neděle 8. března 2009

Společnost RICHARDA WAGNERA - Wagnerovský kongres konečně v Praze


Zcela náhodou se stalo, že v době kdy jsem se dostal k poslouchání nahrávky Wagnerova Parsifala (Haitink - Zurich - Deutsche Grammophon) jsem se v časopise Hudební rozhledy zahleděl do upoutávky Společnosti Richarda Wagnera v Praze na zajímavou událost, která se v Praze chystá pro rok 2012. Oslovil jsem předsedu společnosti pana Ing.Luďka Patráka a dohodl se s ním na budoucí spolupráci týkající se právě osoby skladatele Richarda Wagnera. Prvním krokem je článek, který otiskl časopis Hudební rozhledy. Tímto vám ho v plném znění také přináším.

Mezinárodní sdružení wagnerovských spolků (Richard Wagner Verband International) zastřešuje aktivity cca 140 místních organizací ze zemí celého světa. Pražská Společnost Richarda Wagnera je již léta řádným členem tohoto uskupení a svojí činností se snaží pozvolna upevňovat svoji prestiž. Oceněním toho faktu je skutečnost, že pravidelný každoroční Mezinárodní kongres wagnerovských spolků se v roce 2012 poprvé v historii uskuteční v našem hlavním městě Praze. O tomto pořadatelství bylo rozhodnuto loni v květnu v Ženevě.
To, že za hostitele této události byla vybrána Praha, je nejenom příležitostí pro místní Společnost, ale též šancí pro Prahu jako významné hudební město. Oba pražské operní domy jsou o tom již od počátku informovány; lze tudíž věřit, že se dočkáme nových wagnerovských inscenací, které nejen nasytí u nás bohužel hladové wagneriány, ale též zvýší kredit Národního divadla i Státní opery na evropské hudební scéně.
Pořadatelským záměrem je nabídnout převážně německým účastníkům této akce inscenaci Wagnerovy opery (Parsifal?) v historické budově ND, dále pak na tomto českém kultovním místě některou z tradičních českých oper a ve Stavovském divadle místně příslušného Dona Giovanniho. Státní opera by pak mohla přispět dalším wagnerovským představením – např. Tannhäuserem. Jednání kongresu by mělo být směrováno na Žofín, na místo spojené s osobností R. Wagnera, který zde dirigoval koncert ze svých oper!
Využít se dají další zajímavé možnosti – výlet na Střekov, do Teplic, Mariánských lázní, což jsou místa, kde Richard Wagner často pobýval.
Věříme, že Wagnerovci z celého světa najdou v Čechách několikadenní příjemný azyl!

Luděk Patrák
předseda Společnosti Richarda Wagnera v Praze

(Hudební rozhledy 2/2009)

Žádné komentáře: