na její další představení a o blízkém koncertu v Plzni tady poreferuji.
Pěkné operní zážitky všem K.B.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Marně teď vzpomínám, v jaké wagnerovské roli pí.Urbanová ve své kariéře zpívala? Neví někdo? A chystá se na něco?

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Eva Uranová zpívala koncertně v Litomyšli Alžbětu v Tannhäuserovi a taky Ortrudu v MET.

Anonymní řekl(a)...

Eva Urbanova mela naslapnuto na skvelou mezinarodni karieru. Kde a kdy se to zadrhlo? Moje dcera mne pred par lety nadsene vykladala jak skvela Santuzza v Cavalerii byla Eva Urbanova v MET.
A zpivala zde i Toscu, Cizi kneznu (a myslim ze i Giocondu). Bylo pro mne velkym sklamanim, ze tuto umelkyni jsem pote videla v CT vystupovat s hvezdickami ceskych muzikalu (jejich jmena ani neznam).
leonora

Pepa řekl(a)...

Paní Urbanová zpívala v MET Santuzzu, Ortrudu, Toscu, Turandot (letní představení v parcích) a Cizí kněžnu. Naposledy zde vystoupila v zimě roku 2004.

O Wagnerovi hovořila (jednu dobu) poměrně často, avšak neumím si ji v žádné z rolí, které by pasovaly k jejímu věku a typu hlasu, představit... Nebo že by paní Urbanová přeci jen uvažovala o Isoldě, Brünnhildě či Kundry...

vdv@seznam.cz řekl(a)...

Nene Giocondu Eva Urbanová v MET nezpívala, tu dělala docela dávno tomu tuším s Curou v La Scale, kde jí vybučeli - o tom ale ona sama nemluví...

Anonymní řekl(a)...

Já mám pro fanoušky pochopení, ale je nutno být aspoň trochu objektivní.
Pro zajímavost: http://www.youtube.com/watch?v=VN5ljiptWS8
http://www.hudebnirozhledy.cz/www/index.php?page=clanek&id_clanku=922

B.

Dana Šimková řekl(a)...

Tak mám takový dojem, že se nám debata zvrtla k vytahování všeho nepříjemného na paní Urbanovou... Ať už dělá chyby ve své kariéře, nebo ne, nejsou snad jen ty špatné chvíle, případně nedostatky a nepovedené situace. Také mi třeba vadí, že zpívá s neoperními zpěváky, ale co naplat? Vyčítal to někdo třeba Pavarottimu, nebo Boccelimu, že se nevěnovali jen opeře? U nich to nikomu nevadilo?

Nechce se mi ani vyjadřovat k tomu, co mi bylo nabídnuto za odkazy v posledním příspěvku...
Já osobně s ní mám několik oper na poslouchání a CD České Vánoce, které s radostí poslouchám v kteroukoli roční dobu. Ani se nepachtím u nikoho po tom, jaký ten člověk je, každý máme své chyby... Líbí se mi hlas? Pak má u mě vyhráno a jen proto, že udělal někde chybu, si nebudu zakazovat, že se mi líbí a neprodám všechna CD :-D Vždyť je to všechno nesmysl :-D

Dana Šimková řekl(a)...

Ale jedno se mi na ní líbí! :-D Jednou řekla, že chtěla vždycky zpívat operu proto, že když zazpívá vysoký tón, má pocit, že se musí převrátit dozadu, jaký je to "výbuch vzduchu" (nedoslovně citováno, ale tak nějak to v člověku opravdu při vysokých tónech pracuje :-D). Sama studuji operní zpěv a miluji vysoké tóny! Přesně, nastoupit, nádech a vypustit ze sebe naráz všechen vzduch, ať už to rve uši, nebo praská sklo :-) - to je náááádherný pocit a opravdu se mi občas zdá, že už se musím převrátit! :-)

Anonymní řekl(a)...

Myslím, že po Vás nikdo nechce, abyste si cokoli zakazovala. Mně třeba to, že zpívá nebo zpívala s neoperními zpěváky nevadí vůbec. To u mě není kritérium hodnocení. Ta falešně zazpívaná americká i česká hymna už ano. Dlouho jsem ji naživo neslyšela, tak mohu jen doufat, že to byla nějaká shoda nepříznivých okolností.
Odkazy komentovat nemusíte, domnívám se ale, že jste ten článek ani nemohla za těch pár minut stihnout přečíst. Kdybyste to totiž udělala, zjistila byste, že se jedná o studii, která se snaží velmi objektivně a korektně zmapovat dosavadní kariéru Evy Urbanové, a domnívám se, že je k ní velmi vstřícná.

Zdravím.
B.

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Zajímavá diskuse a až překvapivě zajímavá. Dano, souhlasil bych s B., ten článek je opravdu zhodnocením a rád jsem si to přečetl a rád (i když s povzdechem) jsem si pro zajímavost poslechl hymny.
Já jsem také vždy dost zklamán, když vidím, některého z umělců v nějaké trapné televizní show. Přišlo mi, že ze sebe největšího šaška vždy dělal Margita...už je tomu snad konec.
Jediný, u koho mi nevadilo spojení s komercí a populárem byl Pavarotti.

Když se vrátím k Brnu, bylo by moc fain, kdyby na tom brněnském koncertě byl někdo, kdo by nás pak seznámil s tím, jaké to bylo... Opakuji, že držím pí.Urbanové palce a vždy budu.

Marci řekl(a)...

Když to tak čtu, je mi smutno. Na Evu Urbanovou jsem chtěla jít v Příbrami, ale už jsem nesehnala lístek, tuším, že je vyprodáno. Já se přiznám, že v současnosti jsem ji moc na jevišti neviděla, ale mám moc ráda její nahrávky Milady a Libuše. A když ještě běžela Průdkova inscenace Pastorkyně v ND, viděla jsem asi dvakrát její Kostelničku - a taky mi běhal mráz po zádech. Teď v poslední době jsem ji neviděla, takže nemůžu posoudit. Já si myslím, že ona v českém repertoáru je nejlepší a líbil se mi i článek v Hudebních rozhledech.

bianca řekl(a)...

Já jsem Evu Urbanovou, ještě v době, kdy byla pod "křídly" pana Kováče, viděla poměrně často, v té době ještě vystupovala hodně ve světě a doma jen sporadicky, tak to byl vždycky zážitek. Její Kostelnička byla skutečně úžasná. Vždycky, když jsem ji slyšela v Praze v opeře, měla jsem dojem, že oproti ostatním pěvcům je někde minimálně o třídu výš.... Je mi líto, že nyní je v situaci, kdy se její koncerty ani nevyprodají. Ale z mého pohledu je to jednoznačně vina její manažerky. Vím o tom náhodou trošku víc, takže vím o čem mluvím. Nedá se nic dělat, člověk může zpívat jako anděl, ale bez schopného manažera se v dnešní době neprosadí...

Dana Šimková řekl(a)...

Zdravím Vás, B.! :-)
Ano, moc se omlouvám, v článku jsem byla v první polovině a asi vinou "posmutnělé nálady" z toho videa jsem neměla sílu pokoušet se číst, nebo dozvídat něco nového. Měla jsem z něj zpočátku pocit, že to je další popis jejích šlápnutí vedle, ale hodně jsem se zmýlila!!! Byl to velmi zajímavý článek a díky, že jsem se mohla o ní dozvědět víc!
S tím "neposloucháním CD" jsem to nemyslela vážně :-D! Z osobních zkušeností vím, že i kdybych se připravila na nějaký zpěv sebevíc, může udělat "tréma", rozrušení... hodně. Možná ty hymny mohl být právě tento případ (stává se to i profesionálům! :-D)

Anonymní řekl(a)...

Tak něco na té "pochybné" organizaci koncertů asi bude - v Plzni byl koncert Evy Urbanové zrušen!!! Nevím, asi málo prodaných lístků?? A to jsem se tolik na koncert těšila...
Prosím napište, jak dopadly koncerty v jiných městech. Děkuji a pěkné Velikonoce přeji
Kateřina

Dana Šimková řekl(a)...

Paní Kateřino, Brno je už také zrušené :-(. Také přeji krásné Velikonoce!

Dana Šimková řekl(a)...

Tak tomu už říkám vrchol! Dnes jsem poprvé našla v novinách článek, že v pondělí zazpívá Eva Urbanová v Brně na koncertě Dvořáka, Smetanu, Verdiho, Rossiniho a Mascagniho! Trochu s křížkem po funuse... koncert byl zrušen a poněkud brzo se dozvídáme o programu... Navíc se tam ohánějí celorepublikovým úžasným turné... (asi nevědí, že byl koncert i v jiných mětech zrušen) Nevím, jestli si z čtenářů dělají legraci, nebo tam mají neseriózní autory, kteří si nedokáží ověřit informace, které otiskují (jinak jsou ty noviny na dobré úrovni, ačkoli jejich recenze na operní představení v Brně mě mnohdy přivádějí k šílenství! :-D)...

Kateřina řekl(a)...

Mám tip pro fanoušky Evy Urbanové a pro ostatní pro zajímavost:
Na této stránce lze přehrát rozhovor ze dne 15.4. s paní Evou Urbanovou
http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po=6
V tomto rozhovoru se paní Urbanová mimo jiné vyjadřuje k rušení koncertů, prý jsou za tím organozační problémy, což asi všichni sami tušíme :o)
Já se těším na písňový recitál v ND 26.4., napíšu Vám pokud možno objektivní zpravodajství z tohoto koncertu.
Kateřina

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Kateřino, to bychom byli moc rádi!

Kateřina řekl(a)...

Dobrý den,
vím, že jsem slíbila, že napíšu zprávu z písňového recitálu Evy Urbanové v ND dne 26.4.2009. Bohužel mám pracovně hektické jaro, takže horko těžko stíhám i koncerty Pražského jara, do toho přídavky přenosů z MET....
Když se ohlédnu s časovým odstupem na tento recitál, musím říct, že to byla nádhera, hlavně v druhé polovině, kdy byly na programu písně Bohuslava Martinů, mělo to větší "šťávu" než v první polovině písně Antonína Dvořáka.
Nechci se víc rozepisovat, neboť vím, že jsem hodně zaujatá. Zvlášťe po pravděpodobně nezávislé kritice E.Urbanové v rámci rušení koncertů turné a Libuši v ND.
Jsem obrovský fanoušek Evy Urbanové, díky ní se rozkoukávám už 12 let v prostoru opery a klasické hudby. A to hlavně díky ní a tolik kritizovaným "koncertům hvězd". Tehdy jsem si koupila CD "koncert hvězd na Žofíně" kvůli Lucii Bílé a najednou při poslechu CD jsem si řeíkala, kdo to je, kdo to tam tak krásně zpívá???? No a tak jsem se dostala ke klasice a stala se v očích mých vrstevníků podivínkou :))))
Mohu nabídnout podpis Evy Urbanové, pakliže o něj zde budete stát.
Všechny zdravím a za chvíli vyrážím na koncert PJ s Dagmar Peckovou a Jiřím Bělohlávkem, tak se třeba potkáme.
Pěkný večer Kateřina

Dana Šimková řekl(a)...

Kateřino, děkuji za zprávu!!! Podpis bych opravdu moc ráda viděla, protože jsem se s ním dosud nesetkala :-) Dagmar Peckovou jsem měla možnost vidět před několika lety v Brně - ještě jsem o opeře moc nevěděla a pomalým krokem jsem objevovala Verdiho. Jen jsme ji s mamkou moc chtěly vidět. Zážitek to byl veliký! :-)

operadream@centrum.cz řekl(a)...

Kateřino, zdravím, podpis paní Urbanové mám, časem jej zveřejním mezi více v jednom příspěvku naráz. Ale děkuji.

Anonymní řekl(a)...

A já mám doma takový malý "oltáříček" z fotografií zpěvaček nad počítačem. Nalevo mám Marinu Domašenko s podpisem z jejích začátků v (to, když ještě zpívala v ND Carmen), napravo Gabrielu Beňačkovou (uchvátil mně asi v 10 letech její soprán v Tajemství hradu v Karpatech) a uprostřed moje maličkost s Evou Urbanovou a Štefanem Margitou asi před 12 lety asi z úplně posledního vydání deníku Práce. (Při Urbanové Libuši brečím dojetím - jen při živém vystoupení a pokud dirigent s dechovou sekcí orchestru nezvořou fanfáry)*. Reprofoto jsem dostala zarámované za tři týdny k svátku. Bára
* Jednou jsem právě kvůli špatně hrajícímu orchestru (už od háklivých fanfár zrovna v Libuši na 28. 10. 2005 z divadla málem odešla už o přestávce. Můj kámoš je všechny vybučel! A nebyl sám.

Anonymní řekl(a)...

Ahoj,
zdravím z Vyšehradu. Byla jsem v neděli zadarmo v Šárce na Jakobínovi s E. U. v roli Julie. Jako vždy s ní paráda - na konci opakovaný duet s Bohušem (V. Kříž), přidali se k nim i další herci a mnozí diváci, to bylo jak motlitba. Já a můj přítel, který byl na opeře vůbec poprvé, jsme viděli zpěvačku E. U. nasedat do auta.
Jinak bylo hezky až na narvané tramvaje z Dejvické a na 14 000 lidí.
Zdraví Bára z Vyšehradu

ahmed řekl(a)...

إذا لم تتمكن من محو البق بمفردك ، فقد حان الوقت لإشراك المحترفين. تتمتع شركات مكافحة الآفات بميزة استخدام المواد الكيميائية والعلاجات الأخرى غير المتوفرة لك. لديهم مبيدات حشرية تقتل الحشرات عند ملامستها ، وتظل داخل الأثاث وتشققات لقتل البق على المدى الطويل.
شركة مكافحة حشرات
شركة مكافحة النمل الابيض بالخبر
شركة مكافحة حشرات بالخبر
شركة رش مبيدات بالخبر